“Ustavite Tanjug” – Zakaj je STA čez noč postala politični problem številka ena v državi? – Janez Janša se čudi nad visoko plačo direktorja STA Bojana Veselinoviča
Po neuspeli operaciji glede menjave direktorja RTVSLO in zapleti pri sprejemanju medijske zakonodaje, med katerimi je bila tudi novela zakona o STA, se je vlada zadeve tokrat očitno lotila “z drugimi, bolj učinkovitimi sredstvi”, preko denarja oziroma financiranja. Vlada namreč s približno dvema milijonoma evrov preko proračuna financira STA, ki sicer velik del svojega budžeta dosega s prodajo novic ostalim medijskim hišam.
Vse skupaj močno spominja na dogajanje v nekdanji Jugoslaviji, ko so se še pred razpadom Jugoslavije začeli nemiri na Kosovu. O dogajanju je poročala tiskovna agencija Tanjug. Ko so vesti prišle do vrha takratne zvezne politike, ki je sicer imela posebno izdajo jugoslovanske tiskovne agencije – tako imenovani “Rdeči Tanjug”, je eden od pomembnih politikov nekdanje države vzkliknil: “Ustavite Tanjug”.
Rdeči Tanjug je bil posebna izdaja Tanjuga za politično elito in izbrance in če smo nekoliko cinični je rešitev morda v tem, da bi STA imel posebno izdajo “Rdeča STA” za politike in funkcionarje in običajno izdajo za navadne smrtnike oziroma medijske korporacije.
Razpravo o odmevni odločitvi vlade, da ustavi financiranje Slovenske tiskovne agencije, ki je včeraj zaposlovala slovensko politiko, je zvečer zasenčila informacija o visoki plači direktorja STA Bojana Veselinoviča. Predsednik vlade Janez Janša se je pozno zvečer odzval na polemiko na Twitterju, kjer je zapisal:
“Če to drži, ima direktor 100% državne @STA_novice večjo plačo kot kdorkoli v
@vladaRS. To verjetno tudi pojasni njegovo skrivanje finančnih izkazov.
Če to drži, ima direktor 100% državne @STA_novice večjo plačo kot kdorkoli v @vladaRS. To verjetno tudi pojasni njegovo skrivanje finančnih izkazov. https://t.co/rD43Xeibm1
— Janez Janša (@JJansaSDS) December 1, 2020
Torej podatek o 6.000€ plače na mesec za direktorja @STA_novice Veselinovića ne drži. Pokasiral je kar 8.500€ mesečno. Dvakrat več od ministrov @vladaRS, ki delajo dvojno v tem času. Vse jasno, zakaj skriva bilance. https://t.co/xTGrSloLlw
— Janez Janša (@JJansaSDS) December 2, 2020
Novico je prvi objavil Miro Petek, nekdanji novinar, poslanec SDS in direktor direktorata za medije na MK.
Ni slabo. Iz poročila Nadzornega sveta STA. pic.twitter.com/JEQzMY0EDR
— miro petek (@miro5ek) December 1, 2020
Na stran vlade se je postavil predsednik SMC Zdravko Počivalšek. “Vlada ima kot ustanoviteljica in družbenica pravico zahtevati podatke o fin.poslovanju agencij. Vodstvo STA pa ima dolžnost te posredovati. Kazanje mišic in reševanje osebnih zamer posameznikov ustvarja iz običajne uzance nepotreben konflikt, ki ni v interesu javnosti, ne vlade”.
Vlada ima kot ustanoviteljica in družbenica pravico zahtevati podatke o fin.poslovanju agencij.Vodstvo STA pa ima dolžnost te posredovati. Kazanje mišic in reševanje osebnih zamer posameznikov ustvarja iz običajne uzance nepotreben konflikt, ki ni v interesu ne javnosti, ne vlade
— Zdravko Počivalšek (@PocivalsekZ) December 1, 2020
Novinarji so izpostavili predvsem kolizijo stališča med poslansko skupino in predsednikom SMC.
Poslanska skupina @StrankaSMC pa očitno v nekoliko "ločenem" mnenju prekinitev financiranja STA označuje kot nedopustno in poziva, da se sprejeti sklep vlade nemudoma umakne. https://t.co/HYPzkLtmZg pic.twitter.com/s7hvjbRgVK
— Miha Orešnik (@MihaOresnik) December 1, 2020
Najmanjša koalicijska stranka @stranka_DeSUS o vladnem ukinjanju financiranja STA: pic.twitter.com/jPJxqgFs69
— Suzana Perman (@SuzanaP24ur) December 1, 2020
“A prav razumem? SMC, Desus in NSi so sprejeli sklep vlade o ukinitvi financiranja STA, zdej pa se bunijo, da so to sprejeli? Pa dragi moji, a ste vi politiki al amebe, ki ne znajo brat in poznajo le črke v svojem podpisu?,” je zapisal uporabnik Twitterja pod psevdoninom “Megafotr”.
A prav razumem? SMC, Desus in NSi so sprejeli sklep vlade o ukinitvi financiranja STA, zdej pa se bunijo, da so to sprejeli?
Pa dragi moji, a ste vi politiki al amebe, ki ne znajo brat in poznajo le črke v svojem podpisu? pic.twitter.com/njz0R7TlVJ— megafotr (@megafotr) December 1, 2020
Pa vi ste vlada. Prekinitev financiranja je sklep VLADE. Torej vseh bladnih strank. Kaj se zdaj SMC in DeSUS nazaj vlečeta? Če je to soloakcija SDS pa pokazat ostali del hrbtenice in izstopiti. Doker pa ste del vlade, stojite za tem sklepom. Pika
— M. L. (@Pajkc_) December 1, 2020
SMC in DeSUS spominjata na ženo premožnega, a nasilnega podjetnika iz nekega filma. Ne bom mu več tega pustila, razlaga prijateljicam. A prijateljice ne poslušajo več, tudi sočustvovati ne morejo več. Ker vedno po njegovem nasilnem vedenju pride v novem plašču, avtu, uhani…
— Grega Repovž (@gregarepovz) December 1, 2020
Too little, too late, tudi za ceno odhoda DESUS iz vlade in koalicije, oz. za ceno padca vlade. Komunistično medijsko sceno je preprosto nujno razgonit na vse štiri strane neba.
— Darko Bulat (@Darko_Bulat) December 1, 2020
Vojska, policija, državne inštitucije, domača tiskovna agencija, javni servis … so vse deli slovenske državnosti. In tega se je treba zavedati.
— Marta Razborsek (@MartaRazborsek) December 1, 2020
Če @vladaRS pri 55 mrtvih ukine @STA_novice , kaj nas čaka pri 60 mrtvih …
— Roni Kordiš (@had) December 1, 2020
STA je postal predvsem v zadnjem času ključen medij za interpretacijo dogodkov v državi, saj ob krčenju stroškov redakcij večjih medijskih hiš, da ne govorimo o spletnih medijih, ki praktično ne pošiljajo več svojih novinarjev na teren in enostavno objavljajo “uradno” verzijo dogodkov, ki jo povzame STA. Zato ne preseneča, da je problem financiranja STA tako silovito zadel politiko in povzročil zelo polemične reakcije na družbenih omrežjih. Če je včasih veljalo, da kar ni objavljeno na televiziji, se ni zgodilo, danes v dobri elektronskih medijev in družbenih omrežij velja, da se ni zgodilo, vsaj v politiki ne, če ni objavljeno na STA.
Šef Ukoma: Financiranje STA ni možno, ker direktor Veselinovič skriva podatke https://t.co/LuSSpgqAVB via @SiolNEWS
— Uroš Urbanija (@UrosUrbanija) December 1, 2020
Na poti v diktaturo. https://t.co/E2Fu8kQwrf
— bostjan videmsek (@bosthi) December 1, 2020
Polemika, povezana z mediji, se pravzaprav vleče od poletja, ko je vlada javno objavila spremembe medijske zakonodaje, med katerimi je tudi novela zakona o STA.
Predlagane vladne spremembe zakona o STA so se nanašale predvsem na imenovanje nadzornikov in razreševanje direktorja STA. Po vladnem predlogu bi nadzornike, z izjemo enega, ki ga izvoli svet delavcev, imenovala vlada, prvič že v 15 dneh od uveljavitve zakona. Zdaj državni zbor imenuje člane nadzornega sveta z večino glasov vseh poslancev.
Spremembo so predlagatelji utemeljili z dejstvom, da je STA organizirana kot družba z omejeno odgovornostjo, zato tudi za organe STA predlagajo način imenovanja in razrešitve, kot velja v gospodarskih družbah. “S tem se zagotavlja tudi doslednejša odgovornost za vodenje in poslovanje STA,” navaja predlog. Med razlogi za predčasno razrešitev direktorja je po novem tudi izrečena nezaupnica večine članov nadzornega sveta direktorju, “če ni sposoben voditi STA”.
Za imenovanje odgovornega urednika pa se po predlogu uporabljajo določbe zakona, ki ureja medije.
Po novem v zakonu v členu, ki govori o načelih neodvisnosti in nepristranskosti, ne bi bilo več navedbe, da STA ne sme, dejansko ali pravno, postati odvisna od katerekoli ideološke, politične ali ekonomske skupine.
Spreminjajo se tudi določila glede javne službe. Besedila radijskih novic in avtorsko zaščitene fotografije bi se namreč iz javne selile v tržno dejavnost, del te pa bi bilo tudi objavljanje video klipov z novinarskih konferenc, skupaj z magnetogramom.
Če kdo misli, da za temi infantilnimi potezami JJ na vseh frontah, ni neka premišljena agenda, ampak zgolj smrtni strah in popolna panika, se moti! Po mojem skromnem mnenju se ta agenda imenuje “izredne volitve”, saj je presodil, da naprej tako ne gre, % pa so mu naklonjeni!
— Brane Gruban (Dialogos) (@brane_si) December 1, 2020
https://t.co/b2U25TpbLT – Janša in Urbanija: duet za uničenje STA https://t.co/9L8CTl6II0
— Brane Gruban (Dialogos) (@brane_si) December 1, 2020
Odločitev vlade, da nacionalni tiskovni agenciji, ki jo je sama ustanovila, odtegne zakonsko in pogodbeno določene prihodke in si jo na tak način poskuša pol. podrediti, je odpoved prvi republiki, torej Sloveniji, kakršna je bila izglasovana decembra 1990. https://t.co/eBlMTsUuUC
— Dnevnik (@Dnevnik_si) December 1, 2020
V temle skropucalu od članka bi lahko še napisali koliko našega davkoplačevalskega denarja vam je STA plačala za tale mega oglas v vašem časopisu? pic.twitter.com/I7QxJIBSpn
— Simone (@simon_jug) December 1, 2020
Drama, povezana s financiranjem STA, se bo ne glede na burne reakcije rešila v kratkem.
V ozadju pa je očitno problem, ker si aktualna vlada in koalicija glede na zakonsko ureditev ne more postaviti svojega direktorja. Zakon o Slovenski tiskovni agenciji (ZSTAgen), ki ga objavljamo spodaj, namreč ne omogoča ustanovitelju, torej vladi, da bi enostavno zamenjala člane nadzornega sveta in preko tega tudi novega direktorja družbe. Z zadnjo potezo preko financiranja je vlada očitno našla vzvod, preko katerega lahko ob daljši blokadi financiranja doseže notranje nezadovoljstvo in preko tega tudi vpliv na imenovanje direktorja.