Robert Golob pri Urošu Slaku o tem, da je preprečil poskusu “puča” v Svobodi: “Nekateri so si želeli, mogoče tudi vi (Uroš Slak), ampak saj se hecam, želeli so si, da bi prišlo do razkola v poslanski skupini, do razkola v stranki, pa ni” – TOPNEWS.si

Robert Golob pri Urošu Slaku o tem, da je preprečil poskusu “puča” v Svobodi: “Nekateri so si želeli, mogoče tudi vi (Uroš Slak), ampak saj se hecam, želeli so si, da bi prišlo do razkola v poslanski skupini, do razkola v stranki, pa ni”

Robert Golob pri Urošu Slaku o tem, da je preprečil poskusu “puča” v Svobodi: “Nekateri so si želeli, mogoče tudi vi (Uroš Slak), ampak saj se hecam, želeli so si, da bi prišlo do razkola v poslanski skupini, do razkola v stranki, pa ni”

Tisti, ki s(m)o imeli ta privilegij, da smo lahko torkovo večerno dogajanje v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije, kjer je zasedalo vodstvo stranke, na javnem delu spremljali  v živo smo lahko videli ali doživeli nekaj, česar kamre in posnetki dogajanja “v živo” ne morejo prenesti, ker so pač samo stroji, to je vzdušje, ki ga lahko začuti samo nekdo, ki lahko zazna samo živo bitje s čustvi.

Priznam, po več kot treh desetletjih in pol , ko sem pri svojem novinarskem delu v živo spremljal razpade držav, vojne, politične zarote, čistke, afere in  in politične intrige vseh vrst, na koncu pa še lastno aretacijo in zapor, pa mi je vseeno zaledenela kri v žilah in me je zmrazilo, ko sem poslušal prve stavke  predsednika vlade Roberta Goloba, ki jih je izrekel za MSM televizije o tem, kaj se je dogajalo za zaprtimi vrati na sestanku vrha stranke.

Obrazi  vrha stranke so povedali več kot tisoč besed, Urška Klakočar Zupančič je bila ves čas  na robu joka, ostali obrazi so bili resni ali pa so vsaj dajali videz resnosti in nek strah se je razlezel po prostoru avle Gospodarske zbornice, ki se je vsaj nekaterim globoko zalezel v kosti , ko je v dramatičnem tonu predsednik stranka Gibanja Svoboda  razlagal o izključitvah in odstopih.

Po sinočnjem nastopu Roberta Goloba, ki pogosto, ko se nekaj dogaja o nastopi v Odmevih in 24urZvečer je pravzaprav postalo bolj jasno celotno ozadje dogodkov. Šlo naj bi za nič man,  kot za “poskus puča ” v stranki Svoboda, kjer naj bi ga vodstvo stranke preprečilo oziroma, kot rečemo zatrlo v kali.

Uroš Slak: “Povejte mi gospod predsednik, nekateri menijo, da je bilo vse to dogajanje tega tedna, ta vaša izjava, ki pravite na začetku  da ste jo samo ponovili od gospe Bobnarjeve vsoto delovanje, izključitve teh dveh vidnih članov pa pričanje gospe Bobnarjeve začetek konca Gibanja Svoboda in tudi vašega mandata.

Robert Golob: “Res?Jaz verjamem, da marsikdo v državi si tega želi, ampak dela račune brez krčmarja. Ravno včerajšnje dogajanje je pokazalo, da Svoboda ostaja, sicer brez ene poslanke od 41 -tih, ampak v resnici enotna, ker ni prišlo do tega, kar so si nekateri mogoče želeli, mogoče tudi vi, ampak saj se hecam, želeli so si, da bi prišlo do razkola v poslanski skupini, do razkola v stranki pa ni. Vsi sklepi so bili soglasni. Jaz mislim, da to pove vse. Včeraj na prenosu je za mano stalo vseh, praktično vsi poslanke in poslanci praktično vsi člani stranke, ki so organi stranke. Ani to dovolj dober odgovor, ko za tabo stojijo vsi, da ni neenotnosti pa četudi marsikdo na tem dela in si tega želi in  kot sem rekel včeraj; “Tega filma Janez Janša ne bo videl”. 

Ko smo že pri medijih in Svobodi je zanimiv del zapisa v Delu, ki ga je mogoče razumeti, kot pogoje (pučistov) pod katerimi Golob lahko ostane predsednik vlade : “Kritični trenutki za Goloba in njegovo stranko – Premiera lahko rešijo le priznanje političnih napak, očiščenje ekipe, koalicijski vrh in zaupnica v državnem zboru”, kjer je Suzana Kos zapisala pod kašnimi pogoji lahko Golob ostane na položaju predsednika vlade.

“Stranka Gibanje Svoboda in njen predsednik so očitno na razpotju. Da bi se Robert Golob obdržal na političnem parketu, bo verjetno moral priznati svoje napake, se posloviti od nekaterih sodelavcev, ki so zanj škodljivi. Kar nekaj vplivnih posameznikov mu je, na primer, že svetovalo, naj se poslovi od generalne sekretarke, nekdanje novinarke Vesne Vuković, ki tudi v poslanski skupini menda ne uživa polnega zaupanja. Golob je napovedal sklic koalicijskega vrha. Na njem bi se, ob pregledu uresničevanja koalicijske pogodbe, s SD in Levico moral pogovoriti, ali so res pripravljeni nadaljevati skupno pot, podporo pa preveriti tudi z zaupnico v parlamentu.”

Toda vrnimo se k sinočnjim odgovorom predsednika vlade v večernih terminih , kjer je zavrnil kakšen koli pomislek , da svojo podporo v stranki in kolaiciji9 preveril z morebitno zaupnico. Če sledimo izjavam predsednika vlade naj bi  zaroto proti njemu kovali tako zunaj kot znotraj stranke.  Domnevne izjave nekdanje ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar na zaprtem delu preiskovalne komisije DZ, da naj bi se lani jeseni osebno zavzel za preložitev aretacije ruskih vohunov, je premier Robert Golob v oddaji Odmevi označil za halucinacije. V nastopu na večernih informativnih oddajah se je dotaknil tudi razmer v stranki in koaliciji.

 

Tako Tatjana Bobnar kot nekdanji prvi mož policije Boštjan Lindav sta v svojih ponedeljkovih nastopih pred preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, ponovila očitke, da je Golob nanju nedopustno pritiskal glede kadrovskih menjav v policiji.

Premier je v današnjem pogovoru za oddajo Odmevi na Televiziji Slovenija dejal, da sta oba lagala. Ponovil je, da ima v podporo temu tako priče kot tudi dokumente, ki da jih bo predstavil v svojem pričanju pred komisijo.

Premier je ponovil, da je bil edini pogovor z njima o njegovih pričakovanjih maja lani, preden je vlada nastopila mandat. Po njegovih besedah je bil skupen cilj vsem, da “Slovenijo očistimo janšizma”. Pri tem je spomnil na predvolilne obljube Gibanja Svoboda, da bo počistilo z zavržnimi praksami iz prejšnjega mandata.

Za 24ur zvečer na POP TV je dodatno pojasnil, da “očistiti policijo janšizma” pomeni, da se vsa nezakonita imenovanja in napredovanja odpravijo. “To smo obljubili volivcem pred volitvami ne le za policijo, tudi za RTVS in druge institucije in za to so nam volivci na volitvah podelili mandat,” je za obe televiziji poudaril Golob.

Zatrdil je še, da je Bobnarjevo in Lindava na omenjenem sestanku vprašal, “ali znamo uresničiti cilj, ki smo ga obljubili volivcem”, saj da sam tega ne zna, in ali sta kos tej nalogi? “Rekla sta, še kako znamo in sta se ponudila, da ta cilj dosežeta,” je dejal Golob za POP TV.

Ob tem je dejal, da če minister oceni, da premier od njega zahteva, naj krši zakon, je dolžan o tem obvestiti vlado. Bobnar tega ni storila, je zatrdil, pač pa je začela širiti očitke po svojem odstopu.

Na vprašanje, ali bo odstopil, če policija in KPK ugotovita, da je kršil zakon, je odgovoril, da ga sprašujejo, pod kakšnim pogojem bo izdal voljo volivcev. Golob je prepričan, da so bila vsa njegova postopanja in zahteve v skladu z zakonom, nihče tudi ni izgubil službe na policiji zaradi svojega političnega prepričanja.

Golob je navedel tudi, da je po odstopu Bobnar od policije, ki jo je tedaj še vodil Lindav, dobil pisno izjavo, da se ni vpletal v noben operativni postopek. Z Lindavom se po imenovanju ni nikoli srečal, glede pogovorov z Bobnarjevo pa je dejal, da je bila političarka in da “s kom pa se bom kot predsednik vlade politično pogovarjal, če ne z ministri”.

Zavrnil je navedbe o njegovem domnevnem vplivanju na aretacijo ruskih vohunov. “Noben predsednik vlade nima moči, da bi kaj takšnega lahko dosegel, kaj šele zahteval,” je navedel. Se je pa vprašal, kako bi nekdanja ministrica, ki v ta proces sploh ne bi smela biti vključena, takšne informacije dobila.

Golob se je dotaknil tudi razmer v stranki in koaliciji. Ponovil je, da sta najvišja organa stranke Gibanje Svoboda, več kot 80 oseb, v torek soglasno odločila o izključitvi poslanske Mojce Šetinc Pašek in nekdanjega poslanca LMŠ Roberta Pavšiča iz stranke.

Tega po njegovih besedah ne bi naredili, če ne bi bilo “zelo jasno, da oba v stranko vnašata razkol in iz nje nosita ne samo prave, ampak tudi lažne informacije ter jih plasirata v medije”. Njuno delovanje je bilo škodljivo ne le za stranko, ampak tudi za državo, je dodal.

 

Razmere v koaliciji po dogajanju v največji koalicijski stranki niso napete, še manj je po njegovih besedah govora o zaupnici vladi, je dejal Golob in zavrnil , da bi rekonstrukcijo vlade vezal na glasovanje o zaupnici.

Glede napovedi o reorganizaciji vlade pa je dejal, da so se od širitve s 17 na 20 ministrstev, ki je dobila tudi potrditev na referendumu, zgodile poplave, zato je treba po eni strani varčevati, po drugi pa biti učinkovitejši. Verjame, da je mogoče enako zgodbo pokazati na množici drugih primerov. Pri tem je pripomnil, da bi si morda za vzgled lahko vzeli tudi Švico, ki ima le sedem ministrstev, a takoj dodal, da je najbrž to iluzija.

Zaveda se, da ostale partnerje morda moti to, da bo manj ministrov in kabinetnih zaposlitev, a verjame, da bodo pokazali razumevanje za razmere. Šele po odločitvi glede prihodnje strukture vlade pa bo Golob razkril kandidate za tri izpraznjena ministrska mesta. Kot pravi, pa ima za vsako že ime osebe, ki je na prevzem funkcije pristala.Golob se je dotaknil tudi današnjega protestnega shoda Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije zaradi vladnega predloga nove plačne lestvice v javnem sektorju. Kot je dejal, pogajanja glede plačne reforme tečejo, protesti med pogajanji pa so očitno folklora. Ob tem pa je ugotavljal, da se je sindikat zavzemal za višje plače, medtem ko je vlada tri ure iskala nove rešitve za pomoč prizadetim v avgustovski ujmi.

 

COMMENTS

Wordpress (0)