Joker out: Erik Brecelj pravi, da “nima časa za politikantstvo Glasu ljudstva”, ki mu očita “manipulativno retoriko in poskus diskreditacije” – TOPNEWS.si

Joker out: Erik Brecelj pravi, da “nima časa za politikantstvo Glasu ljudstva”, ki mu očita “manipulativno retoriko in poskus diskreditacije”

Joker out: Erik Brecelj pravi, da “nima časa za politikantstvo Glasu ljudstva”, ki mu očita “manipulativno retoriko in poskus diskreditacije”

V iniciativi Glas ljudstva predsedniku strateškega sveta za zdravstvo Eriku Breclju očitajo izločitev in neenakopravno obravnavo njihove predstavnice pri sodelovanju v svetu. Brecelj je  očitke zavrnil in pojasnil, da je pri obravnavah posameznih zadev sejo zaprl za vse, ki niso člani sveta in ne nosijo odgovornosti za njegovo delovanje.

V iniciativi Glas ljudstva v sporočilu za javnost predsedniku strateškega sveta za zdravstvo Breclju očitajo samovoljno odločitev, da na seje strateškega sveta ne bo več vabil njihove predstavnice. Kot navajajo, jih je k sodelovanju v omenjenem svetu povabil predsednik vlade Robert Golob, njihova predstavnica pa je bila kljub ustnim zagotovilom, da bodo predstavniki iniciative v strateški svet vključeni kot polnopravni člani, na seje vabljena le kot gostja.

Neenaka obravnava se je po njihovih navedbah kazala tudi v tem, da predstavnica iniciative ni mogla polno sodelovati v delovnih telesih sveta, ni prejemala obravnavanih dokumentov oz. je te prejemala z zamudo, kljub temu pa se je trudila konstruktivno prispevati k razpravam. Že tako okrnjeno sodelovanje pa se je končalo na seji konec preteklega meseca, na kateri se je Brecelj odločil za “verbalni obračun”, so zapisali.

Kot namreč izhaja iz zapisnika omenjene seje, so člani strateškega sveta takrat razpravljali tudi o zapisu na Facebook strani vidnega predstavnika Glasu ljudstva, iz katerega je mogoče razbrati, da “ne želijo sprememb na ZZZS, digitalizacija zdravstva se jim ne zdi potrebna in da nasprotujejo naslavljanju problema korupcije v zdravstvu”. Predsednik strateškega sveta je zato povedal, da se mu udeležba predstavnice mreže Glas ljudstva na sejah strateškega sveta ne zdi primerna, čemur nihče od prisotnih na seji ni nasprotoval, piše v zapisniku.

Enako je včeraj v izjavi za STA pojasnil Brecelj in dodal, da z ljudmi s takšnimi mnenji ne namerava sodelovati. Poudaril je tudi, da člani strateškega sveta ob rednih službah veliko prostega časa namenijo sodelovanju v strateškem svetu, velikokrat do poznih večernih ur, s politikanstvom pa da se nimajo časa ukvarjati.

Sodelovanje z omenjeno predstavnico iniciative Glas ljudstva je označil za zelo slabo, saj da ni podajala nobenih predlogov. Brecelj je pojasnil tudi, da je pri razpravah o posameznih zadevah, ki bi sicer utegnile zanimati “marsikoga od zunaj”, sejo zaprl za vse, ki niso člani strateškega sveta.

V iniciativi Glas ljudstva so sicer včeraj še ostro zvrnili vse “navedbe, obtoževanja in dikreditacije”, Brecljeva dejanja pa po njihovem prepričanju kažejo na njegov odnos do civilne družbe in ljudi z drugačnimi stališči, kar je po njihovem mnenju neprofesionalno in zaskrbljujoče za prihodnost zdravstvene reforme.

Tako napovedujejo, da bodo v ponedeljek svoje interventne in sistemske predloge za ustavitev rušenja javnega zdravstva predstavili neposredno predsedniku vlade, na novinarski konferenci pred DZ v torek pa tudi širši javnosti.

V iniciativi Glas ljudstva predsedniku strateškega sveta za zdravstvo Eriku Breclju očitajo izločitev in neenakopravno obravnavo njihove predstavnice pri sodelovanju v svetu. Brecelj je za STA očitke zavrnil in pojasnil, da je pri obravnavah posameznih zadev sejo zaprl za vse, ki niso člani sveta in ne nosijo odgovornosti za njegovo delovanje.

V iniciativi Glas ljudstva v sporočilu za javnost predsedniku strateškega sveta za zdravstvo Breclju očitajo samovoljno odločitev, da na seje strateškega sveta ne bo več vabil njihove predstavnice. Kot navajajo, jih je k sodelovanju v omenjenem svetu povabil predsednik vlade Robert Golob, njihova predstavnica pa je bila kljub ustnim zagotovilom, da bodo predstavniki iniciative v strateški svet vključeni kot polnopravni člani, na seje vabljena le kot gostja.

Neenaka obravnava se je po njihovih navedbah kazala tudi v tem, da predstavnica iniciative ni mogla polno sodelovati v delovnih telesih sveta, ni prejemala obravnavanih dokumentov oz. je te prejemala z zamudo, kljub temu pa se je trudila konstruktivno prispevati k razpravam. Že tako okrnjeno sodelovanje pa se je končalo na seji konec preteklega meseca, na kateri se je Brecelj odločil za “verbalni obračun”, so zapisali.

Kot namreč izhaja iz zapisnika omenjene seje, so člani strateškega sveta takrat razpravljali tudi o zapisu na Facebook strani vidnega predstavnika Glasu ljudstva, iz katerega je mogoče razbrati, da “ne želijo sprememb na ZZZS, digitalizacija zdravstva se jim ne zdi potrebna in da nasprotujejo naslavljanju problema korupcije v zdravstvu”. Predsednik strateškega sveta je zato povedal, da se mu udeležba predstavnice mreže Glas ljudstva na sejah strateškega sveta ne zdi primerna, čemur nihče od prisotnih na seji ni nasprotoval, piše v zapisniku.

Enako je včeraj v izjavi za STA pojasnil Brecelj in dodal, da z ljudmi s takšnimi mnenji ne namerava sodelovati. Poudaril je tudi, da člani strateškega sveta ob rednih službah veliko prostega časa namenijo sodelovanju v strateškem svetu, velikokrat do poznih večernih ur, s politikanstvom pa da se nimajo časa ukvarjati.

Sodelovanje z omenjeno predstavnico iniciative Glas ljudstva je označil za zelo slabo, saj da ni podajala nobenih predlogov. Brecelj je pojasnil tudi, da je pri razpravah o posameznih zadevah, ki bi sicer utegnile zanimati “marsikoga od zunaj”, sejo zaprl za vse, ki niso člani strateškega sveta.

V iniciativi Glas ljudstva so sicer včeraj še ostro zvrnili vse “navedbe, obtoževanja in dikreditacije”, Brecljeva dejanja pa po njihovem prepričanju kažejo na njegov odnos do civilne družbe in ljudi z drugačnimi stališči, kar je po njihovem mnenju neprofesionalno in zaskrbljujoče za prihodnost zdravstvene reforme.

Tako napovedujejo, da bodo v ponedeljek svoje interventne in sistemske predloge za ustavitev rušenja javnega zdravstva predstavili neposredno predsedniku vlade, na novinarski konferenci pred DZ v torek pa tudi širši javnosti.

 

 

 

Javna izjava glede izločitve predstavnice Glasu ljudstva iz Strateškega sveta za zdravstvo 

Erik Brecelj, vodja Strateškega sveta za zdravstvo, se je samovoljno odločil, da na seje ne bo več vabil predstavnice civilne iniciative Glas ljudstva. Spodaj podajamo razlago in obrazložitev incidenta. 

Glas ljudstva že več mesecev izvaja kampanjo Ustavimo rušenje javnega zdravstva, v okviru katere aktivno predlagamo strokovno utemeljene in sistemske ukrepe za kakovostno in vsem dostopno javno zdravstvo. Po ustanovitvi novega Strateškega sveta za zdravstvo nas je predsednik Vlade RS povabil k sodelovanju v omenjenem svetu, ki ga vodi dr. Erik Brecelj.  

Vendar pa je bila članica iniciative Glas ljudstva Katarina Rotar (vodja prostovoljskega programa na Onkološkem inštitutu in koordinatorka prostovoljstva v bolnišnicah) na seje vabljena zgolj kot gostja. In to kljub več ustnim zagotovilom, da bomo v svet vključeni kot polnopravni člani. Neenaka obravnava se je kazala tudi v tem, da ni mogla polno sodelovati v delovnih telesih sveta, ni prejemala obravnavanih dokumentov oz. je te prejemala z zamudo. Kljub temu je sodelovala na vseh sejah in se trudila konstruktivno prispevati k razpravam. 

Že tako okrnjeno sodelovanje naše članice se je končalo s 5. sejo Strateškega sveta za zdravstvo, na kateri se je predsednik sveta, dr. Erik Brecelj, odločil za verbalni obračun. V njem je očital, da Glas ljudstva nasprotuje digitalizaciji in boju proti korupciji, to svojo absurdno trditev pa je popolnoma nelogično poskušal utemeljevati na več kot mesec dni stari objavi Igorja Kadunca na Facebooku, ki je kritično opozarjala na probleme v zdravstvu. Igor Kadunc ni bil nikoli član ali sodelavec Glasu ljudstva. Dr. Brecelj je zatrjeval tudi, da za našo civilno iniciativo stojijo drugi interesi, ki da tudi plačujejo nekatere vidne člane, ter da je edina naloga članice GL na sejah sveta, da prenaša informacije dr. Dušanu Kebru.

Ostro zavračamo navedbe, obtoževanja in diskreditacije dr. Breclja. V svojih obtožbah in napadu na našo članico se je spustil na nizkoten in nestrokoven nivo, vse obtožbe pa vsebinsko nimajo nobenega smisla. Žal tudi v svoji nadaljnji javni komunikaciji dr. Brecelj nadaljuje s svojo manipulativno retoriko in poskusi diskreditacije Glasu ljudstva. 

Njegova dejanja jasno kažejo njegov odnos do civilne družbe in do ljudi z drugačnimi stališči.

Namesto, da bi naši članici dovolil polnopravno sodelovanje v svetu ter omogočil vsebinsko argumentirano razpravo, se je raje odločil za metodo odstranitve. To ni le neprofesionalno, temveč tudi strahopetno in zelo zaskrbljujoče za prihodnost zdravstvene reforme. 

Ključna vloga civilne družbe in iniciative Glas ljudstva je, da nastavljamo ogledalo oblasti. Da izpostavljamo problematike in konstruktivno sodelujemo pri iskanju rešitev. Vemo, da se v vseh pogledih ne bomo strinjali, vendar pa verjamemo v dialog. V sodelovanje in medsebojno spoštovanje.
Dr. Erik Brecelj ne deluje po teh načelih, kar obžalujemo. Upamo, da se bo prek svoje nove funkcije sčasoma naučil sodelovanja, strpnosti in kulturnega dialoga, sicer bo strateški svet ostal na ravni politične farse. 

Glas ljudstva bo v ponedeljek svoje interventne in sistemske predloge za ustavitev očitnega rušenja javnega zdravstva predstavil neposredno predsedniku vlade.  V torek ob 11:00 pa tudi širši javnosti, na novinarski konferenci pred državnim zborom. 

Pri svojih predlogih se dosledno zavzemamo za vsem dostopno javno zdravstvo, proti odtekanju javnih sredstev za profite privatnikov, proti korupciji in proti lobističnim interesom. Naša stališča so jasna in transparentna.  Ob ponovnem premisleku lahko sklepamo edino, da smo bili za dr. Breclja v Strateške svetu nezaželeni prav zaradi teh stališč.

Ob tem dr. Breclju in vsem ostalim zagovornikom prikrite privatizacije javnega zdravstva sporočamo, da ne gremo nikamor. S svojim bojem za krepitev javnega zdravstva nadaljujemo še bolj odločno.

Glas ljudstva

Za več informacij smo vam na voljo.

Iniciativa Glas ljudstva

COMMENTS

Wordpress (0)