(VIDEO Janez Janša z novo “budnico” v Celju – Kako poslanka SDS Alenka Jeraj vabi na nov protestni shod pred sodiščem v Celju?
Potem ko je Janez Janša minuli teden na predstavitvi knjige Budnica ponovil , “da tranzicija v Sloveniji iz prejšnjega sistema v demokratičnega ni dokončana, neposredna posledica tega pa je, da so nekateri podsistemi te države nereformirani,” in pri tem izpostavil sodstvo, kjer vidi klientelizem, v delu sodstva pa “višje kot greš, bolj je gnilo,” je na družbenem omrežju X poslanka opozicijske SDS Alenka Jeraj takole vabi na nov protestni shod pred sodiščem v Celju, ki bo 12.12. ob 11.55.
‼️SCENARIJ 2014 IN 10 LET PO TEM‼️
Pred volitvami 2014, ko je kazalo, da bo Janševa stranka zmagala, pred tem je dobila EU volitve, ga z nepoštenim sojenjem strpajo v zapor.
📢 NE DOVOLIMO.
➡️ČETRTEK 12.12. PRIDI V CELJE.
Zbiramo se od 11. ure dalje.
‼️Ob 11.55. bo ura resnice‼️ pic.twitter.com/FfQrkvg0gn— Slovensko Krivosodje (@SLOkrivosodje) December 2, 2024
[Predstavitev knjige Budnica]
Budnica je bilo poimenovano zborovanje na Kongresnem trgu, ki je potekalo po tem, ko se je nabralo toliko stvari, da je bilo treba uporabiti to besedo. Stvari so šle preko roba! Budnica je potrebna tudi v tem smislu, da se zavemo, da je treba stvari,… pic.twitter.com/BvedS6rfKf— SDS (@strankaSDS) November 29, 2024
Kljub številnim kritikam, ki jih je za svoje besede požel po prvem shodu pred sodiščem v Celju je Janša ob predstavitvi knjige “Budnica” ponovil primerjavo sodstva z mafijo : “Če rečeš slovenskemu krivosodju mafija, je to žalitev do mafije,” in požel celo aplavz publike. “Tako da budnica je potrebna tudi v tem smislu, da se zavemo, da morajo stvari, ki niso bile narejene, biti enkrat narejene,” je med drugim dejal Janša.
»In zato tranzicija v Sloveniji ni dokončana in se še vedno spotikamo ob ostanke preteklosti. Vselej je tako: če nekaj ostane, bo ostalo toliko časa, dokler tega ne popravite. Posledica je, da imamo nekatere podsisteme nereformirane, denimo sodstvo. Sodniki, ki jih je imenovala partija, so dobili večino v sodnem svetu in zdaj sami sebe imenujejo. In ponekod imate že tretjo ali četrto generacijo z istim priimkom. Ne gre le za politično nehigieno, gre tudi za klasični klientelizem, ki se ga drugod po svetu, zlasti v državah EU, preprečuje že na ravni sistemske zakonodaje,« je opozoril Janša.
Predsednik SDS je ob tem omenil za njega zelo perečo zadeva Trenta
»Malodane vsi novinarji so postavljali vprašanja, iz katerih je bilo razvidno, da se jim zdi nedopustno, da smo mi sploh nasprotovali imenovanju senata. Torej se niti braniti ne smeš, ker če se braniš, ne spoštuješ inštitucije. Mimogrede: sodstvo v Sloveniji je bilo doslej v sami špici po številu sodnikov na prebivalca v Evropi in imelo hkrati daleč največ razveljavljenih sodb na ESČP zaradi kršitev človekovih pravic. Tudi na vseh anketah je ugled te inštitucije pod 20 %,« je je ob Budnici svoj govor v Celju ponovil z Janša., ki je napadel trajni mandat sodnikov.
Ob kritikah političnega sistema na račun slovenskega modela demokracije Janša ugotavlja, da so vseeno vsaka štiri leta volitve in politiki so voljeni, sodniki pa imajo trajni mandat in to je po njegovem velik problem. V Sloveniji ne bo demokracije, dokler tega podsistema ne bodo reformirali, »jaz se še lahko branim, poznam pa veliko ljudi, ki se niti ne morejo braniti,« je izpostavil Janša.