“Vračanje v Jugoslavijo na polni črti. Bo pač treba ponoviti vajo” – Janeza Janšo “vznemiril” predlog, da se opis sovražnega govora v kazenskem zakoniku razširi še na “povzročitev vznemirjenja, oziroma zgražanja v javnosti”
Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora je včeraj vladi predal57 priporočil vladi za obvladovanje sovražnega govora, ki so jih predstavili na novinarski konferenci. Pri pripravi priporočil je sodelovalo 40 strokovnjakov in organizacij, nanašajo pa se na področja šolstva, preventive, spleta, medijev in kaznovalno-pravnega odziva. Opozicijo, predvsem Janeza Janšo je vsaj sodeč po odzivu na družbenem omrežju Twitter najbolj vznemiril opis sovražnega govora oziroma sprememba kazensko pravnega zakonika.
Pravnica Katarina Bervar Sternad je namreč predstavila priporočila glede kaznovalno-pravnega odziva. Opis sovražnega govora v kazenskem zakoniku bi razširili še na povzročitev vznemirjenja, oziroma zgražanja v javnosti. Prav tako bi bilo nekatere primere sovražnega govora primerneje naslavljati v prekrškovnih postopkih, je dejala. Policija pa bi po njenih besedah morala izvajati učinkovitejšo pomoč žrtvam.
To je prav tako že obstajalo v SFRJ. 153 člen ali nekaj podobnega. Vračanje v Jugoslavijo na polni črti. Bo pač treba ponoviti vajo. Precej bolj dosledno. Brez svobode govora namreč ni demokracije. pic.twitter.com/3hVF5jXJiM
— Janez Janša (@JJansaSDS) July 19, 2023
https://twitter.com/Nacvrckan/status/1681765593949634560
Po svoji vsebini bi sicer definicija spremembe opis sovražnega govora v kazenskem zakoniku, ki bi bi razširili še na povzročitev vznemirjenja, oziroma zgražanja v javnosti.bil še najbližje 133. členu Kazenskega zakonika Socialistične federativne republike Jugoslavije.
SFRJ, leto 1971 https://t.co/NtU7vVrD3X
— Janez Janša (@JJansaSDS) July 19, 2023
Kot smo preverjali sodno prakso oziroma zakonodajo iz bivše SFRJ je tako imenovano vznemirjanje občanov bilo v ZKP -ju takrat še Socialistične republike Slovenije med pripornimi razlogi. V KZ nekdanje države eksplicitno take formulacije ni bilo, je pa bilo “širjenje vznemirljivih vesti” kaznivo dejanje v kraljevini Jugoslaviji.