(VIDEO) Rusija za svojo obrambo pripravljena uporabiti vsa razpoložljiva sredstva – Segej Lavrov v intervjuju s Tuckerjem Carlsonom
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v četrtek povedal, da v Rusiji računajo na to, da bodo na Zahodu resno obravnavali nedavno rusko izstrelitev hipersonične rakete v Ukrajino. Kot je dodal v intervjuju z voditeljem Tuckerjem Carlsonom, je Rusija za svojo obrambo pripravljena uporabiti vsa razpoložljiva sredstva.
Lavrov je v intervjuju, objavljenem na družbenih omrežjih X in Youtube, dejal, da bi ZDA z zaveznicami morale razumeti, da je Rusija pripravljena uporabiti vsa sredstva, da bi preprečila strateški poraz Rusije.
Pred dvema tednoma je Rusija izstrelila balistično raketo nove generacije, poimenovano orešnik, na ukrajinsko mesto Dnipro. Ruski predsednik Vladimir Putin je nato zagrozil, da je med morebitnimi tarčami povračilnih napadov za ukrajinsko obstreljevanje ruskih ozemelj tudi Kijev.
“Pošiljamo signale. Upamo, da je bil zadnji izpred dveh tednov z novim oborožitvenim sistemom orešnik (…) razumljen resno,” je dejal Lavrov.
Čeprav je vztrajal, da Rusija ne želi zaostrovati razmer in se želi izogniti nesporazumom z Washingtonom in njegovimi partnerji, je opozoril, da bodo “poslali dodatna sporočila, če ne bodo sprejeli potrebnih sklepov”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Lavrov je ZDA obtožil, da poskušajo ustrahovati Rusijo in druge države na mednarodnem prizorišču. Glede vojne v Ukrajini je dejal, da je Moskva “pripravljena na vse možnosti, vendar se odločno zavzema za mirno rešitev s pogajanji ob spoštovanju legitimnih varnostnih interesov Rusije”.
Ruski diplomat je v intervjuju opisal mirovni sporazum z Ukrajino, na katerega bi pristala Rusija. Ponovil je znano Putinovo stališče, da bi morala Ukrajina pristati na ruski nadzor nad zasedenimi regijami Doneck, Herson, Lugansk in Zaporožje. “V skladu z ustavo so ozemlja zdaj del Ruske federacije in to je realnost,” je dejal Lavrov.
Administracijo odhajajočega ameriškega predsednika Joeja Bidna je obtožil zaostrovanja konflikta v Ukrajini, da bi prihajajoči administraciji novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa, ki ga je označil za močno osebo, predali čim slabšo zapuščino.
“Mislim, da je zelo močna oseba, ki hoče rezultate in ne mara odlašanja,” je opisal Trumpa. Calson je februarja kot prvi ameriški novinar po ruski invaziji na Ukrajino opravil tudi intervju s Putinom. Nekdanji voditelj na Fox News sicer velja za enega od ključnih Trumpovih medijskih zaveznikov.
Načelnika generalštabov ruske in ameriške vojske, Valerij Gerasimov in Charles Brown, sta sicer imela med zaostrovanjem razmer v Ukrajini minuli teden redek telefonski pogovor, so danes sporočili iz Moskve in Washingtona. Načelnika sta govorila o vrsti varnostnih vprašanj, tudi Ukrajini.
Tako iz Moskve kot iz Washingtona so danes sporočili, da sta se načelnika ruske in ameriške vojske, Valerij Gerasimov in Charles Brown, po telefonu pogovarjala 27. novembra in da je pogovor potekal na zahtevo ruske strani. To je bil tudi njun prvi pogovor, odkar je general Brown oktobra lani prevzel položaj, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tiskovni predstavnik Browna je za AFP povedal, da sta v pogovoru razpravljala o številnih globalnih in regionalnih varnostnih vprašanjih, tudi o konfliktu v Ukrajini. Rusko obrambno ministrstvo pa je sporočilo samo, da je Gerasimov ameriškega kolega poklical, da bi ga obvestil o ruskih vojaških vajah v vzhodnem Sredozemlju. Namen je bil preprečiti morebitne incidente ob prisotnosti ameriških ladij in ladij zveze Nato v bližini ruskih vaj, je v izjavi zapisalo ministrstvo na družbenem omrežju Telegram.
Po poročanju AFP je sicer Moskva šele v torek objavila, da je z okoli tisoč vojaki in izstreljevanjem raket, tudi balističnih, izvedla te vaje pomorskih in raketnih sil. Kdaj so potekale, ni pojasnila.
Časnik New York Times je ob sklicevanju na tiskovnega predstavnika ameriške vojske poročal, da sta se generala pogovarjala tudi o novi ruski balistični raketi nove generacije, poimenovani orešnik. Po poročanju ameriške televizijske mreže CNN pa je Brown izrazil zaskrbljenost ZDA zaradi napotitve severnokorejskih vojakov v Ukrajino, ki naj bi na bojišču podpirali rusko vojsko.
Pogovor generalov je bil eden redkih med državama. Jedrski velesili sta namreč med rusko vojaško ofenzivo v Ukrajini skoraj povsem prekinili neposredne stike na visoki ravni, Kremelj pa ima ZDA za neposredno udeleženko v konfliktu. Obrambna ministra držav Andrej Belousov in Lloyd Austin sta se tako po telefonu nazadnje pogovarjala julija, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Telefonski pogovor je potekal manj kot dva meseca pred vrnitvijo novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa v Belo hišo, ki je po zmagi na volitvah zatrdil, da bo vojno v Ukrajini rešil v 24 urah, ne da bi pojasnil, kako, še navaja AFP.