(V ŽIVO) “Približevanje”: Dimitrij Rupel “dokumentiral pripoved o državi, družini, prijateljih in sovražnikih” – TOPNEWS.si

(V ŽIVO) “Približevanje”: Dimitrij Rupel “dokumentiral pripoved o državi, družini, prijateljih in sovražnikih”

(V ŽIVO) “Približevanje”: Dimitrij Rupel “dokumentiral pripoved o državi, družini, prijateljih in sovražnikih”

Nova knjiga Dimitrija Rupla z naslovom Približevanje s podnaslov: Dokumentarna pripoved o državi, družini, prijateljih in sovražnikih, ki bo premierno predstavljena danes  24. oktobra 2024, ob 11. uri v dvorani Slovenske matice (Kongresni trg 8/I, Ljubljana). Ob avtorju bosta pogovor vodila Igor Omerza in Igor Senčar.

Ko se zdi, da je Dimitriju Ruplu po 83 izdanih knjigah zmanjkalo navdiha in vsebin preseneti z novo in monumentalno knjig (600 strani), ki bralca drži v napetosti od začetka do konca. Knjiga je dokumentarna pripoved, ki se začne z zgodbami o Trstu, Dunaju, partizanih, JLA, Gorbačovu in osamosvojitvi; nadaljuje z
vojnami ob koncu konca hladne vojne; s pešanjem slovenske pomladi in oseb, ki so avtorju najbližje (bolezen njegove soproge Marjetice). Podrobnejše informacije, fotografsko in drugo dokumentarno gradivo si je mogoče ogledati na spletu: dobra-knjiga.si , kjer je mogoče Približevanje  tudi kupiti po znižani ceni.

Predstavitev knjige smo prenašali v živo na Topnews.si in YouTube kanalu TopTV Slovenija

“V tej knjigi je pravzaprav neke sorte povzetek marsičesa, kar sem počel v svojem življenju in tu so tudi nekateri komentarji, ki jih prej nisem bil sposoben napisati iz osebnih razlogov,” je dejal Rupel. Knjiga je po njegovih besedah torej “čiščenje pisalne mize”.

Velik del knjige je posvečen ljudem, ki so v zadnjem času umrli in ki jih želi na nek način obuditi, pravi. Sicer pa je to knjiga o socializmu, ki se je začel leta 1945 in trajal do konca 80. let, se razvil v demokratično družbo, ki pa je po njegovi oceni omahnila tam nekje leta 2008 – “po koncu konca hladne vojne”, ko smo dobili ogromno elementov nedemokratičnosti in nedržavnosti. “Predvsem se zelo jasno in nevarno postavljajo vprašanja, kot so antisemizem, rusofilija in marksomanija,” je dejal.

“To je že 84. knjiga in se mi zdi, da je to dovolj,” je dejal 78-letni Rupel ob napovedi, da je to njegova zadnja knjiga. “Občutek imam, da zdaj pa res ni ničesar več tako zelo pomembnega, kar bi moral napisati in bi si lahko malo oddahnil,” je pojasnil.

Ob tem je komentiral tudi aktualno dogajanje. V politiki nekega posebnega vrenja ne opaža, edina “relativno resna pobuda” pa je po njegovi oceni tista, ki jo snuje nekdanji poslanec SDS Anže Logar, ki mu želi vso srečo. “Verjamem, da se mora tako imenovana desnica organizirati in mobilizirati, da ne bo desnica pravzaprav neke sorte zmerljivka,” je dejal.

Udeležen je v projektu, v sklopu katerega z drugimi intelektualci snujejo zbornik oz. spletno stran, za katero želijo, da bi imela enak učinek, kot ga je leta 1987 imela Nova revija. “Pregled, presek in napoved fundamentalnih sprememb,” je dejal.

Pozdravlja odločitev, da je politika “z dnevnega reda” dala referendum o Jeku 2. “V resnici ne moreš spraševati ljudi, ali so za eno rešitev, kot je jedrska elektrarna, preden si povedal vse, kar je treba povedati o njej in nisi dal vseh podatkov na mizo,” meni.

“Vesel sem, da smo prekinili eno tradicijo rusofilske politike,” pa je dejal o srečanju predsednika vlade Roberta Goloba in ameriškega predsednika Joea Bidna. “Čeprav v zadnjem trenutku,” je pristavil.

COMMENTS

Wordpress (0)