Ne, to ni poročilo o stavki sodnikov pri nas – Od ponedeljka, 22. januarja stavkajo sodniki na hrvaškem, z istimi argumenti kot slovenski
Od ponedeljka, 22. januarja, stavkajo sodniki! Obvestilo o odločitvi, da se bo, ne glede na to, kaj bo v vmesnem času ponudila vlada, znova začelo z opozorilnimi ukrepi, je bilo sodnikom poslano v torek, 9. januarja, pri čemer opozarjajo, da mediji niso dobili točnega datuma začetka stavko iz taktičnih razlogov, po nasvetu PR služb.
Vlada pa se je že začela ukvarjati z nujnimi spremembami zakona, da bi preprečila izločitev sodnikov iz volilnih komisij volilnih enot in tako preklicala njihovo grožnjo, da ne bodo sodelovali pri delu volilnih enot. komisije, zaradi česar volitev ni bilo mogoče izvesti, poroča Jutranji list v članku: “Sodniki odločili – sodstvo spet v blokadi! Vlada je v tekmi s časom, scenarij bi lahko bil veliko hujši … Vlada zaradi bojazni, da sodniki ne bojkotirajo dela volilnih komisij, pripravlja nujne spremembe zakona
– Jasno je, da nihče od nas ne more zapreti vrat ministru in predsedniku vlade, ne moremo pa sprejeti tudi njunega odnosa do sodstva. V sredo, 17. januarja 2024, bo seja razpravljala o obsegu ukrepov, načinu izvajanja in vseh tehničnih podrobnostih v zvezi z njimi – je navedeno v elektronski pošti, s katero je Društvo hrvaških sodnikov (UHS) svoje člane obvestilo o načrtovane akcije, s katerimi bi vlado prisilili k izpolnitvi obljube iz maja lani, da bodo do konca leta 2023 poravnane sodniške plače. Sodniki imajo tri zahteve, od katerih ne odstopijo, in sicer indeksacijo plač, uvedbo plačnih razredov in ureditev materialnih pravic.
Sodniki so konec lanskega leta jasno povedali, da ne bodo pristali na vladni načrt, da se najprej poravnajo plače državnih in javnih uslužbencev, te pustijo za drugo četrtletje 2024, in zagrozili z novo stavko. Ker se zaveda, da problema s sodniki ni mogoče rešiti na ravni resornega ministrstva za pravosodje in upravo, se je predsednik vlade Andrej Plenković osebno vključil v pogovore s sodniki, tako da je v začetku meseca sprejel predsednika UHS, vrhovnega sodnika Damir Kontrec in več drugih članov sodniškega društva. Po neuradnih informacijah je ta pogovor potekal v zelo hladnem ozračju in je trajal kratek čas.
Vlada pravi, da se morajo najprej pogovoriti z uradniki in poskrbeti za svoje pravice. – Sodniki so že dobili povišanje plače za 580 evrov neto, največ v zadnjih desetih letih, – pravijo v vladi in opozarjajo, da je tudi premier Plenković v četrtek dejal, da sodnikom ponujajo materialne pravice, ki bi jih dobili zdaj, a da jim ni dovolj. Materialne pravice bi vključevale božičnico, velikonočnico, regres, darilo za otroke, sistematski pregled, potne stroške …
– Že prej smo sprejeli odločitev, da se bodo ukrepi začeli izvajati 15. januarja, in če se bodo pogajanja nadaljevala, jih bomo prestavili. Pogajanja so v teku in ukrepe smo preložili na 22. januar – je dejal Kontrec in dodal, da če bodo pogajanja uspešna, ukrepov in stavke ne bo. Opozoril pa je, da ima vlada do konca tega tedna 15 dni časa, da ponudi rešitev.
– Do srede se lahko sestanemo še 27-krat, če bo treba in se petkrat dogovorimo, če bo volja, 17. januarja pa bodo o ukrepih odločali na seji upravnega odbora UHS – pravi Kontrec. Glede izjave predsednika vlade, da se sodnikom dajejo materialne pravice, pa je dejal, da bi morali to vprašanje rešiti v drugi fazi, ki naj bi bila končana do konca lanskega leta.
– V drugi fazi je bilo potrebno rešiti indeksacijo in razvrstitev plač ter materialnih pravic. Ne vem, kaj pomenijo materialne pravice, ki jih je omenil predsednik vlade. Kakšna je božičnica, za katero leto, za to, za preteklo? – se sprašuje Kontrec in poudarja, da je za sodnike najpomembnejša indeksacija plače, kar pomeni vezavo na povprečno plačo na Hrvaškem. – Če so vsi v družbi na slabšem, bo slabše nam in obratno – pravi Kontrec in poudarja, da si sodniki želijo plače, ki ne bodo odvisne od volje sedanje oblasti.
Glede dela sodnikov v volilnih komisijah predsednik UHS pravi, da to ne sodi v delo sodnikov in se UHS s tem ne ukvarja.