“Ti očeta do praga, sin tebe čez prag” – Rajku Geriču se je zgodilo to, kar je, kot odgovorni urednik IP, v kompaniji z Možino leta 2008, delal sam – metal ljudi na cesto
Moj najljubši pregovor, menda je kitajski, je tale: če dovolj dolgo sediš ob reki, priplavajo mimo trupla vseh tvojih sovražnikov. Pa ne zato, ker bi komurkoli, še najmanj novinarjem, privoščil kaj slabega. Med zaposlenimi v informativni oddaji Panorama na drugem programu Televizije Slovenija (TVS), ki so bili napoteni na čakanje na delo doma in so jimvčeraj onemogočili dostop do delovnih mest, je tudi Rako Gerič, ki je sredi julija leta 2008 veliko bolj brutalno obračunal s podrejenimi, kot so to naredili sedanji vodilni. Gerič je namreč takrat sprejel odločitev o ukinitvi oddaje Vroči stol in voditelja enostavno vrgel iz službe. Nobenega čakanja na delo ali nadomestila plače, ampak je brutalno in brezkompromisno vztrajal, da bo v primeru, če voditelja ne vržejo na cesto, odstopil s položaja odgovornega urednika. Zadeva se morda zdi preveč oddaljena, ampak dileme okoli ukinitve oddaje Vroči stol so tako sveže, kot da bi se zgodile včeraj.
»Aktiv novinarjev IP TVS obžaluje, da so nekateri člani aktiva zaradi ukinitve informativnih oddaj na TV SLO 2 trenutno na čakanju. Opozarjamo, da smo ves čas ostro nasprotovali spremembi statuta in vzpostavitvi dveh informativnih programov v naši hiši.«https://t.co/FfNyJRRUyg
— Delo (@Delo) January 4, 2024
V upravi Radiotelevizije Slovenija (RTVS) so se pri tem sklicevali na pravilnik o hišnem redu, kasneje pa so jim dostop omogočili, da so lahko odnesli svoje stvari.Zaposlenim v oddaji Panorama, ki za leto 2024 ni bila uvrščena v programsko-produkcijski in finančni načrt, so v sredo iz uprave javnega zavoda posredovali odredbo o napotitvi na čakanje na delo doma od 3. do 31. 1. 2024. Prvo odredbo so izdali sicer že 29. decembra, a jo je podpisal namestnik direktorice TVS, ki pa za to ni pooblaščen, zato so ji zaposleni oporekali, jepovedal odgovorni urednik drugega programa TVS Rajko Gerič. Tako so dobili nove, ki sta jih podpisala dva člana uprave.
Gerič je odnos vodstva RTVS do zaposlenih na čakanju označil za “šikaniranje” oziroma zlorabo pooblastil. Pojasnil je, da odredba ni upoštevala zakona o delovnih razmerjih, po katerem bi morala uprava RTVS o tem seznaniti sindikate, narediti program dela in pozvati zaposlene, da porabijo viške ur in star dopust.
“Ker smo še vedno redno zaposleni, delodajalec nima nobene podlage, da bi nam onemogočil, da pridemo do svojega delovnega mesta,” je v izjavi za medije dejal urednik. Ker jim je bil vstop v delovne prostore onemogočen zaradi blokiranih delovnih kartic, so se že obrnili na inšpekcijske službe in policijo.
“Medtem, ko mojim kolegom ni omogočeno delo, nekateri na novo zaposlujejo,” je dodal. Interno zaposlovanje novih novinarjev in honorarnih delavcev namreč še vedno poteka. Kljub temu, da v novem programsko-produkcijskem načrtu ni bila ukinjena le Panorama, ampak več oddaj na RTVS, so po njegovih navedbah odredbo o čakanju na domu dobili le delavci v Panorami.
Uprava pa je danes dodatno pojasnila, da RTVS delavcem v času veljavnosti odredbe ne more zagotavljati dela. Vstop in zadrževanje v varovanih prostorih ter drugih prostorih objektov RTVS in v njegovi okolici brez utemeljenega razloga, ki ni vezan na delovanje zavoda, nista dovoljena oz. sta prepovedana, so se ob tem v upravi sklicevali na pravilnik o hišnem redu.
“Zaposlenim bo omogočen dostop do prostorov, kjer morebiti hranijo svoje osebne stvari in jih želijo iz prostorov RTVS odnesti v obdobju veljavnosti odredbe,” so zagotovili v sporočilu za javnost. Kot so pojasnili na RTVS, so napotenim na čakanje pozneje tudi že omogočili dostop.
RTVS je omenjene zaposlene napotil na čakanje zaradi poslovnih oz. organizacijskih razlogov. Skladno s sprejetim programsko-produkcijskim načrtom za 2024 in odpovedjo programov jim kot delodajalec začasno ne more več zagotavljati dela, določenega s pogodbo o zaposlitvi, so pojasnili v zavodu.
“Delodajalec bo javnega uslužbenca o datumu in uri vrnitve na delo obvestil najmanj 24 ur pred zahtevanim prihodom na delo. Čakanje na delo na domu lahko traja največ šest mesecev v posameznem koledarskem letu. V času čakanja na delo ima javni uslužbenec pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov osnove iz 7. odstavka 137. člena zakona o delovnih razmerjih,” so zapisali v odgovorih vodstva nacionalke.
Nizkotnost 'depolitiziranega' vodstva RTV Slovenija nima meja. A ti osebki so zgolj odraz neosocialističnih oblastnikov, ki so jih nastavilihttps://t.co/9RcqTlSuJM
— Matevž Tomšič (@MatevzTomsic) January 4, 2024
Če še komu ni jasno je nadaljevanje brutalne politične čistke cena za režimskih 15 milijonov. V depolitizirani je vzpostavljen direkten miloševićevski mehanizem poveljevanja – od vožda direktno do Martića, Forbiča in Fijavževe. https://t.co/e7qmV4mlBx
— Libertarec (@Libertarec) January 4, 2024
https://twitter.com/Matjaz_somrak/status/1743004788034273750