“Bravo, Mojstri” – Prihaja globoka recesija območja evra – Ministri za energetiko danes o predlogu Evropske komisije za soočanje z energetsko draginjo
Prihaja globoka recesija območja evra. Merilo Evropske komisije o zaupanju potrošnikov je septembra 2022 padlo na -28,8. To je pod prejšnjo najnižjo vrednostjo -26,9 novembra 2012 na vrhuncu dolžniške krize v evrskem območju in daleč pod najnižjo vrednostjo COVID pri -22,7 aprila 2020.
Deep Euro zone recession is coming. The European Commission measure of consumer confidence fell in September 2022 to -28.8. That's below the previous trough of -26.9 in November 2012 at the height of the Euro zone debt crisis and far below the COVID trough of -22.7 in April 2020. pic.twitter.com/sbmPHWlANJ
— Robin Brooks (@RobinBrooksIIF) September 29, 2022
Congrats! pic.twitter.com/XnBCLvcIKH
— Nina Storrer (@NinaStorrer) September 29, 2022
Vikend posebna objava nemškega poslovnega cikla z uporabo najnovejših rezultatov Ifo. Premik od središča štirih kvadrantov se je nedavno, v avgustu, agresivno premaknil proti večji upočasnitvi. V Nemčiji še ne morem reči , da gre za recesijo , a upad je očiten. Razlog energija.
Weekend special covering #German business cycle using Ifo's latest results. The shift from the center of the four quadrants has recently moved aggressively, in August, toward increased slowdown. I can't call a #recession in Germany but the decline is apparent. #energy pic.twitter.com/oTtskjDbZ7
— Semeon Vlahotasios (@semeonv) September 24, 2022
Always zoom out. pic.twitter.com/XM6zUD3L7N
— Nicolas Boyer (@salocinreyob) September 29, 2022
Ministri držav članic za energetiko, med njimi minister za infrastrukturo Bojan Kumer, bodo danes obravnavali predlog Evropske komisije za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim naj bi podprli obvezno znižanje porabe elektrike in omejitev prihodkov energetskih podjetij. Govorili bodo tudi o incidentih na plinovodih Severni tok.
Komisija je sredi meseca predlagala obvezno zmanjšanje porabe elektrike za pet odstotkov v času največje porabe. Predlog poleg tega predvideva omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. Tretji ukrep pa je uvedba solidarnostnega prispevka, ki bi ga plačevala podjetja v fosilnem sektorju. Sredstva, pridobljena z zadnjima dvema ukrepoma, bi bila namenjena pomoči gospodinjstvom in gospodarstvu pri soočanju z visokimi cenami energije.
Po navedbah virov pri EU bodo ministri danes dosegli politični dogovor o predlogu uredbe, katerega temeljev članice v dosedanjih pogajanjih niso spreminjale.
Med temami zasedanja bodo tudi nadaljnji ukrepi za soočanje z visokimi cenami energije. Med ukrepi, ki jih vključuje dokument Evropske komisije, sta cenovna kapica za ves ruski plin in cenovna kapica za plin, ki se uporablja za proizvodnjo elektrike. V dokumentu je tudi več ukrepov za posredovanje na trgu z energijo.
Ministri 15 držav članic, med njimi Slovenije, so sicer sredi tedna na komisijo naslovili pismo, v katerem so se zavzeli za uvedbo cenovne kapice za vso veleprodajo s plinom. Evropska komisija glede tega izpostavlja, da gre za zelo kompleksen ukrep.
Na zasedanju bodo ministri Danske, Švedske in Nemčije kolege iz drugih članic seznanili tudi z dogajanjem v zvezi z incidenti na plinovodih Severni tok 1 in 2, iz katerih uhaja plin.