“Ne, ničesar ne obžalujem” – Anton Rop v stilu Edith Piaf ; ni mu žal za odločitev, da se izpostavi in kandidira
Kandidata predsednice republike Nataše Pirc Musar za guvernerja Banke Slovenije Antona Ropa glede na napovedi koalicije ni presenetilo, da ga DZ na tajnem glasovanju ni imenoval na položaj, odločitev poslancev pa obžaluje. Pirc Musar spoštuje odločitev poslancev, obžaluje pa, da pri imenovanjih ni odločilen kriterij najvišje izkazane strokovnosti.
“Današnji izid glasovanja v DZ obžalujem, kar pa nikakor ne velja za mojo odločitev, da se izpostavim in kandidiram. Nasprotno. Banka Slovenije je bila in je še vedno izjemno pomembna ustanova slovenske države, ki lahko in mora služiti interesom slovenske države, prispevati k njeni vzdržni in trajni razvojni naravnanosti, krepitvi varnega ekonomskega okolja za vse državljanke in državljane – tudi pred ekscesi kratkoročnega pohlepa komercialnih finančnih ustanov ali interesi vplivnih posameznikov in skupin,” je nekdanji premier in finančni minister zapisal po tem, ko ga DZ ni imenoval na mesto guvernerja.
Rop verjame, da se bo zavest o pomenu kompetentnosti ter neodvisnosti v nadaljnjem postopku imenovanja novega guvernerja Banke Slovenije le še okrepila in bo na koncu prevladala skupna odgovornost v dobro Slovenije in njenih državljank in državljanov.
Med drugim se je predsednici republike Nataši Pirc Musar zahvalil za zaupanje, podporo ter načelnost, “da je kljub negotovem izidu in pritiskom zadržala svojo ustavno avtonomijo in upoštevaje neodvisen položaj Banke Slovenije pritrdila argumentom strokovne komisije”.
Ropu je na tajnem glasovanju podporo namenilo 24 poslancev, za imenovanje na to mesto bi jih potreboval najmanj 46. Pirc Musar bo morala sedaj poziv za guvernerja Banke Slovenije ponoviti. Sedanjemu guvernerju Boštjanu Vasletu se bo šestletni mandat iztekel 8. januarja 2025. Tako bo najverjetneje njegove naloge takrat prevzel njegov namestnik in viceguverner Primož Dolenc.
Kot so danes sporočili iz urada predsednice, Pirc Musarjeva odločitev poslancev spoštuje. “Pri tem pa obžaluje, da kriterij najvišje izkazane strokovnosti ni odločilen pri imenovanjih najodgovornejših funkcionarjev v državi. Pa bi bilo dobro, da bi bil. Če ni, se tako lahko spodbuja negativno selekcijo in odvrača najkompetentnejše kandidatke in kandidate,” so zapisali v uradu predsednice.