(VIDEO) Janša in stranka SDS ne prevzemata odgovornosti za napad na sodnike na X-u
Nedavne objave na družbenem omrežju X o sodnikih in pozive k nasilju obsojajo tudi v opozicijski SDS. Zavzemajo se za ničelno toleranco do nasilja. Ugibanja o tem, da za objavami naslovov sodnikov, ki so zaokrožila po spletu, stoji stranka SDS, pa je njen prvak Janez Janša v današnjem pogovoru za Radio Ognjišče označil kot absurdne obtožbe.
Kakršnekoli grožnje z nasiljem so obsojanja vredne, je v pogovoru za Radio Ognjišče poudaril Janša. “Grožnje z nasiljem so nesprejemljive, toda za levo tranzicijsko kvazi elito je težava samo, če kdo grozi njim, če pa kdo grozi nam, je pa vse v redu oziroma se to še spodbuja,” je dejal Janša.
“V SDS imamo ničelno toleranco do kakršnekoli vrste nasilja,2 pa je v današnji izjavi za medije poudaril poslanec SDS Andrej Kosi. Zatrdil je, da SDS ne stoji za nedavnimi objavami na omrežju X, “to so morda dejanja posameznikov in to tudi obsojamo,” je izpostavil v izjavi po seji preiskovalne komisije DZ.
Si pa v največji opozicijski stranki želijo, da bi vsi tisti, ki danes obsojajo objave v povezavi s sodniki, obsodili tudi sovražni govor, “tudi pozive k ubijanju Janeza Janše in janšistov”, je poudaril Kosi.
Na omrežju X so se namreč pojavile objave domačih naslovov sodnikov in tožilke, ki jih je zaradi sojenja v zadevi Patria tožil predsednik SDS Janez Janša.
Predsednik SDS je sicer v minulih dneh na družbenem omrežju X objavil več zapisov, v kateri je govoril o “povampirjeni sodniški kasti” in slovenskem “krivosodju”.
Minuli teden je tako na X objavil, da je Višje sodišče v Mariboru potrdilo sklep, s katerim mu je Okrožno sodišče v Kranju naložilo, da mora tožilki in sodnikom v zadevi Patria, od katerih je terjal odškodnino, povrniti stroške pravdnega postopka v višini 30.260 evrov. Ob tem je napovedal elektronsko dražbo posameznih predmetov. Poziv je po njegovih navedbah sledil ponujeni pomoči oz. idejam za plačilo “enormnih sodnih stroškov v korist krivosodnim”. Iz objavljenega sklepa pa so kljub počrnitvi vidni naslovi sodnikov in tožilke, ki jih je tožil.
.@JJansaSDS na @RadioOgnjisce: Nisem želel, da se odškodninsko breme krivične sodbe v zadevi Patria prenese na državljane, ampak na tiste, ki so bili odgovorni za to krivično sodbo. Pričakovali smo neko korektno sojenje, dobili pa obravnavo, ki je trajala manj kot 3 ure, njim pa… pic.twitter.com/vSKk1xSepl
— SDS (@strankaSDS) November 13, 2024
V preteklih dneh ste številni pisali ali klicali na sedež stranke z vprašanjem, kako lahko pomagate. Za vašo skrb, lepe besede vzpodbude in podpore smo vam neizmerno hvaležni! 🙏💛💙
Knjigo Budnica lahko prednaročite na https://t.co/eSDpKB6VdJ
Na spletni dražbi lahko sodelujete… pic.twitter.com/1x1zjqGlHr
— SDS (@strankaSDS) November 13, 2024
V torek pa je Janša na X napovedal izid svoje nove knjige z naslovom Budnica. Na predlog založbe Nova obzorja bo 10 evrov od vsakega prodanega izvoda knjige, ki sicer stane 20 evrov, pripadlo avtorju kot “avtorski honorar in pomoč pri plačilu enormnih sodnih stroškov krivosodnim”, je napovedal. Knjiga izide konec meseca, v predprodaji pa bo že ta teden. “Če bo zbranih več sredstev, kot je stroškov krivosodja, bodo namenjena za pomoč ostalim žrtvam političnih sodnih procesov,” je ob tem še zapisal Janša.
Janša mora sicer omenjeno kazen plačati v 15 dneh od vročitve sklepa sodišča, kar se izteče v četrtek. Na dražbi, ki se bo začela čez teden dni, bo v odkup ponudil več umetnin, katerih izklicna cena se giblje med nekaj sto in nekaj tisoč evri. Najdražja je z izklicno ceno 4000 evrov slika Jane Vizjak Pensee a Marat iz leta 1988 s posvetilom “Janezu Janši v času procesa na Roški – Kadija sudi, kadija tuži”. Prav tolikšno ceno je določil za komplet osmih akvarelov Siebererja iz leta 2002 Strašila in letni časi.
Pod razdelkom umetnine/starine pa prodaja tudi svojo “bojno uniformo ministra za obrambo” iz leta 1991 za 2500 evrov, zimsko častniško bundo iz leta 1992 za 1500 evrov in letno častniško bluzo iz istega leta za tisočaka. Janša je bil namreč republiški sekretar za ljudsko obrambo v osamosvojitveni vladi Lojzeta Peterleta in minister za obrambo v drugi slovenski vladi, ki jo je vodil Janez Drnovšek.
Na neprimerne objave z grožnjami sodnikom in tožilki je v torek opozorila ministrica za pravosodje Andreja Katič, danes pa se vrstijo obsodbe dogajanja iz sodniških in tožilskih vrst ter politike. Vrhovno sodišče v tej zadevi med drugim pripravlja kazensko ovadbo. Policija pa intenzivno izvaja aktivnosti za zagotovitev varnosti pravosodnih funkcionarjev ter za identifikacijo storilca ali storilcev.
Premier Robert Golob je “najostreje obsodil” nedavne grožnje in nasilje nad sodniki in tožilci. “Stvari so šle enostavno predaleč. To, da varnost sodnika in njegove družine ogrožamo tako neposredno, je nedopustno,” je zapisal v odzivu in spomnil na zavezo vlade ob nastopu mandata po normalizaciji družbe, varnosti, demokraciji in pravni državi.
“Naredili bomo vse, da bomo to zavezo tudi uresničili. Ob tem pozivam vse politike, da ta dejanja najostreje obsodijo in se hkrati vzdržijo kakršnihkoli napadov na pravno državo. To je tista črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti, če želimo ostati demokratična in civilizirana družba,” so besede predsednika vlade in Gibanja Svoboda Goloba sporočili iz njegovega kabineta.