“Tudi ti, Tanja in Aleksander” – Emilija Stojmenova Duh lahko, po včerajšnjem razkritju diplomatske korespondence med Dunajem in Ljubljano, zgolj ponovi latinski citat pripisan Juliju Cezarju: “Et tu, Brutus?”
V političnih krogih je včeraj odmevala afera ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh zaradi prometnega prekrška v tujini. Ministrica Stojmenova Duh se je v središču pozornosti znašla po razkritju portala N1, da je na službenem vozilu v tujini uporabila modre luči, kasneje pa želela doseči, da avstrijski organi ne bi končali prekrškovnega postopka zaradi prehitre vožnje na avstrijski avtocesti. Gre za novo afero ministrice, potem ko že dlje časa odmeva sporen nakup prenosnih računalnikov, zaradi katerega se bo Stojmenova Duh v petek zagovarjala v DZ. SDS je namreč že drugič vložila interpelacijo zoper njo.
A bolj zanimiva kot informacija o uporabi modrih luči je kako in kdaj je informacija sploh prišča v javnost. Sledi vodijo na slovensko ambasado na Dunaju in na ministrstvo za zunanje zadeve. Slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina je namreč v odgovoru ministrstvu za digitalno preobrazbo, ki je bil, kot poročajo mediji usklajen z ministrstvom za zunanje in evropske zadeve, poudaril, da v položaju, v katerem se je znašla ministrica, uporaba modrih luči ni dovoljena niti v Sloveniji, na ozemlju tuje države pa jih slovenska vozila sploh ne bi smela uporabljati.
Objavljamo dopis, v katerem MDP Veleposlaništvo na Dunaju poziva, naj posredujejo pri avstrijskih organih za odstop od morebitnega pregona zaradi prometnega prekrška. Pridobili smo tudi odgovor slovenskega veleposlanika na Dunaju, naj MDP zavoljo ugleda RS kazen poravna.👇👇 pic.twitter.com/LkTG5aw7kS
— 🎯 Oddaja Tarča (@TarcaRTVSLO) September 25, 2024
Emilija Stojmenova Duh lahko po včerajšnjem dnevu zgolj ponovi: “Tudi ti Tanja in Aleksander?” – latinski citat, pripisan Juliju Cezarju: (Et tu Brute) vzklik, ko vidi svojega prijatelja Bruta med njegovimi morilci.
Bye bye, ministrica. Tokrat so te duh-ovito namočili tvoji.https://t.co/9DGhvk2ncv
— Dejan Steinbuch (@steinbuch) September 25, 2024
Kot so včeraj povedali na zunanjem ministrstvu, so ocenili, da ni ustreznih pravnih podlag za oprostitev kazni. “Vozilo je vozilo samo, torej ni bilo vključeno v varovano policijsko kolono, in je zato lahko vplivalo na hitrost vožnje,” so pojasnili. Veleposlaništvu v Avstriji so predlagali, naj ministrstvu za digitalno preobrazbo svetuje, “da z vidika ugleda Republike Slovenije kazen poravna”.
O, glej, pa res.
Mediji so nenadoma začeli opravljati svoje družbenopolitično poslanstvo.Kocka je padla. https://t.co/syYfLEn8C7 pic.twitter.com/9HZdgfTIaJ
— Peter Keše (@pkese) September 25, 2024
Medtem ko so z vladne strani še prejšnji teden prihajala zagotovila o podpori premiera Goloba ministrici, pa naj ta zdaj ne bi bila več gotova. Nezadovoljen zaradi afere naj bi namreč bil tudi predsednik vlade, ki je ta teden na službeni poti v New Yorku.
Na vprašanja o podpori ministrici je odgovarjal finančni minister in podpredsednik vlade Boštjančič. Kot je dejal ob robu izjave ob podpisu izjave o stopnji usklajenosti predloga novega plačnega zakona, ni obveščen o nobeni spremembi podpore ministrici Stojmenovi Duh. “V petek se bo zagovarjala pred očitki iz interpelacije, napovedanih je 11 ur razprave, verjamem, da bo več kot dovolj časa, da bo sama odgovorila na vsa vprašanja. Več kot to danes nimam za dodati,” je bil redkobeseden.
Da gre za kočljivo zadevo, je medtem poudaril minister za delo Luka Mesec. “Ta stvar je zelo kočljiva, ta hip čakamo odziv predsednika vlade, ministrica prihaja iz kvote stranke Svoboda, po tem odzivu pa pričakujem, da se bomo, če ne že danes, pa jutri zjutraj pred sejo vlade, pogovorili, kako ukrepati,” je dejal.
V SD se danes niso odzvali, prav tako ne poslanci Gibanja Svoboda. Med koalicijskimi partnerji se sicer ob čakanju na ukrepanje premierja Goloba v neformalnih pogovorih vrstijo mnenja, da bi morala ministrica potegniti končno potezo, zapustiti ministrski stolček ter s tem razbremeniti celotno koalicijo.
Ostri odzivi na ravnanje Stojmenove Duh prihajajo iz opozicijskih vrst, kjer menijo, da bi morala odstopiti, če želi ohraniti integriteto.
Poslanec SDS Rado Gladek je tako v današnji izjavi ocenil, da bi bil odstop Stojmenove Duh edina prava pot, če ministrica premore minimalno samokritiko. “Upam, da bo razmislila o vseh teh dejanjih, ki se ji očitajo in vsaj častno, čeprav po našem mnenju vsaj pol leta prepozno, zapustila ministrsko mesto,” je dejal. V nasprotnem primeru pa bo pred poslanci v petek deja vu ob vnovičnem zagovoru ministrice v DZ, je dodal.
V NSi medtem po besedah vodje strankinih poslancev Janeza Ciglerja Kralja ne razumejo, zakaj je še govor o tem, da je Stojmenova Duh ministrica. “To je prešlo vse meje dobrega okusa in edina možnost je, da sama spozna, da je šla predaleč,” je dejal. Obenem je ocenil, da je predsednik vlade zamudil priložnost, da se poslovi od ministrice, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič da bi uveljavila avtoriteto, ministrica pa da bi ob “uničujočem revizijskem poročilu” sprejela odgovornost.
Da upa, da bo ministrica še pred petkom odstopila v dobro vlade, koalicije in levosredinske politične opcije, ki ji pripada, je na Facebooku zapisala tudi nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Ministrica Stojmenova Duh medtem danes za pojasnila ni dosegljiva.
Na dogajanje se je danes odzval tudi predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je pri spornem nakupu računalnikov zaznala sum kršitve zakona o javnem naročanju, Robert Šumi. O primeru je bil sicer, kot je dejal ob robu srečanja z novinarji ob 20-letnici komisije, obveščen prek medijev, a je poudaril, da mora vsak funkcionar, v tem primeru ministrica za digitalno preobrazbo, dajati dober zgled, tako svojim zaposlenim kot tudi družbi v celoti.
Po njegovih besedah je narobe, če je ministrica vplivala na uporabo modrih luči, kar v Avstriji ni dovoljeno. “Če pa je vplivala, da se prekrškovni postopek v Avstriji ne izpelje do konca, pa je to nesprejemljivo,” je poudaril Šumi.