Slovenija v primežu vročinskega vala: Na UKC povečano število bolnikov – TOPNEWS.si

Slovenija v primežu vročinskega vala: Na UKC povečano število bolnikov

Slovenija v primežu vročinskega vala:  Na UKC povečano število bolnikov

Na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) v Ljubljani v zadnjih dneh opažajo povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala. Ogroženi so predvsem starejši ljudje, delavci, ki delajo na prostem, pa tudi majhni otroci. Pri bolnikih opažajo precejšen porast srčnožilnih zapletov, poslabša pa se tudi stanje bolnikov s kroničnimi pljučnimi boleznimi.

Vročinski valovi, kot smo jim priča, so obremenitev za telo, je v današnji izjavi za javnost poudaril predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Peter Radšel. Obremenjen je predvsem srčnožilni sistem, zato v naši največji bolnišnici svetujejo ljudem, da se v najbolj vročih urah dneva skušajo zadrževati v notranjih prostorih in v senci, uživajo dovolj tekočin, predvsem pa, da športne oziroma fizične aktivnosti prerazporedijo v čas jutranjih ur ali na večer, ko temperatura pade.

“Oddajanje toplote telesa je namreč pri temperaturah, ki se bližajo naši telesni temperaturi, zelo otežkočeno,” je poudaril Radšel. Kadar je vlažnost v ozračju relativno visoka, je slabše tudi potenje in takrat je nevarnost vročinskih udarov in poslabšanj srčnožilnih bolezni. “Nevarna je lahko že neposredna izpostavljenost na soncu, tudi če pri tem nismo fizično aktivni,” je opozoril.

Bolj občutljivi so starejši ljudje in tisti, ki imajo kronične bolezni, med katerimi Radšel izpostavlja ledvične in srčnožilne bolezni. “Tudi statistično vemo, da se umrljivost zaradi srčnožilnih zapletov v vsakem takem vročinskem valu poveča,” je poudaril. Vročinskemu valu pa so izpostavljeni tudi delavci, ki v teh pogojih delajo na prostem, zato je treba skrbeti za čim več sence in čim boljšo hidracijo.

Izpostavljeni pa so tudi majhni otroci in dojenčki. Ti svojih težav ne znajo razložiti, zato morajo zanje poskrbeti odrasli. “Predvsem avtomobili so kritična točka, kjer temperature narastejo do takih vrednosti, da so lahko že po nekaj deset minutah usodne za otroka,” je navedel in spomnil, da smo bili že priča žalostnim zgodbam.

Prenašanje vročine pa lahko poslabšajo tudi določena zdravila in alkohol. Slednji zmanjšuje občutek potrebe po tekočinah, posledično pa tudi znake začetne dehidracije in pregretja telesa, je naštel.

Najpogostejše diagnoze, s katerimi se zaradi vročinskega vala v teh dneh srečujejo v UKC Ljubljana, so srčna in možganska kap, poslabšanje astme, poslabšanje psihičnih stanj, pa tudi samomorilnosti. Najhujši zaplet zaradi izpostavljenosti vročini pa je vročinski udar. “To je življenjsko ogrožajoče stanje,” je dejal, ko temperatura jedra telesa naraste nad 40 stopinj celzija. “Takrat so znaki že zelo alarmantni,” je poudaril.

Vsako nenormalno počutje je lahko že prvi alarm, poudarja Radšel. Na začetku, ko gre za blago pregretje, večina ljudi toži za glavobolom, utrujenostjo, včasih razdražljivostjo. Pospešena sta tudi dihanje in pulz, je naštel simptome, na katere moramo biti pozorni.

Slovenija je že več dni v primežu vročinskega vala, ta pa se bo še nadaljeval globoko v naslednji teden, so  napovedali na agenciji za okolje (Arso). Hitro se je ogrelo tudi slovensko morje, ki ima v Kopru trenutno 29,2 stopinje Celzija, po ocenah Arsa pa je mogoče, da bo v prihodnjem tednu padel rekord temperature morja.

Kot je povedala dežurna hidrologinja na Arsu Maja Koprivšek, jih rekord ne bi presenetil. “Trenutna najvišja dnevna temperatura morja, ki smo jo zabeležili, je 29,2 stopinje Celzija. Pričakujemo, da se bo morje v naslednjih dneh še segrevalo, a nekoliko počasneje kot v zadnjih dneh, ko se je v zgolj štirih dneh segrelo s 26 na 29 stopinj.

Je pa dvig temperature odvisen od vremenskih dejavnikov in tudi od tega, kako bo veter premešal vodne mase. Temperature morja so sicer za ta čas običajne,” je razložila Koprivšek. Kot je dodala, smo temperaturni rekord v slovenskem morju sicer izmerili 17. julija 2010, ko je imelo morje 31,1 stopinje Celzija.

“Točnega odgovora, do kdaj bo tokratni vročinski val trajal, še ni,” je opozoril dežurni prognostik na Arsu Blaž Šter. Čeprav pričakujejo, da bo konec tedna vročina nekoliko popustila in bodo termometri pokazali nekaj stopinj manj, ta padec še vseeno ne bo dovolj izrazit, da bi govorili o koncu vročinskega vala.

“Tako danes kot v petek in soboto bo tudi še precej soparno, sopara bo nekoliko popustila v nedeljo. Že v začetku prihodnjega tedna pa spet pričakujemo naraščanje temperature. Verjetno bo v prihodnjem tednu najbolj vroče sredi tedna, v torek in sredo, potem pa je še vprašanje, kaj se bo zgodilo, ali se bo ohladilo ali se bo vročina nadaljevala, saj so napovedi še negotove. Bo pa še lep čas vroče,” je napovedal Šter.

Kot so še sporočili z Arsa, je bil najdaljši vročinski val v zgodovini uradnih meritev v Sloveniji zabeležen prav v Kopru, in sicer med 14. julijem in 11. avgustom 2022, ko je vročinski val trajal 29 dni.

Vročinski val zajel tudi celotno Hrvaško. Na Hrvaškem se tudi danes spopadajo s hudo vročino. V rdečem je vsa država, temperature pa so se ponekod že zjutraj povzpele do 28 stopinj Celzija. Z izjemno visokimi temperaturami se spopadajo tudi v drugih državah v regiji, kjer te dosegajo celo do 40 stopinj.

V Dubrovniku in Senju so ob 5. uri zjutraj izmerili 28 stopinj Celzija, potem ko se temperatura velik del noči ni spustila pod 30 stopinj. Le stopinjo hladneje je bilo zjutraj v Splitu, medtem ko so vremenoslovci na Reki izmerili 26 stopinj. Čez dan bo temperatura zraka po napovedih ponekod dosegla 38 stopinj Celzija, vročina pa bo vztrajala tudi ponoči.

Hrvaški hidrometeorološki zavod (DHMZ) je za danes in petek izdal rdeče vremensko opozorilo, ki velja za vse regije v državi. Opozoril je na nevarnost vročine za zdravje, posebno pri otrocih in starejših, pa tudi na možne okvare na infrastrukturi.

Pristojne službe so pozvale prebivalce, naj med 10. in 17. uro ne zahajajo na prosto in naj pijejo dovolj tekočine, starše pa, naj otrok ne puščajo samih v vozilih. Da so ta opozorila nujna, dokazujeta dva torkova primera. Makarski gasilci so po poročanju hrvaške javne radiotelevizije HRT izvlekli otroka iz zaklenjenega vozila okoli 17. ure, njihovi kolegi iz Kaštel Lukšića nedaleč od Splita pa so na enak način morali posredovati le malo pozneje.

V Bosni in Hercegovini je še vedno najbolj vroče na jugu države, kjer bodo temperature po napovedih hidrometeorološkega zavoda Federacije BiH danes dosegle tudi 41 stopinj Celzija.

Podobno je v Srbiji in Črni gori, kjer se spopadajo s tropsko vročino, ki dosega tudi do 40 stopinj Celzija. Hidrometeorološka zavoda obeh držav napovedujeta, da bo vročinski val vztrajal do konca tedna.

COMMENTS

Wordpress (0)