(VIDEO) Nevihte, nalivi in toča v naseljih Rače, Hoče, Miklavž na Dravskem polju in Kidričevo pri Ptuju
Ponekod po Sloveniji so lokalne nevihte povzročile precej težav. Iz severovzhoda države poročajo o toči, močnih sunkih vetra in nalivih, ki so odkrivali strehe, zalitih je bilo nekaj kleti, težave so bile tudi v prometu. Agencija RS za okolje (Arso) je sicer zaradi neviht za severovzhod, severozahod in jugovzhod izdala oranžno opozorilo.
⛈️V Avstriji, blizu meje s Slovenijo, se nahajata dve močnejši nevihtni celici, ki bosta kmalu dosegle našo državo. Še posebej močna je videti nevihta, ki bo dosegla Štajersko. Zelo verjetno s sabo prinaša točo, sunke vetra in naliv.
🔗https://t.co/v0dyao15Ci pic.twitter.com/CaPGfmxxsp
— ARSO vreme (@meteoSI) June 7, 2024
O nevihtah in toči med drugim poročajo iz naselij Rače, Hoče, Miklavž na Dravskem polju in Kidričevo pri Ptuju, so objavili uporabniki Facebook strani Neurje.si. Meteorna voda je poplavila več kleti, toča je poškodovala ostrešja objektov, močni sunki vetra pa so podrli nekaj dreves in poškodovali elektrodistribucijsko infrastrukturo. Sprožila sta se dva zemeljska plazova, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Intervencije so še v teku, so zapisali.
⛈️ Nevihta na Štajerskem, ki je ob svojem potovanju nosila debelo točo, spremljajo pa jo tudi močni sunki vetra in nalivi, se je sedaj pomaknila nad Haloze ter je nekoliko oslabela. Kmalu bo zapustila Slovenijo.
🧵1/3 pic.twitter.com/MK3TydGvUt
— ARSO vreme (@meteoSI) June 7, 2024
⛈️ Na Letališču Maribor smo zabeležili najmočnejši sunek vetra 76 km, od 16.30 do 17.00 je padlo 22 mm padavin.
⛈️ Močan naliv s točo je zabeležila postaja na Hočkem Pohorju, kjer je padlo 56 mm padavin.
🧵2/3
— ARSO vreme (@meteoSI) June 7, 2024
⛈️ Tudi nevihta na Gorenjskem, ki je sedaj na območju Jezerskega in Kamniških Alp, je s sabo nosila točo, nalive in sunke vetra. Nevihta se lahko okrepi. Predvidoma bo dosegla Spodnjo Savinjsko dolino.
🧵3/3
📹 Suzana Jan pic.twitter.com/xNw0Etkkxe
— ARSO vreme (@meteoSI) June 7, 2024
V regijskem centru za obveščanje Maribor so v času neurja na območju Občine Hoče-Slivnica prejeli več kot 100 klicev na pomoč. Gasilci Gasilske brigade Maribor, Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Hotinja vas in Hoče so nudili pomoč pri sanaciji večje količine odkritih in poškodovanih streh, črpali meteorne vode iz poplavljenih stanovanjskih in drugih objektov, s tehničnimi posegi preusmerjali toke meteorne vode od objektov in dvorišč, čistili nanose gramoza ter blata s cestišč in začasno pokrivali odkrite strehe s folijo ter ponjavami, poroča uprava za zaščito in reševanje.
Poplavljene kleti in objekte so že sanirali, trenutno se ukvarjajo s posledicami, ki jo je toča pustila na strehah, je za POP TV dejal poveljnik Gasilske zveze Maribor Dušan Mikl.
V Občini Rače-Fram je uprava za zaščito in reševanje zabeležila 12 klicev na pomoč. Gasilci so nudili pomoč pri sanaciji večjega števila odkritih streh zaradi neurja in odstranili padlo drevo na električne vodnike. Vodo so gasilci iz poplavljenih kleti črpali tudi na območju Mestne občine Maribor, kjer so s tehničnimi posegi spremenili tok meteorne vode, ki je ogrožala objekt in zavarovali ter delno sanirali plaz, še poroča uprava za zaščito in reševanje.
Neurje z močnim nalivom, točo in vetrom je sicer sprva zajelo nekatere občine, ki jih pokrivata regijski center za obveščanje Maribor in Ptuj. Skupaj so zabeležili 66 dogodkov, od tega 54 na območju občine Hoče-Slivnica.
Meteorolog Blaž Šter z Arsa je za STA dejal, da sta nastali dve močnejši nevihti, ki sta bili najprej nad Avstrijo. Vzhodnejša in silovitejša nevihta se je pomaknila nad Štajersko. Sprva je severno od Maribora oslabela, potem pa se je precej okrepila zahodno od Maribora in povzročila “precej debelo točo, močne sunke vetra in tudi nalive”.
Na postajah Arsa so zabeležili močan naliv na Hočkem Pohorju, kjer je padlo 56 milimetrov padavin in tudi toča, na letališču Edvarda Rusjana Maribor pa je bil močan naliv, zabeležili so tudi najmočnejši sunek vetra, in sicer 76 kilometrov na uro.
Tudi nevihta na Gorenjskem je prehodno najprej oslabela, nato pa se znova okrepila. “Tako da svetujemo predvsem spremljanje radarske slike padavin v naslednjih urah,” je dejal Šter.
Vreme še vedno povzroča težave tudi v prometu. Cesta Apače-Kidričevo je zaradi poplavljenega cestišča zaprta v Kidričevem pri železniškem podvozu. Na cesti Litija-Zagorje pa je oviran promet zaradi podrtega drevja pri Renkah. Prometno-informacijski center za državne ceste voznike opozarja, naj prilagodijo hitrost in način vožnje trenutnim razmeram na cesti, v primeru slabše vidljivosti pa ročno prižgejo luči. Voznike opozarjajo tudi, da je ustavljanje vozil pod nadvozi in v predorih nevarno in prepovedano.