Anketa Dnevnika: Ninamedia teden dni pred volitvami izmerila manj neopredeljenih – TOPNEWS.si

Anketa Dnevnika: Ninamedia teden dni pred volitvami izmerila manj neopredeljenih

Anketa Dnevnika: Ninamedia teden dni pred volitvami izmerila manj neopredeljenih

Možnosti za uspeh vodilnih strank, ki kandidirajo na evropskih volitvah v Sloveniji, so se še okrepile, kaže najnovejša anketa, ki jo je za Dnevnik opravila agencija Ninamedia. Delež volivcev, ki ne vedo, za koga bodo glasovali na junijskih volitvah, se je krepko znižal. Najbolj negotov je izid posvetovalnega referenduma o gojenju konoplje.

Po anketi Ninamedie, ki jo je časnik objavil pred 14 dnevi, je bilo neopredeljenih 23 odstotkov vprašanih, tokrat jih je bilo 14,9 odstotka.

Podpora listi stranke SDS se je povečala s 27,4 odstotka v prejšnji anketi na 29 odstotkov opredeljenih volivcev.

Največ je z zmanjšanjem deleža neopredeljenih po oceni Dnevnika pridobilo Gibanje Svoboda, in sicer bi njegovo kandidatno listo po zadnji raziskavi obkrožilo 21,3 odstotka opredeljenih, v prejšnji anketi je bil ta delež 17,7 odstotka.

Podpora je padla stranki Vesna na 3. mestu (s 14,1 na 11,5 odstotka) ter tudi SD (z 11,5 na 9,3 odstotka) in NSi (7,9 na 7,0 odstotka). Lista SLS je pridobila (s 4,4 na 6,8 odstotka), Levica pa izgubila (s 5,7 na 4,8 odstotka).

Sledijo Resni.ca (s 3,2 na 3,4 odstotka), DeSUS in Dobra država (z 2,8 na 3,2 odstotka), Zeleni Slovenije (s 3,6 na 2,7 odstotka) in Nič od tega (z 1,7 na 1,0 odstotka).

Glede referendumov je najbolj negotov izid posvetovalnega referenduma o gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo. Takšno pridelavo podpira 49,5 odstotka vprašanih, 41,1 odstotka pa jih temu nasprotuje. Bi pa skoraj tri četrtine vprašanih (74,9 odstotka) podprlo gojenje in pridelavo konoplje v medicinske namene, ena petina (19,6 odstotka) jih je proti.

Uzakonitev pomoči pri prostovoljnem končanju življenja bi podprlo 54,7 odstotka vprašanih, 37,7 odstotka jih temu nasprotuje. Pred 14 dnevi se je za sprejetje takega zakona izreklo 58 odstotkov anketiranih, medtem ko je bil delež, ki je temu nasprotoval, 30-odstoten.

Uvedbo preferenčnega glasu na parlamentarnih volitvah podpira 77,9 odstotka anketiranih, proti jih je 11,3 odstotka.

COMMENTS

Wordpress (0)