Ponižanje? – Ursula von der Leyen je morala ob vstopu in izstopu iz Kitajske skozi trazit za običajne potnike in pokazati osebne dokumente
Med obiskoma Emmanuela Macrona in Ursule von der Leyen je vlada v Pekingu šefico Evropske komisije sprejela hladnokrvno. Obiska francoskega predsednika Emmanuela Macrona in predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen v Pekingu sta potekala po nasprotujočih si protokolih. Revija Politico analizira: »Macron je bil ta teden deležen celotnega rituala rdeče preproge v Pekingu, praznovanja na državnem banketu in pozdrava z vojaškimi paradami in topovskim streljanjem na Trgu nebeškega miru. Ko je Macronovo letalo pristalo, ga je osebno pozdravil kitajski zunanji minister. Ko je prispela predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, jo je pobral okoljski minister – pri običajnem potniškem izhodu,” poroča Berliner Zeitung.
Real humiliation for Ms LeYen who had to enter and leave China through ordinary passenger airport transit. Can I see your passport? Anything to declare?
She is neither a diplomat nor a head of state, she only represents unelected US vassals. The Chinese just reminded her! pic.twitter.com/dXKTbi5aYx
— Make Peace Now; alternative news (@AlternatNews) April 8, 2023
相会在最美人间四月天
A cordial meeting in the best Spring season in the city of Guangzhou, #China
President XiJinping,Macronpic.twitter.com/mh9IdPWdld— Zhang Meifang张美芳 (@CGMeifangZhang) April 8, 2023
Koreografija je bila še posebej jasna v četrtek pred srečanjem v Veliki dvorani ljudstva: kitajski predsednik Xi Jinping se je spustil po vseh stopnicah, da bi osebno sprejel Macrona. Ko je von der Leyen prispela pozneje, se je morala sama povzpeti po stopnicah. Tudi kitajski državni tisk je pokazal jasno pristranskost v korist Macrona. O pogovorih in kitajsko-francoskih odnosih je bilo veliko poročil in analiz. Prisotnost zakoncev Leyen je bila obravnavana v nekaj vljudno distanciranih stavkih. Tudi nastopi pred novinarji so bili povsem drugačni: Macron in Xi sta skupaj stopila pred novinarje, ki jim ni bilo dovoljeno postavljati vprašanj. Von der Leyen je medije sprejemala sama v podružnici EU v Pekingu, kjer so sprejemali vprašanja. Toda odgovore so posredovali le zahodni mediji.
Macron je med novinarskim nastopom naredil majhen diplomatski spodrsljaj: govoril je dvakrat dlje kot Xi in ga neposredno nagovoril, “faux pas”, ki je razjezil Kitajce, a jih dolgoročno ne bi smel razjeziti. Ker Kitajska želi poslovati s Francijo in gojiti kulturno in znanstveno izmenjavo. To je bilo očitno med Macronovim obiskom v mestu Guangzhou. Macron je poskrbel za zgodovinski diskurz, kot je poročal South China Morning Post (SCMP): Ko je francoska ladja Amphitrite zapustila pristanišče La Rochelle in priplula v Kanton – današnji Guangzhou – leta 1698, na krovu ni bilo vojakov ali trgovcev, ampak matematiki. , je dejal Macron študentom in znanstvenikom na univerzi Sun Yat-sen. Macron je dejal, da je bilo potovanje “malo metafora” za sedanjost. S skupnim delom na področju znanosti in znanja je “lahko negovati prijateljstvo,” je dejal. S študenti je razpravljal in jih pozval h kritiki, vprašanja študentov pa so postavljali v francoščini. Peking je skušal prikazati tesen osebni odnos med politikoma. SCMP poroča: “Xijev redek izlet s tujim voditeljem zunaj prestolnice Peking je potekal v hotelu Songyuan, razkošnem in tradicionalnem kitajskem vrtu, ki ga voditelji provinc običajno uporabljajo za sprejem visokih državnih in strankarskih voditeljev. Leta 2018 sta Xi in indijski premier Narendra Modi imela vrh ob jezeru v središču mesta Wuhan.«
Na sestanku so bile navidezno podpisane tudi nekatere pogodbe s podjetji. Macron je s seboj pripeljal visoko delegacijo menedžerjev, ki je bila v Pekingu dobro sprejeta. Ti dogovori so za Macrona pomembni, ker je pod ogromnim pritiskom zaradi socialnih nemirov v Franciji. Po drugi strani Kitajska v ukrajinski vojni ni želela, da bi jo Macron potiskal v katero koli smer. Francoz je pred tem dejal, da bo poskušal prepričati Peking, da bo bolj pritisnil na Moskvo. Toda Xi je vse vpletene le zelo splošno pozval k zadržanosti. Xi von der Leyen je pred tem dejala, da odnosov med EU in Kitajsko ne smejo narekovati “tretje strani”. V času zaostrovanja geopolitičnega spora je kitajski lajtmotiv že nekaj časa svarilo ves svet pred preveliko odvisnostjo od ZDA. Podobno je v petek na obisku v Turčiji zavzel tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Lavrov je dejal, da so mirovna pogajanja za rešitev ukrajinske vojne možna le kot del “nove svetovne ureditve” brez “hegemonije” ZDA.
Vsekakor boj za sedanji »svetovni red« spremlja okrepljeno vojaško rožljanje z orožjem: po srečanju med tajvanskim predsednikom Tsai Ing-wen in predsednikom ameriškega predstavniškega doma Kevinom McCarthyjem ima Kitajska tri vojaške ladje. že drugi dan zapored, glede na informacije iz Tajpeja, poslane blizu Tajvana. Zunanji minister Antony Blinken je Peking posvaril, da bi lahko invazija na Tajvan sprožila svetovno gospodarsko krizo.