“Prav res! Le zakaj nam niste prihranili tega sranja?…” – Podporniki Golobove vlade in Gibanja Svobode zmedeni in se vprašujejo “…a je bilo tega treba”
“V resnici me vsebina “konflikta” niti ne zanima…že to, da sta ga spravila v medije in javnost kaže, da gre za politični amaterizem, voluntarizem in dilentatizem prav vseh vpletenih akterjev, mi pove več kot dovolj!,” je na Twitterju zapisal Brane Gruban publicist, predavatelj in strokovnjak za komuniciranje.
V resnici me vsebina “konflikta” niti ne zanima…že to, da sta ga spravila v medije in javnost kaže, da gre za politični amaterizem, voluntarizem in dilentatizem prav vseh vpletenih akterjev, mi pove več kot dovolj! https://t.co/XgKoezdHvh
— Brane Gruban (ex Dialogos) (@bgruban) December 7, 2022
A sploh vemo za kakšen konflikt je šlo?
— Polona (@PolonaLona) December 7, 2022
V javnosti je spor z vso močjo izbruhnil konec minulega tedna, ko sta Bobnarjeva in Lindav snela rokavice »Tako zahteven resor lahko vodiš le z ekipo, ki ji zaupaš. Ne pa z ekipo, kot jo morda želi sestaviti nekdo drug,« je dejala Bobnarjeva, ko ji na četrtkovi seji vlade Lindava niso imenovali v trajni mandat, ampak so mu samo podaljšali v.d. – jevstvo.
V krogu Roberta Goloba so javni nastop Bobnarjevi tako zamerili, da je bilo po minulem vikendu samo vprašanje časa ali bo Golob predlagal njeno zamenjavo ali pa bo odstopila. Ugibanja in špekulacije o sporu Bobnar Golob so se sicer z večjo ali manjšo intenzivnostjo pojavljale že vsaj dva meseca. V Mladini so svoje razočaranje nad eskalacijo in končnico spora izrazili kar na naslovnici prihodnje številke, kjer se vprašujejo tisto znano, saj veste “… a je bilo tega treba”
Prav res! Le zakaj nam niste prihranili tega sranja?
In to ljudje, ki naj bi delili isto vrednoto: smrt janšizmu.— Rok Omavh (@rokomavh) December 8, 2022
“Moje stališče je, de demokratizacija in depolitizacija policije ni stvar zamenjave posameznih obrazov v policiji. Gre za postopen, počasen zlasti pa strokoven proces, ki ga mora izpeljati policija sama. Depolitizacije policije se ni mogoče lotiti s pristopi, ki so sprva pripeljali do njene politizacije. Pri čemer politizacija policije ne pomeni, da so v policiji osebe, ki imajo določena politična stališča, ampak da obstajajo strukturni pogoji za to, da se policija ukloni oblasti oziroma , da jo oblast lahko zlorabi za svoje politične namene. To je srž najinega nesoglasja,” je včeraj v pismu Golobu zapisala Bobnarjeva.
Civilna družba je vsaj sodeč na Twitterju zmedena in razdeljena med Golobom in Bonarjevo. Nekateri so začeli dvomiti in se spraševati ali morda ob navdušenju nad “svobodo” niso morda česa spregledali. Sicer pa že iz zgodovine je znano, da “revolucija žre svoje otroke”.
A je še kdo med nami, ki zaznava Goloba in Janšo kot dve plati enega kovanca?
— Rok Trkaj Terkaj (@Trkaj) December 7, 2022
Goloba smo izvolili tudi (ali predvsem) zato, da počisti janšistične kadre, s katerimi je Janša prepredel JU, policija je glede tega prioriteta.
Bobnarjeva je bila zame top ministrica, ampak če njej to ni jasno, pač mora iti.
Ne pozabit, kadrovanje v janšizmu je blo brutalno.
— Foter (@FoterSi) December 7, 2022
Ogromen problem slovenske “demokracije” so dvojni standardi. Spomnimo se ogorčenosti javnosti in medijev, ko je notranji minister prejšne vlade med demonstracijami prišel v operativni center. Povsem ok pa je, ko PV neposredno naroča pisanje poročila gen. direktorju Policije.
— Samo Vesel (@SVesel) December 7, 2022
"… politizacija policije ne pomeni, da so v policiji osebe, ki imajo določena politična stališča, ampak da obstajajo strukturni pogoji za to, da se policija lahko ukloni oblasti oziroma da jo oblast lahko zlorabi za svoje politične namene. To je srž najinega nesoglasja." pic.twitter.com/JQvL7amOSp
— Sašo Dolenc (@SasoDolenc) December 7, 2022
Paradoks celotne situacije je v tem, da sedaj Bobnarjevo branijo celo podporniki Janeza Janše, med drugim tudi nekdanji notranji minister in državni sekretar v kabinetu prejšnje Janševe vlade Vinko Gorenak , ki se je sinoči ostro spopadel v oddaji24ur zvečer z sekretarko v kabinetu Roberta Goloba Mašo Kociper. Spomnimo, da je bila Tatjana Bobnar prva žrtev čistk v policiji, ko je februarja 2020 na vprašanja, ki so se nanašala na operativno delo policije izven tega zakonsko določenega okvira, Tatjana Bobnar ni odgovorila, ne glede na to, da jo je podpredsednik komisije državnega zbora, Žan Mahnič takrat pozval, “da naj pomisli na svojo prihodnost”.
Prva velika Golobova napaka. Ima srečo, da se je zgodila po referendumih. https://t.co/UpOJW1pfEl
— Jure Mesarič – @juremes@mastodon.social (@juremes) December 7, 2022
Ministrica Bobnar v pismu (ki ga objavlja Dnevnik) predstavi svojo vizijo depolitizacije policije. Predsednik vlade očitno ni imel potrpljenja za uresničitev te vizije. In vizija je čisto OK…https://t.co/oi90C3cuoD
— zoran p (@p_zoran) December 7, 2022
Ministrica Tatjana Bobnar je premierja med drugim opozorila tudi na kratko sporočilo tiskovne predstavnice njegove stranke Vesne Vuković o raztrganih plakatih Gibanja Svoboda v Novi Gorici, ki je pomenilo poskus političnega vmešavanja v delovanje policije.https://t.co/FVtW8sj85T
— Dnevnik (@Dnevnik_si) December 7, 2022
Tole je slabo, zelo slabo!
Glede na nenavadne okoliščine, v katerih se je iz politike umaknila Marta Kos, in situacijo, v kateri sedaj kot kaže odhaja Tatjana Bobnar, ima stranka Svoboda resen problem s sposobnimi, profesionalnimi in načelnimi ženskami? https://t.co/07H6MD7Pbt— Sašo Dolenc (@SasoDolenc) December 7, 2022
Kako globoke so zamere med notranjo ministrico Tatjano Bobnar in Robertom Golobom, kjer ima predsednik vlade več problemov, če sledimo sintagmi “vsi predsednikovi možje,” več problemov z ženskim delom ekipe, se kaže v tem, da se bo spor končal na tožilstvu in morda v nadaljevanju celo na sodišču.
Tatjana Bobnar bo politične pritiske naznanila tožilstvu. Notranja ministrica v dopisu piše o političnih pritiskih Gibanja Svoboda, naj »očistil« policijo določenih ljudi. Piše: @barbaraerzen.https://t.co/7GpzUj8tiR
— Delo (@Delo) December 7, 2022