“Evropa se čudi” – Odzivi na Grimsove paralele z nacizmom v Nemčiji leta 1933- “Ni dobro, da ima Golob v rokah vse družbene sisteme, vključno z nemškim veleposlaništvom”
Na nemškem veleposlaništvu v Ljubljani so se danes z začudenjem odzvali na izjavo poslanca SDS Branka Grimsa, ki je v oceni nedeljskih referendumov razmere v Sloveniji primerjal s tistimi v Nemčiji leta 1933. Ob tem so poudarili, da Slovenija kot del EU, kjer lahko vsakdo glasuje brez pritiska in strahu, nima nič skupnega z Nemčijo leta 1933.
“Začudeni smo nad izjavo poslanca SDS Branka Grimsa, da so sedanje razmere v Sloveniji podobne tistim v Nemčiji leta 1933,” so zapisali na nemškem veleposlaništvu v sporočilu za medije, ki so ga naslovili Slovenija 2022 ni Nemčija 1933.
Sicer pa je zanimivo: dve leti smo z desne poslušali, češ kako je toksično, da se nasprotnike označuje s fašisti. Istega večera, ko je Grims vladajočo koalicijo implicitno primerjal z nacisti, je to kritiko ponovil Nežmah pri Vidi Petrovčič. Nereflektiranost je frapantna.
— Luka Lisjak (@llisjak) November 28, 2022
Čudi se nemško veleposlaništvo. Weber in EPP se ne čudita, ampak Grimsu ploskata.
— anarh M (@anarhistM) November 28, 2022
Paralele z nacizmom vidim jaz samo pri SDS in njenem neonaci podmladku. Pa v Grimsovih lažeh.
— ToMate 🇸🇮 💚🚺 (@Vsebovredu) November 28, 2022
https://twitter.com/alvis_slo/status/1597300245079416833
Da tvoja trditev povsem drži, dokazujejo tudi letošnji dobitniki nagrade Tulipan (@8Marec & @danesjenovdan), ki jo podeljuje nizozemska ambasada (@VerboomJohan).https://t.co/6BMZUpzo1b
— Kajtimir Vojsk (@Kajtimir_Vojsk) November 28, 2022
Moskva-Berlin-Murgle. Druga svetovna vojna še ZDAAAAAAALEČ ni končana. Komunistična revolucija v polnem teku.
Stvar bi se dalo rešit enostavno tako, da bi določeni posamezniki začeli jemat predpisane tablete za shizofrenijo, ampak neeeeeeeee….— luka the truck driving over traffic cones szn (@bandrejx) November 28, 2022
Veleposlaništvo v nadaljevanju postreže z nekaterimi dejstvi iz nemške zgodovine. “Kot nemško veleposlaništvo se nekoliko spoznamo na nemško zgodovino in si dovoljujemo kratek komentar,” so ob tem zapisali.
“Leto 1933 se je začelo s prevzemom oblasti Adolfa Hitlerja, ki je kot cilj zunanje politike takoj napovedal germanizacijo Vzhodne Evrope. Leta 1933 je Nemčija v Dachauu zgradila prvo koncentracijsko taborišče, v katerem je pozneje umrlo 41.500 zapornikov. Leta 1933 sprejeti Pooblastitveni zakon je odpravil delitev oblasti v nemškem rajhu, ukinil temeljne pravice, bojkotiral judovska podjetja in prepovedal sindikate. 20.000 knjig nezaželjenih avtorjev je bilo sežganih. Nemški rajh je izstopil iz Društva narodov in se umaknil iz mednarodne skupnosti. Hitlerjeva nacistična stranka NSDAP je postala edina dovoljena stranka v Tretjem nemškem rajhu,” so navedli v sporočilu.
Ob tem na veleposlaništvu z veseljem ugotavljajo, da “Slovenija, trdno zasidrana v EU, kjer lahko vsakdo svobodno izrazi svoje mnenje, na volitvah izbira med širokim spektrom strank, svobodno izbira vero, na referendumih glasuje brez pritiska in strahu ter na podlagi prosto dostopnih informacij, nima nič skupnega z Nemčijo leta 1933. Takšno enačenje, ki ni le neutemeljeno, temveč tudi nevarno, omalovažuje dogodke, ki so sledili nacionalsocialističnemu prevzemu oblasti,” so še opozorili.
Slovenski volivci so v nedeljo na referendumih odločali o usodi zakonov o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi. Zahtevo za razpis referendumov, na katerih so bili vsi trije zakoni deležni podpore, je s podpisi volivcev vložila opozicijska SDS.
Odziv poslanca @BrankoGrims1 na izjavo Veleposlaništva Zvezne republike Nemčije 👇 pic.twitter.com/AsMN7U5QvB
— SDS (@strankaSDS) November 28, 2022
Poslanec SDS Branko Grims je v odzivu na izide referendumov izrazil dvom, da so se ljudje v celoti zavedali vsebine svojih odločitev. Kot je dejal v izjavi za medije, je bilo pred referendumi veliko medijskih manipulacij in zavajanj ter napačnih trditev, o čem ljudje v resnici odločajo.
V takih razmerah se moramo po njegovih besedah vprašati, kakšne so razmere v Sloveniji, da se je “namesto o vsebini uspelo preko medijev kanalizirati razpravo v ideologijo in osebne predsodke, kdo je za tega in kdo je za onega, namesto da bi se ljudje odločali, kaj je zanje bolje, kaj je bolje za njihovo denarnico”. “In potem ni čudno, če so razmere v Sloveniji vse bolj podobne tistim iz Nemčije leta 1933,” je še dejal Grims.