Žan Mahnič objavil svoj test na droge zdaj pa zahteva to še od Luke Mesca in “njegove odvetnice” Urške Klakočar Zupančič
Poslanec SDS Dejan Kaloh je danes na novinarski konferenci predstavil predlog zakona o testiranju funkcionarjev na prepovedane droge, ki ga poslanska skupina SDS znova vlaga v zakonodajni postopek. Kaloh meni, da bo zakon tokrat imel širšo podporo, saj je naklonjenost zanj zaznal pri predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič.
Na družbenem omrežju Twitter pa je poslanec SDS danes objavil rezultate svojega testa na drogo oziroma “poročilo toksikološke preiskave”. “Če ne uživaš prepovedanih drog, se ti ni problem testirati in rezultata javno objaviti. Sam sem se v ponedeljek, sedaj pa enako pričakujem od Luke Meseca, njegove odvetnice Urške Klakočar Zupaničič ter vseh ostalih koalicijskih poslancev in članov vlada RS, ki temu nasprotujejo,” je Mahnič zapisal na Twitterju ob objavi testa.
Če ne uživaš prepovedanih drog, se ti ni problem testirati in rezultata javno objaviti. Sam sem se v ponedeljek, sedaj pa enako pričakujem od @LukaMesec, njegove odvetnice Urške Klakočar Zupaničič ter vseh ostalih koalicijskih poslancev in članov @vladaRS, ki temu nasprotujejo. pic.twitter.com/Yl9bfXw6SZ
— Žan Mahnič (@ZanMahnic) September 8, 2022
Nizka, (čeprav nebi škodilo).
Predlagam pa IQ test za vse poslance.— Samostrelec 🖌 Sovražim sovražni govor! (@daregre) September 8, 2022
Ta test prav nič ne dokazuje. Flaško z urinom lahko vsak prinese s seboj. Najbolj zanesljivi so krvni testi, lasni testi in testi potu. Za urinske teste je najbolj pomemben čas po zaužitju drog. pic.twitter.com/tJo7J4jiYB
— pika nogavička (@PikaNogvicka) September 8, 2022
Klakočar Zupančičeva je po Kalohovih besedah na sredinem kolegiju predsednice DZ dejala, da bi morda bilo dobro, da poslanci enkrat prekinejo sejo in se testirajo na droge, med drugim tudi na prisotnost alkohola.
Vsi poslanci SDS so se v preteklih dneh že testirali na Inštitutu za sodno medicino in na testu bili negativni, je dejal Kaloh. Zdaj pričakujejo, da bodo od besed k dejanjem prešli tudi njihovi poslanski kolegi.
Kaloh sicer meni, da se je nasprotovanje testiranju med poslanci nekoliko zmanjšalo zaradi afere o domnevnih spolnih zlorabah, ki naj bi sledile zlorabi prepovedanih drog. Zatrdil je, da so se “vsaj performativnega dela” nekaterih dogodkov, po katerih naj bi prihajalo do teh kaznivih dejanj, “udeleževali ministri aktualne vlade”. Zato je pozval vse ministre vlade Roberta Goloba, da se gredo prostovoljno testirat na prepovedane droge.
Kot primer dobre prakse je Kaloh navedel finsko premierko Sanno Marin, ki je z negativnim testom prizemljila obrekovalce in pokazala, kako naj ravnajo funkcionarji na najbolj izpostavljenih funkcijah.
Z zakonskim predlogom bi SDS testiranje funkcionarjev uredila v osmih mesečnih intervalih, pri čemer bi ciljanje posameznikov preprečili z žrebom. Izžrebani funkcionarji bi se morali testirati v naslednjih 48 urah. Če bi funkcionar testiranje odklonil, bi veljalo, da je test pozitiven, kar pa bi lahko kasneje ovrgel z negativnim testom, je tehnične rešitve zakona razložil Kaloh.
Predlog zakona o testiranju funkcionarjev podpirajo tudi v opozicijski NSi. “Poslanska skupina NSi nima nobenih težav, da gremo vsi kompletno na testiranje. Če je treba, zdaj takoj,” je v današnji izjavi dejal poslanec NSi Jožef Horvat.
Poslanska skupina SDS je zakon v zakonodajni postopek vložila že v začetku junija, vendar takrat ni prejel podpore vlade. Presodila je namreč, da predlagana ureditev ne bi prestala ustavne presoje, zlasti ob odsotnosti prostovoljne privolitve funkcionarja k testiranju.