Kitajska ustavlja vse pogovore z ZDA o vprašanjih vojske in podnebnih sprememb. Proti Nancy Pelosi pa uvaja sankcije
Kitajska je danes sporočila, da prekinja sodelovanje z ZDA na več področjih. Peking bo prekinil kitajsko-ameriška pogajanja glede podnebnih sprememb, odpovedal srečanje vojaških voditeljev obeh držav ter še dve srečanji na temo varnosti, je danes sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.
These are the ways China is responding to Nancy Pelosi’s trip to Taiwan https://t.co/kfSYCSyGUR pic.twitter.com/6IZEDbxitf
— Bloomberg (@business) August 5, 2022
China says it will sanction US House Speaker Nancy Pelosi, after she defied Beijing by becoming the highest-ranking American politician to visit Taiwan in 25 years https://t.co/QhZI2Gb6l2
— Bloomberg (@business) August 5, 2022
JUST IN: China says it will halt all talks with the US over military and climate change issues following Nancy Pelosi’s trip to Taiwan https://t.co/A0mA9MXalO pic.twitter.com/yzyXGoluc9
— Bloomberg (@business) August 5, 2022
S tem se je Peking odzval na obisk ameriške kongresnice Nancy Pelosi na Tajvanu. Kitajska ta otok namreč obravnava kot del svojega ozemlja in obisk politične predstavnice ZDA vidi kot provokacijo ter vmešavanje v kitajske notranje zadeve.
Pri tem kot razlog navaja neupoštevanje kitajskega nasprotovanja obisku predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Čemu Pelosijeva podžiga požarje po Aziji?https://t.co/wsbDSTxnne
— Joze P. Damijan (@jdamijan) August 5, 2022
Bedarija, kakšno razkrinkavanje neki. To poznamo in o tem pišem že 4 mesece. Po nekaj tednih od začetka sankcij je bilo jasno, da ne delujejo in da ne morejo delovati.
Samo bedasti evrokrati želijo prodajati to iluzijo in nategovati ljudi, da je treba potrpeti visoke cene goriv. https://t.co/tsr88aixCT— Joze P. Damijan (@jdamijan) August 5, 2022
Na dolgi rok so sankcije seveda škodljive za Rusijo, toda niti kratkoročno niti srednjeročno ne morejo prisiliti Rusije k prenehanju vojne v UKR.
Zakaj? Ker je ponudba nafte in plina neelastična in ker nemška industrija brez RU plina zapre vrata.
Edini dober izhod je premirje. https://t.co/jTmNn50Ssg— Joze P. Damijan (@jdamijan) August 5, 2022
Torej, Sun Tzu operacija se bo v bistvu fokusirala na naraščajočo ekonomsko blokado Tajvana, uvedbo delne no fly cone, resne omejitve pomorskega prometa, kibernetsko vojno in Veliko nagrado: povzročitev škode gospodarstvu ZDA. https://t.co/t1P9DJaaCL
— Bogdan Biščak (@Fitzroy1985) August 5, 2022
“Dan zatem, ko je bila narcisoidna govornica, tako ponosna na izpolnitev svojega podviga, odlikovana z redom ugodnih oblakov …, je kitajski zunanji minister izdal streznjujoč komentar: ponovna združitev Tajvana s celino je zgodovinska neizogibnost. Prva točka: Kitajska bo to razumela kot provokativno dejanje, ki ga je dovolila Bidnova administracija, in ne kot osebno odločitev Pelosi.” Natančno to je predsednik Xi Jinping osebno povedal najemniku Bele hiše s telepromptom med napetim telefonskim klicem prejšnji teden,” je na Twitterju zapisal J. P. Damijan.
Bogdan Biščak pa dodaja: “Xi zdaj prihaja do popolnoma enakega sklepa, kot ga je letos dosegel ruski predsednik Vladimir Putin: Združene države so “sposobne doseči dogovor” in nima smisla pričakovati, da bodo spoštovale diplomacijo in/ali vladavino prava v mednarodnih odnosih. ”
"Xi is now reaching the exact same conclusion reached by Russian President Vladimir Putin earlier this year: the United States is “non-agreement capable,” and there’s no point in expecting it to respect diplomacy and/or rule of law in international relations."
— Joze P. Damijan (@jdamijan) August 5, 2022
Kitajska in ZDA, ki na svetovni ravni beležita največje količine izpustov toplogrednih plinov, sta lani na vrhu COP26 v Glasgowu nepričakovano sklenili podnebni dogovor. Obe državi sta obljubili, da bosta v naslednjem desetletju sodelovali pri pospeševanju podnebnih ukrepov in se redno sestajali, da bi se “spopadli s podnebno krizo”.
China sent warships across the Taiwan Strait's dividing line, Taiwan says, an unusual move signaling its largest drills in decades around the islands were continuing for a second day https://t.co/ZqH11B940c
— Bloomberg (@business) August 5, 2022
Kitajsko zunanje ministrstvo je danes sporočilo še, da Peking prekinja sodelovanje z Washingtonom tudi na področjih vračanja nezakonitih migrantov, pravosodja, mednarodnega kriminala in boja proti drogam.
Pred tem so danes iz Pekinga sporočili, da Kitajska uvaja sankcije proti Pelosijevi in njenim ožjim družinskim članom, niso pa podrobneje pojasnili, za kakšne sankcije gre. Kitajska je v odziv na obisk Pelosijeve v četrtek v bližini Tajvana začela tudi obsežne vojaške vaje, ki bodo trajale do nedelje.