(V ŽIVO) Inštitut 8. marec “preventivno” s tiskovno konferenco nad morebitni veto državnega sveta na zakon o “dejanšizaciji” (zakon proti škodljivim ukrepom oblasti)
V parlamentu, kjer so se za poslance začele dolge parlamentarne počitnice pobudo prevzema državni svet. Tako je za danes sklicana izredna seja komisije DS za državno ureditev, na kateri bodo razpravljali o pobudi za odložilni veto na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki ga je državni zbor potrdil konec prejšnjega tedna.
Seja komisije se bo začela ob desetih, pred tem pa je Inštitut 8. marec, ki je pobudnik zakona o “dejanšizaciji” sklical preventivno tiskovno konferenco n kateri bodo govorili o poskusu preprečitve sprejetja Zakona proti škodljivim ukrepom oblasti s strani Državnega sveta.
Jutri ob 9:30 bomo pred Državnim zborom na tiskovni konferenci govorili o poskusu preprečitve sprejetja Zakona proti škodljivim ukrepom oblasti s strani Državnega sveta.
— Inštitut 8. marec (@8Marec) July 19, 2022
D.svet ni v času vlade JJ dal enega veta na zakon. Ko je JJ v senci, so veti spet na soncu.🙃 Sicer se je g. Kovšca, v času volitev konkretno zavzemal za "povežimo 🇸🇮". Nategovalci, ne pa povezovalci.👎
— dušan kočevar (@dusankocevar1) July 19, 2022
Državni svet bo sicer danes odločal o odložilnem vetu na novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). V primeru, da bo pristojna komisija DS na današnj seji prižgala zeleno luč pobudi Inženirske zbornice Slovenije, pa bi državni svetniki na seji lahko odločali tudi o vetu na zakon proti škodljivim ukrepom pretekle oblasti.
Vsak dan, ko se nič ne zgodi, je za revolucijo izgubljen, je rekel Lenin. Zato je vladna ekipa zadnji dve leti delala brez prekinitev. Reveži niso šli niti na dopust. Pa glej ga zlomka, revolucija se je sfižila. In so rekli:"Zakaj ne bi svojega truda zaračunali državi." In so ga.
— BorisF (@BorisF9) July 18, 2022
Preprosto, vlada in posledično parlament v času vlade JJ, so sprejemali dobre, premišljene zakone, zdej ti pa diktatorsko meljejo vse pred sabo! To ni dobro in prej ali slej bo prišlo do upora! Ljudje so butasti, ljudstvo pa ne!
— Matej Novak – Curious (@CuriusPlanB) July 19, 2022
Dragi tvitrovci, samo v vednost. Pol miljončka evrčkov za *civilno družbo*. 🤗 No, vi boste dobili *nakupovano košarico*, Primorci bodo pač malo dlje čakali na funkcionalen ustavovod, požare pa nam bodo gasili Hrvati.👍 Prioritete morajo biti, a ne. pic.twitter.com/g5odI5wQJ2
— brutusReloaded (@brutus91101394) July 19, 2022
Strankokopterski denar je kot helikopterski denar samo ne vsem vam, kot je neracionalno trošil Janša. Ampak civ.družbi, ki sjeboljša od vas, za avantgardnejši jutri. ☕🥐
: če bo avantgardi kaj padlo z mize, bo pa še za klime v bolnicah : https://t.co/GXmWXmnIqq— Libertarec (@Libertarec) July 20, 2022
Državni svetniki bodo o odložilnem vetu na novelo zakona o RTVS odločali na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom. Med drugim z dnem uveljavitve zakona preneha mandat organov odločanja, medtem ko se novouvedeni svet RTVS nato konstituira najpozneje v roku 60 dni. To po mnenju predlagateljev veta predstavlja nerazumno kratek čas, so pojasnili v obrazložitvi predloga odložilnega veta.
Vladno novelo zakona o RTVS je DZ s 53 glasovi za in 26 proti sprejel v četrtek. Namen novele je spremeniti zdajšnji način upravljanja in vodenja zavoda tako, da se politika umakne iz zavoda, da se onemogoči politično podrejanje in vmešavanje v kadrovske in uredniške odločitve in da se zavod vrne javnosti in zaposlenim.
Še pred začetkom izredne seje DS pa se bo dopoldne sestala tudi komisija DS za državno ureditev, ki bo obravnavala pobudo za veto na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so jo vložili v Inženirski zbornici Slovenije. Tudi slednjega je sicer DZ v preteklem tednu potrdil z 52 glasovi poslancev.
Zakon, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bi sicer v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, ki so bili spremenjeni v času vlade Janeza Janše, med drugim tudi gradbeni zakon. Ta je že v postopku sprejema razdelil arhitekturno in inženirsko stroko, predvsem glede vodenja projektov, medtem ko zakon proti škodljivim ukrepom pretekle oblasti spreminja prav to področje.
Če bo pristojna komisija DS takšnemu predlogu prižgala zeleno luč, pa bi lahko državni svetniki ob vetu na vladno novelo zakona o RTVS danes odločali tudi še o vetu na omenjen zakon. DZ bo moral v primeru izglasovanega veta o zakonih ponovno odločati, za pa bo moralo glasovati najmanj 46 poslancev.