V čem je skrivnost železarne Azovstal v Mariupolu, ki jo ukrajinske sile branijo “za vsako ceno” – “To je pravo podzemno mesto, zgrajena je bilo, da prenese celo jedrski napad”
Od 16. aprila je postala železarna Azovstal zadnji odporni žep v obleganem Mariupolu. Ruske sile so branilcem dale čas do 6. ure zjutraj po moskovskem času 17. aprila, da se predajo. Rusija je trdila, da bi jim zagotovila življenja, če bodo pustili orožje. Do 18. aprila ostaja tovarna pod ukrajinskim nadzorom. Zasnova podzemnega zaklonišča Azovstal je, vsaj sodeč po objavah na družbenih omrežjih, fascinantna. To je pravo podzemno mesto. Zgrajena je bila, da prenese jedrski napad.
Azovstal underground shelter design. This is a real underground city. It were built to withstand a nuclear strike.. pic.twitter.com/N1zM2pWq2F
— Geo_monitor (@colonelhomsi) April 18, 2022
— Boštjan M. Zupančič (@bmz9453) April 17, 2022
Ukrajinski predsednik Volodmir Zelenski je pred dvema dnevoma dejal, da bi eliminacija ukrajinskih vojakov, ki branijo Mariupol, pomenila konec mirovnih pogajanj med Kijevom in Moskvo. V pogovoru za več ukrajinskih medijev je dejal, da nimajo nobenega zaupanja v pogajanja v zvezi s tem mestom ob Azovskem morju, ki ga ruske sile oblegajo že od začetka vojne.
I knew I had seen this image before pic.twitter.com/18a1RiwkL7
— Niebla de Guerra (@NieblaGuerra) April 18, 2022
Potem ko je ukrajinska stran 11. aprila sporočila, da se pripravlja na zadnjo bitko za mesto, je Zelenski danes priznal, da so razmere težke. »Naši vojaki so obkoljeni, a kljub vsemu se še naprej branijo.« Zatrdil je, da so z njimi v stiku.
#Ukraine The commander of the 36th Separate Marine Brigade,Major Serhiy Volyna,wrote a letter to Pope Francis to help save the people of Mariupol. "You have probably seen a lot in your life. But I'm sure that you have never seen what is happening in Mariupol. It's hell on earth" pic.twitter.com/wxwtuoEkU4
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) April 18, 2022
Po nekaterih podatkih naj bi bile v podzemnem zaklonišču laboratoriji, ki naj kjer naj bi delali predvsem tuji strokovnjaki. zaenkrat ni mogoče preveriti ali gre zgolj za “propagando”, vendar že samo razkritje podzemnega mesta daje slutiti, da ne gre zgolj za klasično železarno.
"I am Serhiy Volyna, Commander of the 36th Separate Marine Brigade…addressing to you from the besieged Mariupol." Ukrainian forces holding out in Mariupol make a last-ditch plea for heavy weapons from the West to keep the strategic city from falling to Russia. via FB/Volyna pic.twitter.com/9M11PDjTtC
— Christopher Miller (@ChristopherJM) April 18, 2022
Azovstal je bil ustanovljen leta 1930 v Mariupolu , Ukrajinska SSR ( Sovjetska zveza ) s sklepom predsedstva vrhovnega sovjeta narodnega gospodarstva (BCHX) ( ZSSR ) in je začel s proizvodnjo leta 1933, ko je njegova plavža dala prvo železo. [1] Januarja 1935 se je v Azovstalu začela proizvodnja jekla z zagonom prve 250-tonske nagibne odprte peči v ZSSR .
Med drugo svetovno vojno so bile operacije prisilno ustavljene leta 1941, ko je nacistična Nemčija zasedla Mariupol. Septembra 1943, ob osvoboditvi mesta, je bil obrat obnovljen. Leta 2005 je tovarna proizvedla 5,906 milijonov ton jekla.
Zaradi ohlapnih okoljskih predpisov in “popolnoma zastarele” opreme, ki jo uporabljajo Azovstal in druge tovarne v mestu v lasti Metinvesta, je bil Mariupol tisto, kar je National Geographic opisal kot “eno najbolj onesnaženih mest” v Ukrajini. V letih 2018 in 2019 so prebivalci Mariupola protestirali na ulicah za reformo.
–