Cena dovoljenj za izpust CO2 se je lani zvišala za 140 odstotkov in se povzpela na rekordnih 80 evrov za tono v Evropski uniji
Decembra 2020 je cena energetskih dovoljenj prvič presegla 31 evrov na tono, konec avgusta leta 2021 pa je že presegla mejo 60 evrov. Na cene CO2 so vplivali dejavniki, vključno z agendo nove nemške vladajoče koalicije, naraščajočo proizvodnjo v elektrarnah na premog in plin ter tehničnimi vprašanji.
V stranki določene za oblikovanje vlade v Nemčiji, so se dogovorili, da se prepreči cen CO2 padejo pod 60 EUR na dolgi rok. Rekli so, da bodo določili nacionalno minimalno ceno. Nova nemška koalicija se je dogovorila, da prepreči, da bi cene CO2 padle pod 60 evrov
Zaradi nedavnega povečanja cen električne energije, ki ga poganja predvsem zemeljski plin, je kurjenje premoga za električno energijo postalo dobičkonosno, vendar morajo pravice CO2 pokrivati povečanje proizvodnje. Pritisk se lahko nadaljuje, saj udeleženci na trgu ne pričakujejo znižanja cen električne energije v naslednjih nekaj mesecih. Nekatere tehnične težave tudi dvigujejo cene CO2.
Po poročanju Bloomberga naj bi številne opcije za ogljik po 80 evrov do konca leta potekle 15. decembra. To verjetno spodbuja vlagatelje, ki so prodali opcije brez denarja, da svoje tveganje obvladujejo z nakupom terminskih pogodb. Pomemben dejavnik je tudi končna letna dražba EU. Določena je za 20. december.