(VIDEO) “Dogajanje naroda” v Ljubljani: Prava ulična vojna med protestniki in policijo pred poslopjem parlamenta
Naelektreno ozračje na sinočnjem shodu je bilo moč čutiti že na začetku protesta. Zadeva se je stopnjevala in po približno dveh urah je policija protestnike opozorila naj sprostijo Šubičevo cesto pred parlamentom. Če bi se protestniki v tem odločili, da bodo vdrli v parlament jih policija, vsaj v prvih urah protesta, ne bi mogla ustaviti. Na začetku je bilo namreč pred parlamentom manjše število policistov., ki so se očitno v dveh urah organizirali., saj je pred parlament prišlo večje število tako imenovanih “robokopov”. Še pred posredovanjem policije je bilo med protestniki slišati, da prihaja v Ljubljano večje število policistov iz vse Slovenije, ter naj se umaknemo , saj bodo padale dimne bombe, pred parlamentom pa je bilo slišati nekaj močnih detonacij.
Nato je v poslopje priletelo nekaj pirotehnike, nakar je policija “udarila” prva in protestnike začela preganjati s solzivcem. Nad središčem Ljubljane je cel večer krožil policijski helikopter. Po napadu na parlament z pirotehniko, so protestniki nekateri začeli v policijo, pa je aktivirala še vodni top v katerega so protestniki iz spomenika Revolucije metali granitne kocke. Vodni top je protestnike potisnil v smeri obeh stolpnic na Trgu republike in proti Kongresnemu trgu.
Sicer pa noben koš za smeti, niti okrasni lonci , niti prometni znaki in signalizacija okoli parlamenta, ni ostal na svojem mestu. Skupili pa so jo tudi policisti. S policije so malo pred 22. uro sporočili, da se je na shodu okoli 18. ure zbralo približno 8000 ljudi. Okoli 20. ure pa so začeli nekateri udeleženci protesta v policiste in poslopje državnega zbora metati granitne kocke, steklenice in pirotehniko. Policija je zato shod razpustila.
Udeležence so policisti pozvali, naj zapustijo Trg republike, a tega niso storili, zato so jih “razgnali”. “Posamezne skupine so se nato na območju centra Ljubljane uprle in niso upoštevale ukazov policije, naj se razidejo, prav tako je prišlo do napadov na policiste, v katere so posamezniki metali granitne kocke in druge predmete, ter uporabljali pirotehniko,” so zapisali v sporočilu na ljubljanski policijski upravi in dodali, da je bil na Šubičevi ulici uporabljen tudi vodni top. Trenutno na širši okolici centra še skušajo razgnati posamezne skupine.
Poškodovani naj bi bili tudi policisti, ni pa znano koliko.
Protest se je začel sicer z kritičnimi toni na račun vlade in predsednika vlade Janeza Janše. Protestniki so zahtevali izredne volitve in tudi da se vsi povezani z omejitvami epidemije tudi obvezni PCT postanejo zgolj priporočila.
Zoran Stevanović iz stranke Resni.ca, ki je bil pobudnik protesta, je v govoru ocenil, da si želi oblast le spreti narod med sabo. “Kradejo naš denar pod pretvezo, da varujejo naše zdravje. Polovica Slovenije pa se ne more več gibati, če nima pri sebi lista, ki izkazuje PCT,” je strnil. “Hočemo nazaj svoje življenje, hočemo svobodo,” je navedel in dodal, da zahtevajo umik obvezujočih ukrepov in omejitev.
Ob včerajšnjih nasilnih protestih velja opomniti, da je bilo 13 naših borcev 25.6. nezakonito aretiranih zaradi NENASILNIH protestov. Bili smo napadeni, namesto da bi odpeljali napadalce, so aretirali mirne domoljube.
Zahtevke za sodno varstvo smo oddali, na odgovore čakamo. pic.twitter.com/1IsucEUD9L
— Rumeni jopiči (@RJopici) September 16, 2021
“Ulično nasilje še nikoli ni pripeljalo do česa dobrega. Policija je dolžna ukrepati po zakonu. Vlada ne bo popuščala nobenim pritiskom. Vztrajala bo na ukrepih za varovanje zdravja in življenj ljudi. Čas je, da tudi tožilstvo in sodstvo ne tolerirata več groženj in nasilja”, pa je na Twitterju zapisal premier Janez Janša proti kateremu je bila obrnjena ost protestov “
Nasilje je ostro obsodil tudi predsednika DZ Igorja Zorčiča: “Ostro obsojam današnji vandalizem na protestu, z napadom na poslopje DZ in poškodovanjem objekta (razbitih približno 12 oken). Protestnike pozivam, da v bodoče protestirajo mirno in ne izvajajo nasilja, politike pa, da tega dogodka ne izkoriščajo za medsebojna obračunavanja.”
https://twitter.com/PovratnikUrba/status/1438216916561285132
Obsojam vsakršno nasilje. Tako na ulicah kot nad zaposlenimi v trgovinah, lokalih, bencinskih črpalkah. Zmerjanje, žalitve in grožnje ljudem, ki morajo preverjati izpolnjevanje PCT pogojev, so skrajno neprimerna dejanja. Ne pozabimo, da so to ljudje, ki samo opravljajo svoje delo https://t.co/aNptDB1xIs
— Tanja Fajon (@tfajon) September 15, 2021
Razumem, da je PCT neprijetna stvar v naših življenjih, vendar omogoča življenje brez zapiranja družbe in gospodarstva. Kot demokrat sprejemam, da ljudje mirno izražajo svoje nezadovoljstvo. Odločno pa obsojam nasilne proteste in izražam podporo @policija_si
— Matej Tonin (@MatejTonin) September 15, 2021
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je na Twitterju zapisal, da so na nasilne proteste vabili poslanci opozicijskih strank Levica in SD. Hkrati je dodal, da udeleženci z nasiljem in vandalizmom prikazali, “kako se levi fašizem izvaja v praksi”. Omenjal je tudi novinarje osrednjih medijev. Generalni direktor policije Anton Olaj pa je prav tako na Twitterju zapisal: “Nasilje na protestih je nedopustno. Pozivam k strpnosti.” V ozadju pa če že ugibanja, kdo je sprovociral nasilje ali privrženci leve politične opcije ali leve.
.@aleshojs samo slabiči kažejo s prstom na druge. Imej pogum, stopi pred ljudi in jih prepričaj, da imaš prav. Ne upaš! Najbolj spoznaš človeka, ko dobi moč. In tebe smo res spoznali. Namesto da bi umirjal strasti in vodil z zgledom, lažeš, spodbujaš konflikt in deliš ljudi. https://t.co/zNlGSHGQsy
— Dejan Levanič (@DejanLevanic) September 15, 2021
Gospod minister je spet zgrešil, da bolj ne bi mogel. Da bolj ne bi mogel! Vse skupaj pa takoj izkoristil za obračun z opozicijo in mediji. Tragikomedija! #Slovenija #Ljubljana pic.twitter.com/OxTBHRaeaV
— Dejan Turk (@naobrobju) September 15, 2021
Kraval pred parlamentom je posledica prav tistih vzrokov, na katere vsakotedensko opozarjajo kolesarski protesti.
— Darko Štrajn (@DarkoStrajn) September 15, 2021
Sicer pa so zvečer protestniki na Dunajski pred Dramo naredili celo barikado iz velikih betonskih stebrov, policijski top pa se je umaknil na lokacijo Erjavčeva, pred predsedniško palačo. Po tem, ko je policiija opravila ogled , na lokacijo so prišli kriminalisti in forenziki, je imela ponoči veliko dela komunala. Sicer pa protestniki včeraj, vsaj sodeč po obrazih in narečjih, niso bili homogena skupina, skupno jim je bilo nasprotovanje ukrepu PCT in vladi, ki je takšne ukrepe sprejela.