Premier Janez Janša po vrhu Nata ni imel novinarske konference – Po vrhu Nata z Bidnom danes po sedmih letih v Bruslju spet vrh EU in ZDA
Vodstvo osrednjih institucij EU se bo danes v Bruslju srečalo z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom. To bo prvi vrh EU in ZDA po marcu 2014. V ospredju pogovorov, ki bodo potekali v znamenju vsesplošnih pozitivnih sporočil glede krepitve čezatlantske vezi, bodo po pričakovanjih Kitajska in podnebne spremembe.
NATO leaders declares China a constant security challenge saying the Chinese are in an effort to undermine global order. https://t.co/L72x3G8ekk
— PBS NewsHour (@NewsHour) June 14, 2021
Biden se bo vrha z EU udeležil dan po zasedanju voditeljev članic zveze Nato, po njem pa ima predvideno srečanje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom v Ženevi. Pred vrhom Nata je v britanskem Cornwallu potekalo srečanje voditeljev držav iz skupine G7.
Ključno sporočilo, ki je rdeča nit vseh teh srečanj, je, da se je po negotovem, nepredvidljivem in turbulentnem Trumpu Amerika z Bidnom vrnila k skupnim prizadevanjem demokratične mednarodne skupnosti za multilateralno ureditev na temelju skupnih pravil.
Jasno sporočilo Joeja Bidna. https://t.co/wQzkrLW2GP
— Peter Žerjavič, Delo (@ZerjavicDelo) June 14, 2021
Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan greets President Biden at NATO summit in Brussels.
(AP Photo/Olivier Matthys, Pool) pic.twitter.com/Y0VUbDyHkW
— The Recount (@therecount) June 14, 2021
Shameless picture far from reality , why your account is with a blue tick ? Do better next time https://t.co/ZAuV9UFIav
— SadiaHabeeb (@sadia_habeeb) June 14, 2021
This is how US President Joe Biden greeted Turkey’s President Erdogan at NATO leaders’ summit in Brussels pic.twitter.com/SMyePttZtE
— TRT World (@trtworld) June 14, 2021
Osrednje teme vseh teh srečanj so spoprijemanje s pandemijo covida-19, odnosi s Kitajsko in Rusijo ter podnebne spremembe. V ospredju bodo danes tudi trgovinski odnosi, pomen krepitve demokracije ter sodelovanje glede umetne inteligence in obdavčevanja.
Čezatlantsko partnerstvo je največji in najdaljši gospodarski odnos na svetu. EU, ki jo bosta na vrhu zastopala predsednik Evropskega sveta Charles Michel in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ter ZDA skupaj predstavljajo polovico globalnega gospodarstva.
NATO leaders expressed a new concern about China’s growing military might, signaling a fundamental shift in the attentions of a 30-nation alliance devoted to protecting Europe and North America. https://t.co/7KHKLIaFcS
— The New York Times (@nytimes) June 15, 2021
Premier Janez Janša, ki po vrhu ni imel novinarske konference, je ob prihodu poudaril, da mora tudi Slovenija pri doseganju Natovih obrambnih ciljev opraviti domačo nalogo. Medtem ko Slovenija doslej ni ravno izstopala v pozitivno smer, so v tej vladi te trende obrnili, je dejal in spomnil na zakon o dolgoročnih investicijah v Slovensko vojsko.
Janša, ki ga je na vrhu spremljal obrambni minister Matej Tonin, je ob tem izpostavil pričakovanje, da bo Slovenija leta 2030 tista članica Nata, ki bo lahko s ponosom rekla: “Veseli smo, da vi skrbite za našo varnost, vendar tudi mi v enaki meri lahko poskrbimo za našo skupno varnost.”
Voditelji držav ali vlad 30 zaveznikov v Natu smo se zbrali v Bruslju, da bi potrdili svojo enotnost, solidarnost in kohezijo in odprli novo poglavje v čezatlantskih odnosih v času, ko postaja varnostno okolje, s katerim se soočamo, vse bolj zapleteno, V izjavi je zapisano, da je končni dokument z vrha napisan na približno 50 straneh.
Dokument navaja agresivne poteze Rusije, vse oblike terorizma, spodkopavanje mednarodnega reda, ki temelji na skupnih pravilih in demokraciji, vzpon Kitajske, kibernetske, hibridne in druge nesimetrične grožnje, vključno z dezinformacijskimi kampanjami, vse bolj dovršenimi tehnologijami, podnebnimi spremembami in vesoljskimi dejavnostmi.
Izvajanje načrtov za reševanje teh izzivov zahteva ustrezna sredstva tako v okviru izdatkov za obrambo države kot v okviru sofinanciranja, piše v dokumentu.
Voditelji so se dogovorili, da bodo povečali sofinanciranje od leta 2023 na podlagi analize potreb. O konkretnih potrebah po dodatnih sredstvih bomo razpravljali na vrhu prihodnjega leta v Madridu.
Although many EU leaders have labeled Biden a welcome change to previous American leadership, issues still remain between the U.S. and Europe — especially over China. https://t.co/QSEKVrpcRk
— PBS NewsHour (@NewsHour) June 15, 2021
Natova agenda za reformo do leta 2030 predvideva krepitev političnega posvetovanja, krepitev obrambe in odvračanja, odpornosti, tehnološke odličnosti, skupnih obrambnih zmogljivosti, ki temeljijo na skupnih pravilih, usposabljanja in podpore partnerjem, razvoj novega strateškega koncepta, ki bo potrjen na vrhu v Madridu, in obravnavanje vprašanj vpliv podnebnih sprememb na varnost.
Premier Janez Janša meni, da je zavezništvo nekaj, kar deluje v obe smeri, in tudi Slovenija mora pri doseganju ciljev glede obrambnih izdatkov v okviru Nata opraviti domačo nalogo. Slovenija bo lahko na podlagi sprejetih ukrepov povečala zmogljivosti lastne obrambe in bo sposobna sodelovati s partnerji v okviru Nata, je dejal Janša v Bruslju.
Prihod predsednika vlade 🇸🇮@JJansaSDS na vrh zveze @NATO v Bruslju. Vrh bo vsebinsko osredotočen na proces NATO 2030, v prihodnost usmerjeno agendo, ki se osredotoča na prilagajanje Nata na nove izzive. #WeAreNATO pic.twitter.com/XFDKFWXE9k
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) June 14, 2021
Predsednik vlade 🇸🇮 @JJansaSDS se je danes v Bruslju udeležil vrha zveze @NATO, ki je bil vsebinsko osredotočen na proces NATO 2030, v prihodnost usmerjeno agendo, ki se osredotoča na prilagajanje Nata na nove izzive. https://t.co/FvhL6c2A5k pic.twitter.com/8rzQ9K9Dsi
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) June 14, 2021
Skupinsko fotografiranje voditeljic in voditeljev držav članic zveze @NATO. #WeAreNATO @JJansaSDS 🇸🇮 pic.twitter.com/MkMoSFUIl0
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) June 14, 2021
US President Biden and Turkish President Recep Tayyip Erdoğan held a bilateral meeting on Monday following a meeting of NATO leaders in Brussels https://t.co/GSaOSxgzTF
— CNN International (@cnni) June 14, 2021
“Slovenija žal doslej po svojih finančnih prispevkih k skupni severnoatlantski varnosti ni ravno izstopala v pozitivno smer,” je pred začetkom vrha zveze Nato v Bruslju dejal premier.
“V času mandata te vlade smo te trende obrnili,” je še dodal. Pri tem je izpostavil zakon o dolgoročnih investicijah v Slovensko vojsko, na podlagi katerih bo Slovenija bistveno povečala zmogljivosti lastne obrambe in bo na tej podlagi sposobna resno sodelovati s partnerji v okviru Nata.
Zavedamo se, da je zavezništvo nekaj, kar deluje v obe smeri, je poudaril premier. “Če pričakujemo od drugih, da bodo povečevali obrambne proračune zato, da bodo lahko zagotavljali našo varnost, potem moramo tudi mi opraviti svojo domačo nalogo.”
Dvostransko srečanje ob robu vrha @NATO s premierom Republike Severne Makedonije @Zoran_Zaev: 🇸🇮 bo podpirala makedonsko pot v EU in si prizadevala za bolgarsko deblokado. Obenem bomo okrepili tudi obrambno sodelovanje makedonskih vojakov s slovenskim kontingentom v Latviji. pic.twitter.com/3rlFfI1UtT
— Matej Tonin (@MatejTonin) June 14, 2021
Pred današnjim vrhom @NATO se je 🇸🇮 delegacija na dvostranskih srečanjih sestala z islandsko 🇮🇸 premierko Katrín Jakobsdóttir @katrinjak. V ospredju pogovorov so bile slovenske prioritete predsedovanja Svetu EU in uresničevanje islandskih interesov v ribištvu. pic.twitter.com/yaeylz5K4e
— Matej Tonin (@MatejTonin) June 14, 2021
https://twitter.com/Zoran_Zaev/status/1404493787515305992
Dokler Rusija ne bo izpolnjevala mednarodnega prava ter svojih mednarodnih obveznosti in odgovornosti, ne more biti normalizacije odnosov, so sklenili voditelji na srečanju zveze Nato v Bruslju. Na poslabšanje varnostnega okolja se bo zavezništvo še naprej odzivalo s krepitvijo odvračalne in obrambne drže do Rusije, piše v sporočilu vrha.
After the fractious relationship between former President Trump and many of the NATO leaders, President Biden has been hailed a fresh start.
Yamiche Alcindor reports from Brussels about America's goals for the summit and the international response. https://t.co/iFbsdpxO6q
— PBS NewsHour (@NewsHour) June 15, 2021
Kot je po srečanju voditeljev 30-članskega Severnoatlantskega zavezništva dejal generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, so članice pozdravile posvetovanja z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom pred njegovim srečanjem z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom v sredo v Ženevi.
Odnosi z Rusijo so na najnižji točki od konca hladne vojne in agresivna dejanja Moskve so grožnja naši varnosti, je še dejal Stoltenberg. Zavezništvo se bo sicer še naprej osredotočalo na dialog z Rusijo pri kritičnih vprašanjih.
Vrh je tudi podkrepil podporo ozemeljski celovitosti in suverenosti Ukrajine, Gruzije in Moldavije znotraj njihovih mednarodno priznanih meja. Rusijo so ob tem pozvali, naj umakne svoje sile, ki jih je namestila v teh treh državah brez njihovega soglasja.