Zapis Žige Turka na Twiterju “… če je seks samo rekreacija, potem posilstvo ni nič hujšega kot faul”, sprožil pravi vihar
Nekdanji minister za šolstvo v času druge vlade Janeza Janše Žiga Turk je poleg Janeza Janše prav gotovo eden najbolj aktivnih intelektualcev na Twitterju. Marca 2019 je bil Žiga Turk eden od njihovih kandidatov za evropskega poslanca. Kandidiral je z zadnjega, 8. mesta, pri stranki NSi, pri čemer je iz članstva SDS izstopil le dan pred evropskimi volitvami, na katerih ni bil izvoljen. Turk ne skriva naklonjenosti do sedanje vlade, je pogosto provokativen. Takšen je tudi njegov zadnji zapis.
S komentarjem, da pod določenimi pogoji posilstvo ni nič drugega kot faul, ste pa presegli celo samega sebe. Strokovnih kompetenc vam nikoli nisem oporekala, ampak po človeški plati ste pa podn.
There, I said it.— Pepsi 67 (@pepsi_67) February 5, 2021
Trdite, da je seks kot rekreacija neprimeren? In v tem primeru je posilstvo ženske samo faul? Ženska, ki rada seksa brez obveznosti ali globokega čustva in poslanstva, dobi kar si zasluži? Razumem pravilno ali napačno? Hvaležen bom za odgovor.
— Slavko Despotović (@slavkodes) February 5, 2021
Ne. Faul bi bil, če med seksom z osebo, ki si le tega s teboj želi daš prst v rit, ko tega noče. Posilstvo pa je moralno sprevrženo dejanje. Kot navaden faul pri nogometu, ali to, da igralca ustreliš. Nikakor ne morete tako posplošovati posilstva, drugače je z vami nekaj narobe.
— Mihc Mahc (@MahcMihc) February 5, 2021
Torej se strinjava, da posilstvo ni prekršek ampak zločin.
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
Narobe ste razumeli. Preberite nit.
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
Vsaka ženska naj od zdaj naprej, kamorkoli pač gre, s sabo vedno vzame še piščal ter rumen in rdeč karton, da se faul lahko kaznuje.
— Igor Rojnik (@rojnikigor) February 5, 2021
https://twitter.com/had/status/1357588950014189568
Tudi pri uradni borbi imaš faule oziroma nedovoljene udarce. Posilstvo je potemtakem primerljivo s tem, da vas nekdo sreča na ulici in premlati. Bo zdaj šlo?
— Tine Svete (@TineSvete) February 5, 2021
Preberi cel tvit. Ker samo tako ga boš razumel. Tudi tisto o 1968. Če ne veš, vprašal Žigo, kaj je bilo takrat.
— dare_ (@DarkoErmenc) February 5, 2021
nihče se leta 1968 ni boril za spolno nasilje, debil
— XLMN (@MaticGselman) February 5, 2021
Ponovno komentiraš stvari, o katerih očitno nimaš pojma (pravo, seks in šport). Če npr. nogometaš na tekmi nasprotnika na gobec in mu zlomi čeljust, to ni le prekršek, ampak je tudi kaznivo dejanje. Ti bi uspelo posilstvo umestiti v ta okvir?
— Seriously? (@facepalm_in_SLO) February 5, 2021
Posilstvo ni spolnost, je izkazovanje moči. Vaše razmišljanje pa tako nizkotno, da je težko izraziti, razen, da kaj tako neumnega lahko napiše le kdo, ki je izhaja iz tega, da če še mene nihče ni, potem drugi gotovo pretiravajo. Sram vas je lahko. Dolgo in zelo.
— LaraM (@lavra_m) February 5, 2021
Zapis Turka je bil sicer v kontekstu reakcije na blog Blaža Podobnika, ki je zapisal nekaj misli ob pobudi Inštituta 8. marec za redefinicijo spolnega nasilja. Blaž Podobnik je v tekstu, za ga katerega pravi, da “ga je pisal v duhu želje po dialogu in zreli, kakovostni razpravi, zato bo vesel odzivov v podobnem duhu” med drugim zapisal: “Če je kaj na tem svetu zares dvoumno, so to replike v procesu zapeljevanja. Zapeljevanje je ena sama dvoumnost ter – prekoračevanje postavljenih, oziroma, bolje rečeno, odkritih meja. Tudi fizičnih. Zapeljevanje je nevarna igra, v kateri udeleženca polagata na mizo svoj (moralni) sram, svojo (pre)drznost in svojo sposobnost razbiranja in dajanja nejasnih signalov. V tem je njegov čar. Tipična izjava (ali gesta!) v zapeljevanju je dvoumna, saj ravno s tem daje zapeljevanemu prostor, da s svojim odgovorom nanjo potrdi ali ovrže drznejšo od interpretacij. In tako naprej in tako dalje.
“Hudič se skriva tudi v tem našem nadvse hipokritskem popolnem ločevanju med vizualno in fizično spolno nedotakljivostjo.”
Zapeljevanje je pot od tega, da se dojemamo kot neznanci – s pripadajočo pravico do osebnega prostora, do tega, da se dojemamo tako rekoč kot eno – da prekoračujemo vse – fizične in psihične – meje naših teles in duhov. Zapeljevanje nosi v sebi moment nasilja – saj z vsako potezo prehajamo od polj, ki smo jih že prepoznali kot osvojena, do minimalne prekoračitve teh meja. Vso to igro pa omogoča tiha in neizrečena predpostavka svojevrstne zaupljivosti. – To, da bi v sferi, kjer je neka oblika dvoumnosti takorekoč pravilo, uvedli zakonsko potrebo po ukinitvi vsake dvoumnosti, kliče k pozornosti”.
Dobro napisano. https://t.co/iIgjBgVRkd
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
https://twitter.com/bojansimm/status/1357588964497100801
Se nekaj mi je padlo v oci: nasilje kot del zapeljevanja? Ne, hvala. Zapeljevanje predpostavlja vzajemen ja "in the first place"…
— Družinska Terapija Vita Bona (@druzinska) February 5, 2021
Ne bi rekel. Prva poteza je vselej brez konsenza. Brez predloga ni strinjanja. Predlog je vselej pred strinjanjem. Predlog je torej lahko nadlegovanje.
— Igor Pribac (@IgorPribac) February 5, 2021
Pojasnim. Predlog brez osnove je nadlegovanje. predlog poljuba po zmenku, kjer sta se oba imela dobro (nihce ni zapustil prizorisca in na koncu sledi slovo, kjer se dlje casa poslavljata oba), pa ni nadlegovanje. Upam, da cutimo distinkcijo.
— Družinska Terapija Vita Bona (@druzinska) February 5, 2021
Druga možnost, da ste narobe razumeli pa je, da ste brali "kadar je seks samo rekreacija" … Ampak tega nisem napisal.
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
Ampak bistvo se mi zdi drugje. Če je seks samo rekreacija, potem posilsvo ni nič hujšega kot faul. Če pa seks ni rekreacija, pa pade temeljna premisa naprednega™ pogleda na to vprašanje, ki je uveljavljeno od 1968 dalje.
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
Ker je seks nekaj posebnega, je kazen za prisilo v seks, čisto nekaj drugega, kot kazen za prisilo v nekaj, kar nima tega posebnega statusa. Ta razlika je, da ne bo spet kakšne pomote, povsem pravilna. Posilstvo je po teži blizu umora.
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
Pojasnila Žiga Turka, da je bil narobe razumljen niso zalegla. Na koncu se je Žiga Turk vendarle opravičil: “Obžalujem, da so nekateri to tako narobe razumeli”.
Obžalujem, da so nekateri to tako narobe razumeli.
Povzetek: Če bi bil seks rekreacija, bi bili prestopki samo prekrški. Ker ni, so, povsem pravilno, zločini! So zločini, ker je povezan z nečem posebnim, morda svetim. To sveto seksualna revolucija razgrajuje. Nit ⬇️ https://t.co/HgAMLwxoZZ
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
https://twitter.com/SavinskiS/status/1357710874505596930
Kot predsednik društva opazovalcev ekstremnih oblik internetnih retardacij vas s ponosom obveščam, da ste naš mesečni zmagovalec. S svojim zapisom ste se prebili med samo elito v svetu ekstremnih retardacij in se vpisali med legendarna imena kot so Zlatko, Branko Vinko inp.
— Snake Plissken (@SnakePliskenSLO) February 5, 2021
https://twitter.com/PrstanSi/status/1357701449606660097
Kdor noče razumeti, pač ne bo.
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
https://twitter.com/ZigaTurk/status/1357758886716006405
Žiga Turk je na koncu takole reinterpretiral svoj tvit in s tem zaključil polemiko: “Če bi bil seks rekreacija, bi bili prestopki samo prekrški. Ker ni, so, povsem pravilno, zločini! So zločini, ker je povezan z nečem posebnim, morda svetim. To sveto seksualna revolucija razgrajuje”.
Sva izpogajala 🙂 https://t.co/nZHFYfTPE3
— Žiga Turk (@ZigaTurk) February 5, 2021
https://twitter.com/Tina1_A/status/1357735062079471620
https://twitter.com/SavinskiS/status/1357710874505596930
Žiga si je delno tudi sam kriv, saj je to njegov stalen modus operandi. Da prikaže nekonsistentnost določenih ideologij, po pravilu izbira dikcijo in primere, ki namesto razumskega izzovejo primarno čustvene odzive (ki so seveda izvenlogični in podkrepljujejo njegovo poanto).
— Janez Filiplič #COVIDisAirborne #ZeroCOVID (@JFiliplic) February 5, 2021