“Svet se bo popolnoma enako vrtel, kot dan pred tem” – Urška Klakočar Zupančič glede predloga SDS za njeno razrešitev
Poslanska skupina SDS bo v prihodnjih dneh vložila zahtevo za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, so sporočili iz poslanske skupine največje opozicijske stranke. Očitajo ji ponavljajoče kršenje poslovnika DZ, ustave, zakonov in neprimernega vedenja. Več pojasnil o predlogu bodo v SDS predvidoma podali v četrtek. Predsednica DZ in poslanci SDS so sicer na okopih že ves aktualni sklic DZ, med njimi se je tudi večkrat zaiskrilo.
V SDS pa so v današnji napovedi zahteve za razrešitev izpostavili postopanje Klakočar Zupančič ob predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki so ga predlagali sami. Kolegij predsednice DZ je namreč na torkovi seji glasovanje o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma uvrstil na četrtkovo izredno sejo DZ, čemur pa predlagatelji nasprotujejo.
V dopisu predsednici DZ – sej kolegija se namreč v SDS ne udeležujejo več – so pozvali k umiku, ker gre po njihovem mnenju za kršitev 184. člena poslovnika, ki določa, da se predlog uvrsti na dnevni red prve naslednje seje DZ, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo. Ta rok se po njihovem mnenju še ni iztekel, pač pa bi morali o pobudi odločati šele po 30 dneh po vložitvi. Enako so takšno kršitev predsednici DZ očitali tudi maja ob predlogu za posvetovalni referendum o priznanju Palestine.
Predsednica DZ je sicer na tnalu opozicijskih poslancev, s katerimi je večkrat prišla navzkriž, že dobri dve leti od nastopa funkcije na čelu DZ. V opoziciji so ji večkrat očitali nedostojno vedenje, kršenje poslovnika DZ, ustave in zakonodaje, diskriminatoren in žaljiv odnos do opozicijskih poslancev in omejevanje njihovega dela. Iz SDS so oktobra sporočili, da na sejah kolegija predsednice DZ ne bodo več sodelovali in že tedaj zažugali tudi z možnostjo zahteve za razrešitev. Še pred tem se je NSi s pismom o “eroziji parlamentarne demokracije v Sloveniji” obrnila tudi na Evropski parlament.
V SDS in NSi so tako jeseni policiji in Okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani naznanili tudi sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in nevestnega dela v službi zoper predsednico DZ. Kamen spotike je bila tedaj med drugim tudi zahteva za ustanovitev preiskovalne komisije, ki bi pod drobnogled vzela delovanje podjetij v slovenski energetiki. Zahteve Klakočar Zupančič tedaj ni uvrstila na dnevni red seje DZ, saj je bila ta po njenih navedbah obremenjena z več nepravilnostmi, najhujša pa je po njenih besedah bila, da se je vsebina delno prekrivala z že ustanovljeno parlamentarno preiskavo.
Klakočar je doslej vse očitke in kritike o njenem delu uspešno odbijala, četudi je kakšna od njenih potez v neformalnih pogovorih privzdignila tudi obrvi v koalicijskih vrstah. Predlog za razrešitev predsednika DZ lahko sicer vloži najmanj deset poslancev, za razrešitev predsednika DZ pa je na tajnem glasovanju potrebnih 46 poslanskih glasov. Če predsedniku DZ preneha funkcija, ga po poslovniku DZ nadomešča najstarejši podpredsednik.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob napovedi SDS o vložitvi predloga za njeno razrešitev poudarila, da ima vsaka poslanska skupina pravico predlagati vse, kar je zakonito in ustavno. Ne glede na odločitev DZ glede tega konkretnega predloga meni, “da se bo naslednji dan svet popolnoma enako vrtel kot dan pred tem”. Ob tem je Klakočar Zupančič dodala še, da o predsedniku ali predsednici odloča absolutna večina glasov vseh poslancev, so sporočili iz njenega kabineta.
. Podpise k predlogu za razrešitev bo zagotovo prispevalo tudi osem poslancev NSi, je napovedal predsednik NSi Matej Tonin. Namestnik vodje poslancev Svobode Lenart Žavbi pa je po napovedi SDS poudaril, da ima Klakočar Zupančič popolno zaupanje in podporo poslanske skupine Svoboda. Podporo so ji izrazili tudi v koalicijski Levici, v SD so prepričani, da ta manever SDS ne bo razbil koalicije.
V Gibanju Svoboda, iz katere prihaja tudi Klakočar Zupančič, so ponosni na svojo članico, na pot, ki jo utira kot prva ženska na čelu DZ in na delo, ki ga je opravila na funkciji predsednice DZ, je v današnjem odzivu za medije dejal poslanec Svobode Žavbi.
Ob tem pa je SDS očital, da je njihov predlog odraz politikantstva in preusmerjanja pozornosti z njihovega pravega obraza, ki so ga podporniki stranke po Žavbijevi oceni pokazali tudi na torkovem zboru podpornikov prvaka SDS Janeza Janše pred sodiščem v Celju. “Videli smo to, kar pooseblja SDS. Nasilništvo, prostaškost, hujskaštvo, ščuvanje. To je SDS,” je bil oster Žavbi.
Podporo predsednici DZ so v prvem odzivu izrazili tudi v najmanjši koalicijski partnerici Levici. Njihova poslanka in podpredsednica DZ Nataša Sukič je ob tem delo predsednice DZ ocenila z “najvišjo možno oceno”. Meni, da je Klakočar Zupančič dala karakter in pečat mandatu DZ in funkciji. “Kar počne SDS, je pač medijski cirkus in spektakel, ki se ga vsakič znova poslužuje. To je pravzaprav že kliše,” je še komentirala predlog SDS za razrešitev predsednice.
Predsednik koalicijske SD Matjaž Han je medtem ob robu vrha slovenskega gospodarstva v organizaciji GZS ocenil, da je predlog za razrešitev v tem trenutku nepotreben. Prepričan je, da gre za še en manever, ki pa po njegovem mnenju ne bo uspel razbiti koalicije.