(V ŽIVO) Kdaj bomo izvedeli, kdo je zmagal na ameriških volitvah? – TOPNEWS.si

(V ŽIVO) Kdaj bomo izvedeli, kdo je zmagal na ameriških volitvah?

(V ŽIVO) Kdaj bomo izvedeli, kdo je zmagal na ameriških volitvah?

Na milijone Američanov se je danes odpravilo na volišča, na katerih izbirajo prihodnjega predsednika oziroma predsednico države. Volišča so se odprla v vseh zveznih državah, nazadnje še na Havajih. Predsedniška kandidata, demokratka Kamala Harris in republikanec Donald Trump, sta volivce vnovič pozvala, naj oddajo svoj glas. “Danes imate zadnjo priložnost, da vplivate na volitve,” je na omrežju X zapisala Harris, ki je sicer volila predčasno.

V pogovoru za radijsko postajo WVEE-FM v Atlanti pa je poudarila, da morajo volivci biti odločni, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “Danes je dan glasovanja in ljudje morajo iti ven in biti aktivni,” je dodala. “Spodbujam vse, naj gredo ven in glasujejo,” je dejala in poudarila, da so te volitve prelomne, saj volivci odločajo o dveh “zelo različnih vizijah prihodnosti naroda”.

Trump je glas oddal na volišču v Palm Beachu na Floridi, kamor je prišel s soprogo Melanio Trump. Za tem je izjavil, da je prepričan v zmago, poroča AFP.

Že pred tem je na omrežju X svoje podpornike pozval, naj volijo ne glede na dolge vrste pred volišči. “Morate oddati svoj glas, ne glede na to, koliko časa bo to trajalo. Ostanite v vrsti,” je poudaril.

Njegov podpredsedniški kandidat JD Vance je ob oddaji glasu v Cincinnatiju dejal, da pričakuje zmago Trumpa in da ima dober občutek. Hkrati je priznal, da bo ne glede na izid volitev polovica države vsaj delno razočarana. Predsednik ZDA Joe Biden današnje volite spremlja iz Bele hiše.

Ker se ZDA razprostirajo v šestih časovnih pasovih, se volišča v državi odpirajo postopoma. Doslej so se odprla že vsa volišča, nazadnje ob 18. uri po srednjeevropskem času tudi na Havajih.

Ob polnoči se bodo nato zaprla prva volišča v delih Kentuckyja in Indiane. Kot zadnja se bodo volišča zaprla na Havajih in večjem delu Aljaske in sicer v sredo ob 6. uri, uro pozneje pa se bodo zaprla še volišča na Aleutih.

Predsedniška tekma je neodločena, izid pa bo odvisen od glasovanja v t. i. nihajočih državah, ki niso tradicionalno demokratske ali republikanske. Te so Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

Američani danes volijo tudi vseh 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, ter tretjino senatorjev. Ti imajo šestletni mandat, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina.

V nekaterih predsedniških tekmah je bil zmagovalec imenovan pozno na volilni večer ali zgodaj naslednje jutro. Tokrat bi lahko volilna tekma  v mnogih državah pomenila, da bodo mediji dlje čakali, preden bodo objavili, kdo je zmagal. Tesne zmage bi lahko pomenile tudi ponovno štetje.

V ključni sta kot rečeno zvezni državi Pennsylvania, na primer, bi bilo potrebno ponovno štetje, če bi bila razlika med glasovi za zmagovalca in poraženca za pol odstotka. Leta 2020 je marža znašala nekaj več kot 1,1 odstotne točke.

Možni so tudi pravni spori. Vloženih je bilo že več kot 100 predvolilnih tožb, večinoma republikanci izpodbijajo volilno upravičenost in vodenje volilnih imenikov. Drugi scenariji, ki bi lahko povzročili zamude, vključujejo vse motnje, povezane z volitvami, zlasti na voliščih.

Po drugi strani pa se je štetje glasov pospešilo na nekaterih območjih, vključno s ključno zvezno državo Michigan, po pošti pa je bilo oddanih manj glasov kot na zadnjih volitvah, ki so bile med pandemijo Covida.

Kdaj so bili objavljeni rezultati prejšnjih predsedniških volitev?
Na volitvah leta 2020 so ameriške televizijske mreže za zmagovalca razglasile Joeja Bidna šele štiri dni po volilnem dnevu, ko je rezultat v Pensilvaniji postal jasnejši. Na drugih nedavnih volitvah so imeli volivci precej krajše čakanje. Leta 2016 je bil Trump razglašen za zmagovalca malo pred 03:00 EST (08:00 GMT) nekaj ur po zaprtju volišč. Leta 2012, ko je Barack Obama dobil drugi mandat, je bila njegova zmaga predvidena pred polnočjo istega večera na dan volitev.

Vendar so bile volitve leta 2000 med Georgeom W. Bushem in Alom Goreom pomembna izjema. Dirka ni bila odločena pet tednov, ko je ameriško vrhovno sodišče glasovalo za konec ponovnega štetja glasov na Floridi. To je Busha ohranilo na mestu zmagovalca in mu prineslo Belo hišo.

Dogodek ob predsedniških volitvah v ZDA – Ballots & Beats, ki ga organizira AmCham Slovenija skupaj z ameriškim veleposlaništvom, na njem bodo razpravljali o gospodarskih, političnih in medijskih vidikih kampanje in volitev v ZDA, uvodni pozdrav bosta imeli odpravnica poslov veleposlaništva ZDA v Sloveniji Melania Rita Arreaga in generalna direktorica AmCham Slovenija Ajša Vodnik v  Austria Trend Hotelu v Ljubljani bomo prenašali v živo ob 19. uri.

COMMENTS

Wordpress (0)