Bezos brani odločitev Washington Posta, da časopis ne bo objavil pisma podpore Kamali Harris- Kar je za slovenski žurnalizem nepojemljivo, je za ameriškega povsem normalno – TOPNEWS.si

Bezos brani odločitev Washington Posta, da časopis ne bo objavil pisma podpore Kamali Harris- Kar je za slovenski žurnalizem nepojemljivo, je za ameriškega povsem normalno

Bezos brani odločitev Washington Posta, da časopis ne bo objavil pisma podpore Kamali Harris- Kar je za slovenski žurnalizem nepojemljivo, je za ameriškega povsem normalno

V  končnici volilne tekme v ZDA lahko dnevno prebiramo, kako so nekateri ameriški vodilni mediji  po pol stoletja odločili, da tokrat ne bodo podprli nobenega od kandidatov in da bodo ostali nevtralni. Če bi se kateri od slovenskih medijev, ki sicer niso politično in ideološko opredeljeni javno profiliral kot podpornik enega ali drugega kandidata bi ga verjetno javno linčali, medtem ko je v ZDA tradicija, da uredništvo podprejo enega ali drugega kandidata. Kaj je bolj pošteno seveda prepuščamo bralcem, je pa te dni sprožila veliko prahu odločitev lastnika Washington Posta časopisa, ki velja za trdnjavo demokratov Jeffa Bezosa, da ne bodo podprli Kamale Harris povzročila pravi vihar in časopis stala 200.000 naročnikov.

Washington Post je imel do petka 2,5 milijona naročnikov, do ponedeljka jih je izgubil okrog osem odstotkov, odpovedi naročnine pa se po poročanju NPR nadaljujejo. Podobno odločitev je že prej sprejel lastnik časopisa Los Angeles Times Patrick Soon-Shiong, kjer so v uredništvu prav tako pripravljali objavo podpore Harris.

Za Washington Postom je odločitev, da ne bo izrazil podpore nobenemu predsedniškemu kandidatu, sprejel tudi časopis USA Today, Wall Street Journal pa tega ne počne že od leta 1928. Časopisi New York Times, Boston Globe, Seattle Times, Las Vegas Sun in revija New Yorker so podprli Harris, Trump pa je pričakovano dobil podporo tabloidnega časnika New York Post.

“Podpora predsedniškemu kandidatu ne more v ničemer prevesiti jezička na tehtnici na volitvah,” je dejal eden najbogatejših Zemljanov in lastnik slovitega časopisa Washington Post Jeff Bezos. Uredništvo časopisa je namreč pred prihajajočimi volitvami želelo javno podpreti demokratsko kandidatko Kamalo Harris, a naj bi objavo pisma podpore ustavil prav Bezos.

“Noben neodločen volivec v Pensilvaniji ne bo rekel: ‘Podprl bom časopis A.’ Noben. Predsedniške potrditve dejansko ustvarijo občutek pristranskosti. Dojemanje nesamostojnosti. Končati jih je načelna odločitev in pravilna.”

Njegov odziv je prišel nekaj ur potem, ko so trije člani uredniškega odbora odstopili zaradi odločitve, da časopis ne bo objavil pisma podpore demokratski kandidatki Kamali Harris, čeprav so imeli uredniki to že spisano in pripravljeno za objavo. Objavo naj bi ustavil prav Bezos, kar je močno odmevalo v delu ameriške javnosti, saj je po poročanju CNN časnik od petka izgubil 200.000 digitalnih naročnikov. Tudi ugledni uslužbenci medija so javno izrazili zaskrbljenost nad načinom reševanja situacije. V ZDA je namreč navada, da veliki časopisi pred predsedniškimi volitvami s pismom uredništva odkrito podprejo enega od predsedniških kandidatov

Kritiki, vključno z nekdanjim odgovornim urednikom Washington Posta Martyjem Baronom, so odločitev označili za “strahopetno,” saj da gre za očiten poskus ugajanja nekdanjemu predsedniku in republikanskemu kandidatu Donaldu Trumpu, če bo na prihajajočih volitvah 5. novembra zopet zmagal. “Želim si, da bi odločitev sprejeli prej, dlje od volitev in čustev, povezanimi z njimi. Šlo je za slabo načrtovanje in ne za namerno strategijo,” je pojasnil Bezos.

V petek, nekaj ur po tem, ko je izvršni direktor časopisa Will Lewis sprejel odločitev o neobjavi podpore, se je Trump sestal z vodstvom vesoljskega podjetja Blue Origin, ki je prav tako v lasti Bezosa in ima z ameriško vesoljsko agencijo Nasa sklenjeno 3,4 milijarde dolarjev vredno pogodbo za izdelavo vesoljskega plovila.

Bezos je v odzivu zanikal obtožbe, da bi podporo časopisa zadržal zato, da bi si pridobil Trumpovo naklonjenost in dejal, da o srečanju ni bil vnaprej obveščen. “Rad bi povedal, da ne gre za nikakršno protiuslugo. Nobena stran ali kandidata nista bila obveščena o tej odločitvi. Odločitev je bila sprejeta interno,” je po poročanju CNN dodal Bezos.

Bezos je še poudaril, da je “zavzdihnil,” ko je izvedel za srečanje med Trumpom in izvršnim direktorjem Blue Origin Daveom Limpom. “Vedel sem, da bo to orožje za tiste, ki bi to radi prikazali drugače kot načelno odločitev. Dejstvo pa je, da za to srečanje nisem vedel vnaprej,” je pojasnil. Poudaril je, da med sestankom in odločitvijo časopisa ni “nikakršne povezave,” špekulacije o nasprotnem pa je označil za lažne.

Vseeno pa je priznal navidezni konflikt interesov in opozoril, da se je njegovo delo v Amazonu in Blue Originu zapletlo v časopis. Kljub temu pa je odvrnil misel, da bi njegovo ogromno bogastvo vodilo do političnih uslug. Kot je dejal, se v 11 letih, odkar je kupil medij, ni vmešaval v zadeve Washington Posta.

“Čeprav ne bom vsiljeval svojih osebnih interesov, tudi ne bom dovolil, da bi časopis ostal na avtopilotu in tonil v nepomembnost v poplavi podkastov in objav na družbenih omrežjih. Ne brez boja. Je preveč pomemben in vložki so previsoki,” je po poročanju CNN še dodal.

COMMENTS

Wordpress (0)