“Kolegij bo, pa če Janševi pridejo ali ne “- Urška Klakočar Zupančič bo SDS-u še naprej pošiljala vabila na seje kolegija
– Poslanci SDS na kolegijih predsednice DZ ne bodo več sodelovali, so v dopisu predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič obvestili v največji opozicijski stranki. Predsednici DZ očitajo nespoštovanje poslovnika, omejevanje dela poslancev in zlorabo položaja. Če svojega ravnanja ne bo spremenila, napovedujejo tudi tudi predlog za njeno razrešitev
SDS v dopisu predsednici DZ Klakočar Zupančič očita, da že nekaj časa ne počne tega, kar ji predpisuje poslovnik DZ, ampak ga, nasprotno, tepta. “Teptate določbe poslovnika državnega zbora, teptate ustavo Republike Slovenije, do posameznih poslank in poslancev opozicije se obnašate vzvišeno, nedostojno in sovražno. Kot predsednica državnega zbora ste samo prva med enakimi, vaš odnos do poslank in poslancev pa ne bi smel biti diskriminatoren, žaljiv in pogojen s tem, kateri poslanski skupini pripada posamezen poslanec ali poslanka,” so zapisali.
Klakočar Zupančič tako očitajo tudi zlorabo funkcije predsednice DZ, nedopustno omejevanje dela poslancev ter omejevanje možnosti razprav in sodelovanja v zakonodajnem postopku. “Poleg tega takšno vedenje predsednice DZ meče slabo luč na celoten državni zbor,” izpostavljajo v SDS.
V dopisu so izpostavili tudi več primerov ravnanj predsednice DZ, ko se je po njihovi oceni do poslancev SDS vedla neprimerno in nedostojno. Spomnili so tudi na nedavno izredno sejo DZ, na kateri so poslanci obravnavali domnevno nezakonito in negospodarno delovanje ministrstva za kulturo, v razpravi pa izpostavljali tudi sum kaznivega dejanja mobinga. V SDS ob tem Klakočar Zupančič očitajo, da je njihovega poslanca Andreja Hoivika na tej točki razprave “nedopustno in samovoljno” prekinila ter mu grozila s prijavo na policijo.
Predsednica DZ je sicer že minuli teden zatrdila, da proti nikomur ne bo vlagala ovadb, je pa dokumentacijo, povezano s sejo, predala organom pregona. Obenem je opozorila, da je dolžnost vsakega državljana, da naznani sum domnevnega kaznivega ravnanja pristojnim organom pregona.
Iz SDS pa so danes torej sporočili, da na sejah kolegija predsednice DZ ne bodo več sodelovali, saj da ne želijo prispevati k “legitimnosti zlorabe funkcije in številnim kršitvam postopkov ter poslovnika državnega zbora”. Obenem predsednico DZ pozivajo, naj preneha z dosedanjim ravnanjem, v nasprotnem primeru pa bodo predlagali njeno razrešitev.
“Vsak poslanec ali poslanska skupina lahko poda predlog, če je seveda zakonit, ustaven, legalen,” je v prvem odzivu danes dejala predsednica DZ. O morebitnem predlogu za njeno razrešitev se bodo, če do tega pride, izrekale parlamentarne stranke, sama pa bo poslanski mandat, ki so ji ga zaupali volivci, opravljala ne glede na to, ali bo to v funkciji predsednice DZ, je zatrdila.
O oceni svojega dosedanjega dela pa je dejala, da ima povsem mirno vest. “Delujem v okviru ustave, v okviru zakonov, v okviru našega pravnega reda. Verjamem, da je lahko marsikomu to moteče,” je ocenila. Odločitev o udeležbi na kolegiju predsednice pa je po njenih besedah na vsaki od poslanskih skupin oziroma poslancev. “Lahko se udeležujejo, lahko pa se tudi ne,” je sklenila.
V NSi, kjer so prav tako že večkrat prišli navzkriž s predsednico DZ, pa so danes dejali, da napovedi SDS ne poznajo podrobno, jo pa razumejo. Vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj je ob tem ocenil, da je opozicija pri svojem parlamentarnem delu, predvsem nadzorni dimenziji, blokirana. “Predsednica parlamenta ni predsednica vseh poslancev, ampak izrazito zagovarja samo koalicijske interese in omogoča ščitenje in skrivanje predsednika vlade,” je očital Klakočar Zupančič.
Obenem je izpostavil, da imajo v opoziciji verjetno na voljo še nekaj pravnih in političnih možnosti, med drugim je “najbolj radikalna možnost in odločitev” tudi umik iz sodelovanja v parlamentu, torej obstrukcija, ki je za zdaj še ne napoveduje. Tudi predlog za razrešitev je po njegovih besedah možnost, ki jim je blizu, in so se o njej že kdaj pogovarjali.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je sinoči v Odmevih dejala, da bo, kljub odločitvi SDS-a, Janševe še naprej vabila na kolegije: “Največja opozicijska stranka že na začetku ni vstopila v nadzorni delovni telesi, komisijo za nadzor javnih financ in komisijo za nadzor varnostnoobveščevalnih služb. Če pač menijo, da je tako prav, da se ne udeležujejo saj kolegija in imajo za to svoje razloge in jih tudi povedo, pa naj bo tako tudi prav za njih. Kolegij bo deloval naprej. Delo kolegija predsednice državnega zbora s tem ne bo onemogočeno ali okrnjeno. Še naprej bodo dobivali vabila na seje kolegija. Sami se bodo odločali, ali se bodo teh kolegijev udeleževali ali ne”.