(V ŽIVO) Svet Gibanja Svoboda, pred četrtkovim koalicijskim vrhom, o aktualnih političnih razmerah
Popoldne se bo sestal svet največje vladne stranke Gibanje Svoboda. Kot so sporočili iz stranke, bo svet še pred četrtkovim koalicijskim vrhom opravil razpravo o aktualnih političnih razmerah in oblikoval stališča glede dela stranke.
Koalicija bo v četrtek namreč pregledala uresničevanje koalicijske pogodbe in začrtala delo za naprej. Tako je med drugim pričakovati pregled poteka zastavljenih reform. Nosilka nekaterih, za usklajevanje najbolj zahtevnih, je skozi resorje, ki jih vodi, prav Svoboda, med njimi zdravstvene, reforme plačnega sistema v javnem sektorju in davčne reforme.
Pri prvi je trenutno najaktualnejša priprava sprememb zakona o zdravstveni dejavnosti, osnutek bodo zdravstvenim deležnikom predstavljali prav danes. Pri drugi se izteka čas za dogovor s sindikati, o davčnih spremembah pa v koaliciji pričakujejo dodatne pogovore.
V Svobodi intenzivno delajo tudi na referendumski zakonodaji, pri kateri bodo morali glasove podpore iskati tudi pri opozicijski NSi.
Aktualna pa so tudi nekatera kadrovska vprašanja. Prvak stranke in premier Robert Golob je tako ta teden vladi predlagal v potrditev novo komisarsko kandidatko, sicer nekdanjo podpredsednico Svobode Marto Kos, ki pa je že pred časom zaradi nestrinjanja s stranko iz nje izstopila. Ni pa še znano, koga bo predlagal za novega ministra za obrambo po izvolitvi Marjana Šarca na mesto evropskega poslanca.
Medtem ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh čaka vnovična interpelacija. Premier in poslanska skupina stranke jo podpirata, so pa do nje zadržani v obeh manjših strankah koalicije.
Seja sveta stranke Gibanje Svoboda, ki se bo začela ob 16.uri in pred katero bo predsednik stranke Robert Golob dal kratko izjavo tik pred začetkom, po seji pa bodo za izjave na voljo predsednica sveta Nataša Avšič Bogovič ter oba podpredsednika in podpredsednica stranke bomo prenašali v živo na Topnews.si in Youtubekanalu TopTV Slovenija.
Koalicija, ki je že zakorakala v drugi polčas mandata in jo tako k sprejemu ključnih ukrepov za uresničitev obljubljenih strukturnih reform že priganja čas, se bo v četrtek sestala na Brdu pri Kranju. Koalicijski partnerji bodo prečesali dosedanje izpolnjevanje koalicijske pogodbe in začrtali smer, ki jo bodo ubrali do izteka mandata. Izjavo predsednika Gibanja Svoboda bomo prenašali v živo na Topnews.si in Youtube kanalu Top TV Slovenija.
Konkretnih točk oz. prioritet za zdaj na dnevnem redu četrtkovega koalicijskega vrha ni, kar po neuradnih informacijah preseneča tudi koalicijske partnerje, ki so v ožji sestavi na to temo sestankovali že minuli teden.
Tedaj naj bi dorekli ključne teme in ukrepe, ki bi jih koalicija dala na mizo v četrtek, a se je na razočaranje partnerjev sestanek končal brez tega, dogovorili naj bi se le, da opravljeno delo in odprte reforme pregledajo na zasedanju koalicije. To naj bi bilo “zastavljeno predvsem motivacijsko” in uperjeno v “naslednji cikel” dela vladne koalicije.
Koalicijski partnerji tako, sodeč tudi po uradnih izjavah, konkretnih sklepov koalicije ne pričakujejo, želijo pa si pogovor o tem, katere cilje in projekte je še mogoče izpeljati do predvolilnega leta, ko se pozornost političnih strank tradicionalno preusmeri v priprave na volitve in nagovarjanje volivcev.
“Koalicijski vrh je zmeraj dragocena in pomembna zgodba. Tokratni bo namenjen pregledu stvari, ki smo jih že opravili – in uspešno in dobro opravljenih nalog ni malo, so pa velikokrat v senci – in stvarem, ki so aktualne in še potrebujejo naše odločitve,” je pred koalicijskim vrhom za STA dejal vodja poslancev Svobode Borut Sajovic.
Prioriteta reševanje zdravstva in popoplavna sanacija, pričakovanja visoka tudi drugod
V koalicijskih partnericah, SD in Levici so v izjavah pred koalicijskim vrhom izpostavili, da pričakujejo predvsem pregled po posameznih resorjih, kako tečejo zastavljene reforme.
Koalicija je enotna o tem, da v vrhu prioritet ostaja zdravstvena reforma (glede te je trenutno najaktualnejša priprava sprememb zakona o zdravstveni dejavnosti), prav tako popoplavna sanacija, so pa pričakovanja visoka tudi na drugih področjih.
“Pričakujemo, da nam bo vlada tudi predstavila, v kateri fazi so pogajanja z javnim sektorjem glede plačnega sistema, seveda pa se bomo verjetno pogovorili tudi o davčnih spremembah,” je za STA dejal vodja poslancev Jani Prednik. Po njegovih besedah se nadejajo tudi, da bodo na tokratnem koalicijskem vrhu “izluščili” najbolj bistvene, aktualne probleme, pristojna ministrstva pa da bodo zatem v parlamentarni postopek poslala zakonske predloge.
V Levici kot ključno ocenjujejo, da v četrtek koalicijski partnerji pregledajo doslej narejeno, kje je prostor za izboljšave in začrtajo prioritetne projekte za naslednje leto, je za STA dejal vodja strankinih poslancev Matej Tašner Vatovec. Med drugim je izpostavil projekte na ministrstvih v kvoti Levice, in sicer nadgradnjo stanovanjske politike, medijsko zakonodajo in pokojninsko reformo. Ocenil je tudi, da bodo od velikih projektov – zdravstvene in plačne reforme ter stanovanjske politike – imeli korist predvsem državljani, kot tudi celotna koalicija.
Sajovic pa je zatrdil, da so zadovoljni s potekom pogovorov o plačni reformi, število zakonov s področja zdravstva, ki so v pripravi, presega število 10, intenzivno delajo na referendumski zakonodaji, je naštel. “Kdaj bo vse sprocesirano, koliko bo medsebojnih blokad, izzivov ali težav, bomo ocenjevali kasneje,” je dodal.
“Pred koalicijo le še eno operativno leto, nekatere korake nujno pospešiti”
Manjši koalicijski partnerici pa pred zasedanjem koalicije opozarjata, da je za sprejemanje obljubljenih ukrepov vse manj časa, zato bo treba nekatere korake pospešiti.
Prednik tako priznava, da bi morda trenutno lahko pritrdili oceni, da vladni koaliciji primanjkuje konkretnih ukrepov. “A do konca mandata je še leto in pol, čas je še in Socialni demokrati pričakujemo, da bomo v tem letu in pol ali enem letu naredili bistvene korake k spremembam določenih sistemov in podsistemov. Če je želja, je časa dovolj,” je ocenil.
“V tem času je treba stisniti čim več stvari. Glede na ostale koalicijske vrhove mislim, da je bilo veliko stvari iz koalicijske pogodbe že narejenih ali so v teku. Dober del tega lahko naredimo, so pa ključna vprašanja še vedno odprta,” pa meni Vatovec.
Medtem koalicijske vode bolj miri šef poslancev Svobode, ki zatrjuje, da koalicijski partnerji delujejo “složno, sporazumno in konstruktivno”. Po njegovih besedah bi namreč bile že vse reforme, o katerih se veliko govori, že “stokrat izvedene v prejšnjih mandatih”, če ne bi šlo za dolgotrajen in zahteven proces.
“Prepričan sem, da bomo, glede na to, da smo malce čez polovico mandata, v drugem delu zaradi pridobljenih izkušenj še hitrejši in še uspešnejši,” je optimističen Sajovic. Tako meni, da bodo do konca mandata v osnovnih postavkah zagotovo izpolnili večino koalicijske pogodbe ter da bo takšno stališče vseh treh strank vladne koalicije.
Na obrambnega ministra bo treba še počakati, zaupanje ministrici Stojmenovi Duh pod vprašajem
V koaliciji sta to jesen aktualni tudi dve kadrovski vprašanji. Medtem ko koalicijski partnerji še čakajo na ime kandidata oz. kandidatke za novega vodjo obrambnega resorja, ki naj bi ga premier Robert Golob predstavil v dneh po koalicijskem vrhu, so do izrekanja podpore ministrici za digitalno preobrazbo Emiliji Stojmenovi Duh zadržani v obeh manjših strankah koalicije.
Stojmenovo Duh, ki se bo zaradi nakupa 13.000 računalnikov kmalu že drugič v pol leta zagovarjala v DZ, sicer podpira tako premier kot poslanska skupina Svobode, so sporočili minuli teden. Več skepticizma je v SD in Levici, kjer ministrice niso podprli niti ob prvi interpelaciji. Javno je sicer niso pozvali k odstopu, čeprav naj bi neuradno o tem razmišljali v SD, oboji pa pričakujejo dodatna pojasnila Stojmenove Duh. Obenem se vrstijo tudi mnenja, da bi razmislek o nadaljnjem vodenju in delu resorja zdaj morali opraviti predsednik vlade, Gibanje Svoboda, pa tudi ministrica sama.