Antony Blinken; “Zaostritev razmer na Bližnjem vzhodu ni v nikogaršnjem interesu” – Povračilnih ukrepov Irana proti Izraelu morda sploh ne bo
Zaostritev razmer na Bližnjem vzhodu ni v nikogaršnjem interesu, je dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken v petkovem telefonskem pogovoru z izraelskim obrambnim ministrom Joavom Galantom, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Iranci želijo maščevati umor političnega voditelja Hamasa Ismaila Hanije in poveljnika Hezbolaha Fuada Šukra.
Blinken je ob povečani napetosti na Bližnjem vzhodu po uboju političnega vodje palestinskega islamističnega gibanja Hamas Ismaila Hanije in enega najvišjih poveljnikov šiitskega gibanja Hezbolah Fuada Šukra zagotovil Galantu podporo Washingtona, je navedel tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller.
Blinken je “znova potrdil, da so ZDA trdno zavezane varnosti Izraela, in razpravljal o tem, da zaostrovanje ni v interesu nobene strani,” je pojasnil Miller. Prav tako je Blinken v telefonskem pogovoru znova poudaril, da je treba nujno doseči prekinitev ognja v Gazi, ki bi zagotovila izpustitev talcev, omogočila povečanje humanitarne pomoči in ustvarila pogoje za širšo stabilnost v regiji. Iran v izjavi ni bil neposredno omenjen.
ZDA, Egipt in Katar so v četrtek v skupni izjavi pozvali Izrael in palestinsko islamistično gibanje Hamas, naj naj 15. avgusta v Dohi ali Kairu obnovita pogajanja za sklenitev sporazuma o prekinitvi ognja na območju Gaze, poročajo tuje tiskovne agencije. Pozivu se je danes pridružila tudi Evropska unija. Izrael je sporočil, da se strinja z nadaljevanjem pogovorov.
“Obe strani smo pozvali, naj v četrtek, 15. avgusta, v Dohi ali Kairu nujno nadaljujeta razpravo, da bi odpravili vse preostale vrzeli in nemudoma začeli izvajati dogovor,” piše v skupni izjavi, ki so jo podpisali predsednik ZDA Joe Biden, njegov egiptovski kolega Abdel Fatah al Sisi in katarski emir Tamim bin Hamad Al Tani
V njej opozarjajo obe strani, da ni več časa in izgovorov za nadaljnje odlašanje. “Čas je, da izpustimo talce, začnemo prekinitev ognja in izvajamo ta sporazum,” so še zapisali.
Posredniki so v pismu navedli še, da so “pripravljeni predstaviti končni kompromisni predlog, ki bi rešil preostala vprašanja glede izvajanja na način, ki bo izpolnil pričakovanja vseh strani”. Kot so pojasnili, sporazum temelji na načelih, ki jih je 31. maja predstavil ameriški predsednik Biden in so bila potrjena z resolucijo Varnostnega sveta ZN, urediti pa je treba le še nekaj podrobnosti.
Maja predstavljeni predlog predvideva tri faze. V prvi bi prekinitev ognja veljala šest tednov, izraelska vojska bi se umaknila iz Gaze, izraelske oblasti pa bi izpustile tudi nekaj sto palestinskih zapornikov. Hamas bi v zameno izpustil vse talce, zajete med vdorom v Izrael 7. oktobra lani. Naslednji dve fazi predvidevata trajen konec spopadov in obnovo Gaze.
Pozivu se je danes pridružila tudi Evropska unija. “Znova izražamo polno podporo njihovemu posredovanju, da bi se končal neznosen krog trpljenja,” je na družbenem omrežju X zapisal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Ob tem je ocenil, da bi dogovor med Izraelom in Hamasom utrl tudi pot za umiritev razmer v regiji.
Izrael je v četrtek zvečer sporočil, da se strinja z nadaljevanjem pogovorov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “V skladu s predlogom ZDA in posrednikov bo Izrael 15. avgusta na dogovorjeno lokacijo poslal delegacijo pogajalcev, da bi se dogovorili o končnih podrobnostih sporazuma,” je sporočil urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.