(V ŽIVO) “Mi ne trdimo, da se to dogaja, trdimo pa, da obstaja možnost, da bi se to dogajalo” – Janez Janša in SDS z resolucijo nad potencialne volilne prevare
Svet SDS je na popoldanski seji sprejel resolucijo o pogojih za zagotovitev poštenih in demokratičnih volitev, s katero med drugim zahtevajo ponovno vzpostavitev ukinjenih volišč in sprotno štetje glasov na predčasnem glasovanju in zunanjo revizijo računalniške podpore.
.@JJansaSDS po današnji seji Sveta SDS: Sprejeli smo Resolucijo s katero zahtevamo vrnitev ukinjenih volišč. Od leta 2011 je bilo največ volišč ukinjenih prav na podeželju. pic.twitter.com/n6eSHgWE6V
— SDS (@strankaSDS) April 19, 2024
“Svet SDS je pravkar sprejel resolucijo o dodatnih pogojih za zagotovitev demokratičnih in poštenih volitev. Gre predvsem za stvari, ki so vezane na samo tehniko izvedbe volitev in sicer za tri najpomembnejše. Prvič zahtevamo, da se slovenskemu podeželju vrne nazaj več, kot 400 ukinjenih volišč od leta 2011. Drugič zahtevamo, da se pri predčasnih volitvah spoštuje zakon. Zakon o volitvah v državni zbor določa da je v vsakem volilnem okraju eno volilno mesto . Ta zakon se že dlje časa krši, recimo na tem mestu, kjer imamo novinarsko konferenco – na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je volilno mesto za 11 volilnih okrajev, kjer se glasuje na predčasnih volitvah, kar je v eklatanten nasprotju z zakonom in takšnih primerov je bilo v Sloveniji na zadnjih volitvah še kar nekaj.
Glede predčasnih volitve je glavni problem varnost glasovnic in transparentnost glasovanja na predčasnem glasovanju. Glasuje se v torek, v sredo in v četrtek, te glasovnice pa so potem nepreštete, tako ali drugače varovane ali pa zaklenjene v nekih pisarnah ali pa v nekih kleteh, brez nekega resnega nadzora. Varujejo jih varnostne službe, ki jih pač izberejo volilne komisije ali ki varujejo tiste prostore. Ne vem kdo varuje pač Gospodarsko razstavišče verjetno redarstvo ali pa varnostna služba gospoda Zorana Jankovića. Tukaj predlagamo spremembo pravil sprotnega beleženja za vsak dan predčasnih volitev, kar se tiče rezultatov na delnih zapisnikih. Lahko to ostane tudi tajno, če koga to moti. Včasih to ni bilo pomembno, v zadnjih mandatih pa je na predčasne volitve prišlo praviloma preko 100.000 ljudi, kar je količina volivcev, ki lahko dodobra odloči volitve,” je med drugim dejal Janez Janša, ki je kot zahtevo omenil tudi zunanjo, neodvisno revizijo računalniške podpore državne volilne komisije, oziroma volilnih organov. “Zdaj niti ne vemo , kdo je avtor računalniških programov kamor se vnašajo rezultati volitve in ki računajo mandate. Ne vemo, kdo te programe vzdržuje, ne vemo kdo je za to pač neposredno odgovoren, niti ne vemo kakšne program je to, za razliko od držav, ki tudi uporabljajo tak softver in kjer je to vse jasno in pod nadzorom,” je med drugim dejal Janša.