“Ukrajina je partner o katerem smo leta sanjali …Potrebuje le tehnično pomoč in orožje. Ne prosijo nas, da umiramo zanje” – Ameriška kongresnika na obisku v Sloveniji priznala nekaj, kar nepristranski analitiki vedo že od začetka vojne v Ukrajini
Obisk ameriških kongresnikov v Ljubljani, je minil v veliki tajnosti in brez pravega medijskega odziva. Med obiskom , ki so ga pripravljali več mesecev in je zaradi varnosti minil v precejšnji tajnosti ssta dva od najvidnejših predstavnikov zgornjega doma ameriškega kongresa , ki prihajat iz različnih strank v pogovoru za Delo povedala nekaj, kar sicer običajno govori “čaršija” na kavi, ko odkrito govori o ozadju vojne v Ukrajini in razlogih zanjo.
Kot ugotavljajo v Delu, kljub odločni podpori, ki jo Ukrajina država uživa v vrhovih ameriške politike, se v kongresu obeta žolčna razprava, odraz vse večje utrujenosti republikanske stranke nad vojno, ki ji po poldrugem letu srditih spopadov ni videti konca. Vojna je bila pričakovano tudi na vrhu agende ameriških senatorjev in kongresnika, ki so v teh dneh Slovenijo obiskali v okviru turneje po širši regiji. Na čelu delegacije sta bila Lindsey Graham in Bob Menendez, vplivna senatorja iz Južne Karoline in New Jerseyja.
Med obiskom, ki so ga pripravljali več mesecev in je zaradi varnosti minil v precejšnji tajnosti, sta dva od najvidnejših predstavnikov zgornjega doma ameriškega kongresa, ki prihajata iz različnih strank, v odkritem pogovoru za Delo spregovorila o poteku vojne v Ukrajini, o odnosu ZDA do žrtve ruske agresije, pa tudi o vlogi in potencialu Slovenije znotraj zahodnega zavezništva.
V intervjuju za Delo je ameriški kongresnik Lindsey Graham priznal nekaj, kar so poznavalci ozadja vojne v Ukrajini govorili že od začetka: “Ukrajina je partner o katerem smo leta sanjali; nekdo, ki se je odločen boriti za lastno suverenost. Potrebuje le tehnično pomoč in orožje. Ne prosijo nas, da umiramo zanje. Porabili smo približno tri odstotke našega vojaškega proračuna in rezultat je bil ta, da je ruska vojska zdesetkana”.
Graham je ob naštevanju teh uspehov spomnil, da je je bil med letoma 1984 in 1988 tudi sam del ameriških letalskih sil in da je nekaj časa preživel tudi v oporišču v Avianu, nedaleč od slovenske meje.
“Če bi nam takrat rekli, da lahko vzamemo tri odstotke našega proračuna, da premagamo Ruse in ne izgubimo nobenega vojaka, tega ne bi nihče verjel. To je neverjeten dosežek,” tako