(V ŽIVO) Po Glasu ljudstva stališča predsedniških kandidatov preverja še Inštitut 8. marec – Niki Kovač odgovarjal tudi Anže Logar – TOPNEWS.si

(V ŽIVO) Po Glasu ljudstva stališča predsedniških kandidatov preverja še Inštitut 8. marec – Niki Kovač odgovarjal tudi Anže Logar

(V ŽIVO) Po Glasu ljudstva stališča predsedniških kandidatov preverja še Inštitut 8. marec – Niki Kovač odgovarjal tudi Anže Logar

V Inštitutu 8. marec so predsedniškim kandidatom pred kratkim poslali vprašalnik. Danes pa so objavili odgovore vseh, ki so na njihova vprašanja odgovorili. Na vprašanja Inštituta 8. marec, ki ga vodi Nika Kovač je odgovarjal tudi Anže Logar, ki ga sicer včeraj ni bilo na Trg republike. Odgovorov od Janeza Ciglerja Kralja in Sabine Senčar do včeraj še nismo prejeli.

V Inštitutu 8. marec so analizirali stališča predsedniških kandidatov do pravice do splava. Opozorili so na stališče Anžeta Logarja, ki po njihovih navedbah ni zavrnil možnosti imenovanja ustavnega sodnika, ki bi nasprotoval tej pravici. Ljudem svetujejo, naj pri izbiri na volitvah upoštevajo stališča kandidatov do pravice do splava.

“Čeprav je bila funkcija predsednika države v zadnjem času popolnoma izpraznjena, ima predsednik veliko pristojnosti: je vrhovni poveljnik vojske, razpisuje volitve v DZ, v izrednem stanju izdaja uredbe z zakonsko močjo in predlaga kandidate za ustavne sodnike,” je spomnila direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač in poudarila pomen predsedniških volitev.

Zato je po besedah Tanje Matijašević iz inštituta pomembno poznati predsedniške kandidate in njihova stališča. Ne sme nas zavesti, če se javnosti predstavljajo kot neideološki ali neodvisni, saj imajo nekatere pristojnosti predsednika zelo konkreten vpliv, je dodala.

V inštitutu so tako pripravili vprašalnik o vrednotah in ga poslali vsem predsedniškim kandidatom. V njem so jim zastavili vprašanja, med drugim povezana s socialno državo in okoljsko krizo. Odgovore so prejeli od vseh, razen od Janeza Ciglerja Kralja in Sabine Senčar.

Ker bodo naloge novega predsednika v naslednjih petih letih obsegale predlaganje šestih kandidatov za ustavne sodnike, so kandidate spraševali, če bi za ustavnega sodnika predlagali kandidata, ki nasprotuje pravici do umetne prekinitve nosečnosti, ki jo zagotavlja ustava.

Večina kandidatov je odgovorila, da takšnega kandidata za ustavnega sodnika ne bi podprli, izstopal pa je odgovor Anžeta Logarja. Slednji je po navedbi inštituta odgovoril, da mora sodnik ločevati med osebnimi pogledi ter ustavo in zakoni ter da mora soditi po zakonu in ustavi. Hkrati pa osebni pogledi na zahtevna etična vprašanja ali osebna politična ali verska prepričanja ne morejo in ne smejo vnaprej diskvalificirati kandidatov za javno funkcijo.

“Anže Logar torej ni jasno in enoznačno zavrnil možnosti imenovanja ustavnega sodnika, ki bi zanikal, da 55. člen ustave zagotavlja pravico do splava,” so poudarili v inštitutu. Pred predsedniškimi volitvami tako pozivajo, naj se volivci volitev udeležijo in upoštevajo konkretna stališča kandidatov do pravice o svobodnem odločanju o rojstvu otrok.

Kovačeva v primeru morebitnega drugega kroga predsedniških volitev napoveduje kampanjo za aktiviranje civilne družbe. Ob tem bodo v drugem krogu podprli kandidata, ki zagovarja svobodno odločanje o rojstvu otrok.

“Predsednici/ku je omogočena predstavitev mnenj in stališč do posameznih vprašanj v državnem zboru. Predstavitev mnenja mora biti uvrščena na dnevni red prve naslednje seje državnega zbora. Če bi imeli v tem trenutku možnost predstaviti mnenje ali stališče, do katerega aktualnega vprašanja bi se opredelili in kako?, so med drugim vprašali predsedniške kandidate.

Milan Brglez: »Državni zbor bi nagovoril na temo vojne v Ukrajini in prihodnosti evropske varnostne ureditve. Državni zbor bi pozval, da sprejme vse potrebno, da okrepi prizadevanja za sklenitev miru in umik jedrske grožnje, ki je trenutno nad Ukrajino in Evropo.«
Anže Logar: »V tem trenutku me posebej skrbi raven polarizacije v družbi. To je slaba popotnica v obdobju zelo zahtevnih mednarodnih izzivov, ko bi Slovenija morala sodelovati in dihati s polnimi pljuči.«
Nataša Pirc Musar: »Do stanja na javni RTV in pomembnosti neodvisnih medijev. Samo neodvisni in necenzurirani mediji lahko nastavljajo ogledalo vsakokratni oblasti in celotni družbi. In kadar gre za demokracijo, ne smemo biti tiho, ne novinarji, ne javnost.«
Miha Kordiš: »V tem hipu bi moral predsednik najprej spregovoriti za reševanje energetske krize v imenu ljudi, ki jih je najbolj prizadela. Ljudem je potrebno pomagati tukaj in zdaj, ne da trepetajo, če se bodo lahko na zimo pogreli ali napolnili hladilnik.«
Vladimir Prebilič: »Nujno bi se bilo treba opredeliti do sodobnih nevojaških varnostnih groženj. Tukaj govorim predvsem o energetski in prehranski krizi ter nujni samooskrbi, posledicah podnebnih sprememb, kot so npr. suša in težave pri dostopu do – ustavno zagotovljene – pitne vode, nevarnosti naravnih nesreč (požari, poplave …). Kot predsednik bi pozval k takojšnjemu ukrepanju in realizaciji obstoječih zavez na tem področju, v drugem koraku pa k ambicioznejšemu pristopu pri reševanju naštetih težav.«
*Vprašanja smo poslali vsem predsedniškim kandidatom in kandidatkoma. Odgovorov od Janeza Cigarja Kralja in Sabine Senčar do danes še nismo prejeli,” so med drugim zapisali na Twitterju.

Kljub pozivom  “Gremo volit” in  mobilizacije volilnega telesa  pa je malo verjetno, da bi se, sodeč tudi po včerajšnjih posnetkih volišč na prvi dan predčasnega glasovanja, da se ponovila volilna udeležba referenduma za vodo ali parlamentarnih volitev, ampak se obeta nižja volilna udeležba

Novinarska konferenca Inštituta 8. marec, na kateri bodo predstavili analizo stališč predsedniških kandidatov, ki so jo opravili na podlagi njihovih neposrednih odgovorov na vprašanja, ki so jim jih zastavili ob 12. uri  pred DZ, Šubičeva 4. Dogodek bomo prenašali v na Topnews.si in You Tube kanalu Toptv.si.

COMMENTS

Wordpress (0)