(VIDEO) Izjava opozicijskih SD, LMŠ-ja Levice in SAB-a glede prodaje deleža podjetja Sava ter izjava ministra Anžeta Logarja pred začetkom zaprte sejo odbora zunanjo politiko o domnevnih dogovorih s Hrvaško in odnosih s Tajvanom – TOPNEWS.si

(VIDEO) Izjava opozicijskih SD, LMŠ-ja Levice in SAB-a glede prodaje deleža podjetja Sava ter izjava ministra Anžeta Logarja pred začetkom zaprte sejo odbora zunanjo politiko o domnevnih dogovorih s Hrvaško in odnosih s Tajvanom

(VIDEO) Izjava opozicijskih SD, LMŠ-ja Levice in SAB-a glede prodaje deleža podjetja Sava ter izjava ministra Anžeta Logarja pred začetkom zaprte sejo odbora zunanjo politiko o domnevnih dogovorih s Hrvaško in odnosih s Tajvanom

Zunanji minister Anže Logar je pred današnjo zaprto sejo parlamentarnega odbora za zunanjo politiko pojasnil, da glede odnosov s Hrvaško ali vprašanja ribolova poslancem ne more predstaviti nič novega. Glede druge teme seje pa jim bo predstavil postopke odpiranja predstavništva Taipeija v Sloveniji in obratno ter odnose s Kitajsko.

OZP danes na nujni seji, ki poteka za zaprtimi vrati, z ministrom Logarjem obravnava domnevni dogovor s Hrvaško o ribolovu v Piranskem zalivu. Obravnavajo pa tudi napoved premierja Janeza Janše, da se obeta vzajemno odprtje predstavništev med Slovenijo in Tajvanom, kar je razburilo Kitajsko.

“Kar se tiče odnosa s Hrvaško ali pa vprašanja ribolova, nimam v tem trenutku karkoli novega odboru predstaviti. Poslancem lahko predstavim samo zatečeno stanje, kakšno situacijo imamo, kaj je želja Slovenije in kako priti po našem mnenju do uveljavitve arbitražne sodbe,” je poudaril Logar pred sejo v izjavi za novinarje.

Glede druge teme pa je dejal, da je bila tema “odpiranja predstavništva Taipeja v Sloveniji in tudi Slovenije v Taipeju že večkrat izpostavljena” v javnosti. Na MZZ je bilo že več krogov pogovorov. Napovedal je, da bo poslancem predstavil postopke tovrstnega odpiranja po zakonu o zunanjih zadevah.

Spregovoril bo tudi o odnosu Slovenije s Kitajsko, kjer je ministrstvo jasno povedalo, da “ni prišlo do nikakršnih odmikov od našega stališča”.

Poslanec opozicijske SD Matjaž Nemec je pred sejo poudaril, da od ministra pričakujejo jasna pojasnila glede obeh tem. “Želimo jasna pojasnila ministra, ali Slovenija uradno ali neuradno kakorkoli sodeluje pri t. i. sporazumu, ki se je pojavil v hrvaških medijih. Ključno vprašanje je, ali gre za implementacijo arbitražnega sporazuma ali odmik od njega,” je povedal o domnevnem sporazumu s Hrvaško.

Glede druge teme pa jih bo zanimalo, kako se je vlada zavzemala za to, da bi se odnosi s Tajvanom, predvsem pa z drugim najmočnejšim gospodarstvom sveta, Kitajsko, zrahljali do te mere, da bi se vrnili nazaj na točko izpred enega tedna.

Podobna pojasnila pričakuje tudi poslanec LMŠ Nik Prebil. Glede Hrvaške želijo izvedeti, kaj se dogaja in ali uveljavljamo svoje nacionalne interese tako, kot je treba.

“Odločno razjasnitev” pričakujejo tudi glede Tajvana. Poudaril je sicer, da izmenjava predstavništev med dvema državama na kakršnikoli ravni poteka po ustaljeni poti, za kar je pristojen tudi OZP. “V LMŠ smo jasni. Načelo, ki ga Slovenija zasleduje, je načelo ene Kitajske,” je poudaril.

Predsednica OZP in poslanka Konkretno Monika Gregorčič je medtem dejala, da pričakuje konstruktivno razpravo, soočenje vseh vsebinskih argumentov, ki so v interesu naše države, in to, da se umiri retorika ter konec koncev s tiho diplomacijo uveljavi vse tiste prioritete, ki so v interesu države.

Glede premierjevih izjav glede Tajvana je sicer povedala, da ne vidi “nobene skrenitve iz neke ustaljene smeri, ki je podprta z mednarodnimi pravnimi dokumenti, h katerim je pristopila tudi Slovenija”. Sama sicer meni, da velja pri tovrstni komunikaciji vseeno biti malce bolj previden ali pragmatičen.

Glede Hrvaške pa je povedala, da v domnevnem sporazumu, katerega vsebine ne pozna, ne vidi neke velike zgodbe. “Mislim, da smo tako opozicija kot koalicija na istem čolnu v smislu, da si vsi prizadevamo, da se arbitražna odločba uveljavi in da se za to išče najbolj primerne načine,” je povedala.

Opozicijske SD, LMŠ, SAB in Levica ob informacijah, da je delež sklada York v družbi Sava tik pred prodajo madžarskim skladom, zahtevajo nujno sejo komisije DZ za nadzor javnih financ. Z njo želijo prodajo zaustaviti, od vlade pa zahtevati, da kot skupščina Slovenskega državnega holdinga (SDH) doseže uveljavitev predkupne pravice.

Po besedah Meire Hot iz SD gre pri prodaji zaradi lastništva Save v turistični družbi Sava Turizem, ki upravlja s turističnimi objekti v Portorožu, na Bledu in v Pomurju, za prodajo celotne panoge, in za “potencialno uničenje več pomembnih strateških turističnih lokacij in destinacij”.

Naloga države bi bila po njenih besedah narediti vse za zaščito teh strateških destinacij, pričakovala bi tudi, da bo vlada sledila lastnim strateškim usmeritvam, torej strategiji trajnostne rasti slovenskega turizma, ki je sicer zdaj v postopku prenove, do zdaj pa je bil njen ključni del konsolidacija turističnih podjetij pod okriljem državnega lastništva v okviru turističnega holdinga, prestrukturiranje teh podjetij in nato iskanje novih lastnikov.

Zdaj se, tako Hotova, zdi, da so ključni akterji dopustili, da se je država znašla v položaju, ko ji grozi izguba poslovnega deleža v tej strateški družbi. Opozorila je tudi na “absurdno situacijo”, ko je na eni strani vlada turizem “dokapitalizirala” z več sto milijoni evrov davkoplačevalskega denarja za turistične bone, na drugi strani pa zdaj dopušča, da se pripravlja teren za prodajo okoli 43-odstotnega deleža sklada York v Savi.

Mediji so poročali, da je interesent za omenjeni delež konzorcij kupcev, za katerim stoji predvsem madžarski sklad Diofa Asset Management. Vpleteni naj bi imeli po medijskih navedbah povezave z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom in stranko Fidesz. Po pisanju Dela naj bi se odločitve glede prodaje sprejemale v prihodnjih dneh. Namesto, da bi zvonili vsi alarmi, se pristojni izmikajo odgovorom, pravi Hotova.

Kot slab primer prodaje turističnih podjetij je navedla primer prodaje hotelov skupine Metropol hrvaški družbi Hoteli Cavtat iz skupine Liburnia, ki da se je izkazala kot zelo slab lastnik. Tudi zato je na primer piranski občinski svet v četrtek sprejel deklaracijo za zaščito slovenskega turizma, s katero zahteva, da naj bo država pri vseh nadaljnjih odločitvah o prodaji strateškega dela slovenskega turizma izredno previdna in skrbna ter pri vseh ključnih odločitvah upošteva usmeritve in pričakovanja širše lokalne skupnosti.

“Slovenija ni odprta tržnica, slovenski turistični biseri in ljudje niso poceni blago,” pravi Hotova. Opozicija želi z zahtevo za sklic seje komisije pozvati, da se “ta norost nemudoma ustavi”, terja pa tudi jasne odgovore od pristojnega ministra Zdravka Počivalška. Temeljni predlagani sklep je, naj vlada kot skupščina SDH takoj uveljavi predkupno pravico pri prodaji Yorkovega deleža v Savi. SDH ima sicer v Savi nekaj manj kot 19-odstotni delež, Kapitalska družba pa 28-odstotnega.

Po besedah vodje poslanske skupine LMŠ Braneta Golubovića je vlada javnost skoraj dve leti prepričevala, kako pomemben je turizem, zdaj pa je skupaj s SDH “pokazala to, da gre nekaterim posameznikom za čisti biznis in nič drugega”.

V medijih so se namreč pojavile informacije, da je bil dogovor med SDH in Yorkom za nakup deleža že praktično sklenjen, a do njega nato nepojasnjeno ni prišlo in k Yorku naj bi pristopili omenjeni interesenti. Po nekaterih informacijah naj bi se posel z Yorkom miniralo načrtno.

Glede uveljavitve predkupne pravice za Yorkov delež, ki jo imajo državni lastniki, so bili v SDH v zadnjih dneh v pojasnilih skopi, je pa “prizadevanje”, da jo bo SDH izkoristil, napovedal Počivalšek. A časnik Dnevnik je pred dnevi poročal, da bi utegnila država ostati celo brez te pravice, saj je York lastnik deleža prek posebne družbe, sklad pa bi jo lahko prodal kot celoto.

Golubovič omenja tudi pisanje medijev o zanimanju madžarskih vlagateljev za družbo Istrabenz Turizem, ki je v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank, in ocenjuje, da gre očitno za “plačevanje izstavljenih računov”. Boji se, da bi lahko nastal madžarski, ne slovenski turistični holding.

Vojko Starovič iz SAB ob nekaterih informacijah, da bi lahko SDH in Kad v nadaljevanju prodala še državni delež v Savi, kar omogoča nedavno sprejeti letni načrt upravljanja SDH, ne razume, da se o tem sploh razmišlja. “Se sploh zavedamo, kaj turizem pomeni za Slovenijo?” poudarja.

Po njegovih besedah pomeni prepoznavnost, na tisoče delovnih mest, prodajo doma pridelane hrane in pijače. Gre za “identiteto slovenskega človeka in slovenske zemlje”. “Bodo na naši zemlji našo identiteto ponujali Madžari?” se sprašuje.

V Levici medtem po besedah Mihe Kordiša ne podpirajo niti prvotnega načrta, da se turistična podjetja konsolidira, da bi se jih nato privatiziralo. Turizem je strateška panoga, a delovne razmere v panogi so zelo slabe, veliko je prekarnega dela, turizem pa se zdi prepuščen samemu sebi. S privatiziranimi podjetji se zelo hitro preide v izčrpavanje in hudo obremenjevanje okolja z minimalnimi pozitivnimi učinki za preostanek družbe, poudarja poslanec.

Zato bi v Levici pričakovali, da se s to strateško panogo upravlja strateško. To lahko po njihovem prepričanju zagotovita le država in javno upravljanje teh podjetij ob sodelovanju zaposlenih.

Odbor DZ za zunanjo politiko pa se je danes popoldne sestal na nujni seji, ki poteka za zaprtimi vrati. Seje se je udeležil tudi zunanji minister Anže Logar, tema pa kot rečeno domnevni dogovor s Hrvaško o ribolovu v Piranskem zalivu. Obravnavajo pa tudi napoved premierja Janeza Janše, da se obeta vzajemno odprtje predstavništev med Slovenijo in Tajvanom, kar je razburilo Kitajsko.

COMMENTS

Wordpress (0)