(VIDEO) Novela zakona ZNB-C o nalezljivih boleznih, ki popolnoma na novo ureja ukrep karantene, pred sprejemanjem v državnem zboru buri duhove in domišljijo nasprotnikov ukrepov proti covidu-19
Izjava Janeza Janše, da bo v primeru, “če do konca poletja ne bo 70-odstotne precepljenosti, bo jeseni vse zaprto”, je včeraj ponovno streznila ljudi, ki so v nekaj dneh po odpravi vseh omejitev hitro pozabili na vse ukrepe in dileme, pa tudi polemike v zvezi s strategijo boja proti pandemiji.
Janša je odgovoril z besedami, da je pogoje za uradno razglasitev in končanje epidemije postavila stroka, da pa pandemija še traja, nenazadnje nas čaka četrti val jeseni, in še ni čas, da potegnemo črto. Imamo pa določene statistike in Slovenija je marsikje med boljšimi, marsikje “ni med boljšimi” in je nekje v povprečju, ko gre za ključne kazalnike epidemije.
Tudi po precepljenosti smo v evropskem povprečju, je navedel. Poletje še traja, cilj 70 odstotkov še lahko dosežemo. V nasprotnem primeru bomo imeli ponovno zaprtje. “Vnaprej povem,” je sporočil premier. Glede terjanega “priznanja” o sposobnosti upravljanja epidemije pa je Korčetovi odgovoril: “Tukaj priznavam, da vam, čeprav ste se zelo trudili, ni uspelo s tem, da ste skušali boj z epidemijo narediti, kolikor je možno, težek.” Spomnil je na nasprotovanje maskam v šolah, pa nasprotovanje sledilni aplikaciji, ki bi lahko lani marsikaj rešila.
“Ob grožnjah z jesenskim zapiranjem zaradi premajhne predhodnosti je treba nujno zahtevati, da bodo potem veljali za vse. Brez absurdnih izjem za vodstvene strukture. Najprej se prvi spoštujejo, brez gostiln, druženj in potovanj. Če je razlog res virus, velja za vse! #dovolj”, je na Twitterju zapisal Bojan Dobovšek.
Nekako v senci poletnih dopustov in predsedovanja EU pa je predvsem na družbenih omrežjih velika polemika okoli predloga sprememb zakona o nalezljivih boleznih
Vlada je pripravila predlog sprememb Zakona o nalezljivih boleznih. Zakaj nas mora skrbeti:
– predlagajo PREPOVED referenduma o zakonu,
– predlagajo sprejem zakona po nujnem postopku,
– gradivo ni bilo v javni obravnavi,
– predlog zakona grobo posega v temeljne človekove pravice.— bota112 (@bota112) July 4, 2021
“Vlada je pripravila predlog sprememb Zakona o nalezljivih boleznih. Zakaj nas mora skrbeti:
– predlagajo PREPOVED referenduma o zakonu,
– predlagajo sprejem zakona po nujnem postopku,
– gradivo ni bilo v javni obravnavi,
– predlog zakona grobo posega v temeljne človekove pravice,” je vsebina enega od zapisov na Twitterju.
Neuresničitev sodb US ni nujno njihovo neupoštevanje in zagotovo ni kršitev ustave.
Nekorektno me povzemate.
Sprejemanje posegov v ČP brez javne razprave je večje zlo od tistega, ki bi ga naj poseg odpravil. Norost je nasprotno ravnanje.— Igor Pribac (@IgorPribac) July 6, 2021
Neuresničitev sodb ustavnega sodišča v roku pomeni kršitev ustavnih določb pravne države in delitve oblasti. Znano tudi popolnim pravnim laikom.
— peter jancic (@peterjancic) July 6, 2021
Virus je še vedno prisoten in precepljenost je slaba. Če Zakon o nalezljivih boleznih v jeseni ne bo pokrival ukrepov potrebnih za preprečevanje širjenja okužb, boste na levi skakali do stropa!
No, razen če boste na vladi!— Simon Podnar ♻️ (@PodnarSimon) July 6, 2021
Praktično na nož pa so predlog novele zakona o nalezljivih boleznih pričakali v civilni iniciativi Maske dol, ki so sicer zakleti nasprotniki ukrepov, povezanih s pandemijo in predvsem cepljenja kot zaenkrat edinega ukrepa, ki naj bi državo obvaroval pred ponovnim odprtjem, kot je včeraj odkrito napovedal premier Janeza Janša.
Magistrica prava Martina Kos, je na Facebooku med drugim zapisala:
“Pravni komentar ZNB-C novele, ki popolnoma na novo ureja ukrep KARANTENE in komentar predloga ZNB-D novele, ki je trenutno v postopku sprejemanja pred DZ in s katero bi nov ZNB dal Vladi RS zakonsko podlago za veljavnost vladnih odlokov o konkretnih ukrepih, kot je policijska ura, obvezne maske, prepoved zbiranja in druženja, gibanje le v določeni razdalji od prebivališča…
Komentar dr. Biserke Ilin, članice Iniciative slovenskih zdravnikov: ZNB C predvideva razen karantene na domu tudi namestitev v posebne izolacijske centre (zaenkrat so izbrani trije objekti za ta namen-hotel v Postojni, kjer so bili prej nameščeni migranti ter dva objekta na Štajerskem). Ta zakon dopušča, da se popolnoma zdravim ljudem ne le omeji svoboda gibanja (karantena na domu), temveč tudi odvzame osebna svoboda oziroma se omogoči namestitev v sodobna koncentracijska taborišča. Ta zakon velja že od 30. maja”.