Ameriški State Department od kitajskih oblasti zahteva srečanje z Gedhun Choekyi Nyimo, naslednikom Dalaj Lame
25. aprila praznuje obletnico rojstva Gedhun Choekyi Nyima, ki ga je, šestletnega, 14. maja 1995, tibetanski duhovni vodja, njegova svetost Dalaj Lama izbral za 11. Pančen Lama, kitajske oblasti pa so ga 17. maja istega leta odpeljale neznano kam. Kljub zagotovilom
predstavnika kitajske KP, da je Gedhun običajen državljan, ki želi ostati neizpostavljen in izobražen opravlja delo, poizvedbe o njegovem bivališču ne potihnejo. Pojasnilo zahteva tudi State Department.
Pred 26 leti so kitajske oblasti ugrabile celotno družino izbranega šestletnega dečka in jo naselili neznano kje, takoj zatem pa so razglasili svojega Pančen Lama, ki že 26 leto uradno predstavlja tibetanski narod.
Pančen Lama je še kako pomemben člen verige, ki predstavlja tibetansko kulturo, saj po tibetanski tradiciji določi novo utelešenje Dalaj Lame, vrhovnega duhovnega vodje Tibeta. Tako si želijo Kitajci, narod, ki so ga fizično že pokorili pred očmi svetovne javnosti, podrediti tudi duhovno. (Tri duhovne vodje slavi tibetansko življenje: Dalaj Lamo, ki uteleša Budin razum – izgnan, Karmapa, ki uteleša Budino telo – izgnan, Pančen Lamo, ki uteleša Budino srce – ugrabljen.) Ker je na Tibetanski planoti 2/3 vode za celotno Azijo in preveč naravnih dobrin, da bi si jih lahko lastili in varovali komunistično neosveščeni Tibetanci.
Razmere na Tibetanski planoti se slabšajo iz dneva v dan in Tibetanski narod s svojo kulturo, na strehi Sveta izgineva pred očmi svetovne javnosti. Bomo kot Zemljani dovolili, da se uniči še zadnja duhovna povezava z Onostranstvom, ki jo Tibetanci vzdržujejo tisočletja, kot v
Južni Ameriki dovolimo uničevanje pred kolumbijskih Indijancev Kogov, ki skrbijo za duhovno povezanost z Zemljo?
¡Increíble!Biblioteca encontrada en el Tíbet que contiene 84.000 manuscritos secretos (libros), incluida la historia de…
Objavil/a Azul Cielo dne Sobota, 06. februar 2021
Ob priložnosti smo dve vprašanji naslovili tudi na Kitajsko veleposlaništvo v Sloveniji:
“Bomo za njegov 32. rojstni dan izvedeli kje se nahaja in kako komentirate dejstvo, da vaše oblasti želijo, izven tibetanske tradicije, same določiti naslednjega Dalaj Lamo?” (Odgovora do zaključka redakcije nismo prejeli.)
Obletnica rojstva Gedhuna tudi nam ponuja priložnost, da razmislimo o kulturi, ki otroke visoko ceni in jih vključuje v svoje najvišje življenje že od rojstva naprej. Z dnem, ko so Gehduna odpeljali neznano kam, je namreč tudi v globalnem smislu dokončno izginil otrok, oz. je njegova vrednost padla na najnižjo točko. Le nepopisan bel list je postal otrok,
bebček, ki se mora še vsega naučiti, da bi lahko zaživel. Gedhun Choekyi Nyima in njegova kultura nas učita drugače.