“Prosim za razumevanje in odpuščanje…”- Kdo pravi, da se Janez Janša ne zna opravičiti
“Prosim za razumevanje in odpuščanje. Ne izbiramo med negativnimi in pozitivnimi. Izbiramo med ukrepanjem, ki ima negativne posledice, in neukrepanjem, ki lahko ima drastične posledice”.
Janez Janša je tako v stilu Angele Merkel, ki se je opravičila, potem ko je bila tarča številnih ostrih kritik in si očitno premislila in preklicala odločitev, po kateri naj bi v Nemčiji v času podaljšanih velikonočnih praznikov veljali še posebej strogi ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Sodržavljanom se je opravičila in prevzela vso odgovornost za napako. »Ta napaka je zgolj in samo moja napaka. Kajti na koncu koncev jaz nosim odgovornost za vse,« je Merklova dejala pred nekaj dnevi.
Pa ni treba kopirati zdaj go.Merklove, za vse ste prepozni
— nad@ (@nadakoder) March 28, 2021
Lepo, da se nam PV opraviči. Žal pa te besede niso zrasle na njegovem zelniku. Merklova se je namreč pred dnevi javno opravičila Nemcem. Odziv je bil pozitiven in zato je JJ hitro pristavil svoj lonček in jo posnemal. Ko bi le večkrat posnemal tiste, ki delajo v dobro ljudi. https://t.co/BY1jq2X2Ui
— Alenka Černigoj (@alenkacernigoj1) March 28, 2021
https://twitter.com/WorldIs2Noisy/status/1376216736589041674
Janez Janša se je za razliko od Merklove opravičil za strogi lockdown. Vlada je na namreč na včerajšnji seji sledila predlogu strokovne skupine in sprejela stroge omejitvene ukrepe, s katerimi želi zajeziti nadaljnje širjenje koronavirusa, ki bodo veljali od 1. do 12. aprila. Če bomo te ukrepe dosledno izvajali, dodatni ukrepi ne bodo potrebni, je po seji dejal premier Janez Janša in izpostavil, da smo v bitki s časom.
Omejitveni ukrepi bodo veljali od vključno 1. do vključno 11. aprila.
Kot je na novinarski konferenci po seji vlade dejal Janez Janša, tempo cepljenja zagotavlja, da bomo tisto stopnjo precepljenosti, ki resno pomaga pri zaustavljanju epidemije, dosegli v juniju oziroma nekje na začetku poletja in da je do takrat treba sprejeti nekatere dodatne ukrepe predvsem zaradi razširjenosti tako imenovane angleške različice novega koronavirusa.
Ob tem je Janša omenil, da bo državna uprava prešla skoraj v celoti na delo od doma, in pozval, naj gospodarstvo stori enako. V javnosti je sicer vse več kritik na račun tega, zakaj vlada ni določila tudi strogega lockdowna za zaprtje proizvodnje in celotnega gospodarstva.
https://twitter.com/MatejaZvizej1/status/1376380815551180800
A tale lockdawn vključuje tudi gospodarstvo? Saj, če mene vprašate, javnega življenja tako ali ni in ga torej ni moč zapreti!
— Vera Kozmik Vodušek (@VeraKozmik) March 27, 2021
Zadevo okoli gospodarstva je sinoči v Tarči dokaj nesrečno poskušal razložiti Matej Tonin, ki je dejal, da “gospodarstva, ki je odvisno od življenja, tako da mi ne zapiramo gospodarstva…”
Tonin o razlogih za lock-down: "Življenja so pomembnejša od gospodarstva."
Tonin, 5 minut pozneje: "Od gospodarstva so odvisna življenja, tako da mi ne zapiramo gospodarstva …"A lahko temu modelu nekdo že enkrat prepove uporabljat besedo "življenje"? Ali pa kar javno govorit?
— Plavalka (@Plavalka) March 28, 2021
Tonin o razlogih za zaklepanje: “Življenja so pomembnejša od gospodarstva.” Tonin, 5 minut pozneje: “Od gospodarstva, ki je odvisno od življenja, tako da mi ne zapiramo gospodarstva …” Ali pa kar javno govorit?
Na družbenih omrežjih pa je največ komentarjev deležen nastop Mateja Tonina v oddaji Politično glede prostih mest v DSO-jih, ki so ga ljudje razumeli kot svojevrsten cinizem, zaradi velikega števila umrlih, saj je skoraj polovica žrtev prav med starejšimi v DSO-jih.
Uspelo mu je nemogoče, @MatejTonin se hvali, da je sedaj v DSO dovolj prostora. Potem ko je njegova vlada zavozila 2. val, ki se je iztekel brutalno statistiko smrti. Boga (razen Janše) ni, v imenu politikantstva je dovoljeno /reči/ vse. https://t.co/ccRKj4oSNk
— Matija Stepišnik (@MatijaStepisnik) March 28, 2021
https://twitter.com/NeuroVirtu/status/1376245700552429576
Zanimivo, da ga ne jaz ne voditeljica ne mnogi na TW ali iz njega niso razumeli v kontekstu, ki ga postavljaš naknadno, da bi omilil ta faux pas. Lahko rečeš, da se zgodi.
— Matija Stepišnik (@MatijaStepisnik) March 28, 2021
Politikanstvo gor ali dol ampak tole od Tonina je bil spet en PR-ovski strel v koleno. Tudi ce so zadaj nove koncesije, reci javno na TV da so zagotovili 1000 novih postelj v DSO ob precejsnji smrtnosti zaradi korone v jeseni, je pac zeloooooooo neprimerna izjava
— samodr (@samodrn) March 29, 2021
Ne za reševanje življenj… Za oblast gre… Slovenija je kljub lockdownu in po odločitvah stroke rekorderka po presežni umrljivosti.. Umreti ste pustili desetino stanovalcev DSO… Strokovno… https://t.co/rM4udCajnp
— simona toplak (@simonatoplak) March 28, 2021
Ne pritiče se dostojnemu novinarju, da me obtoži, da sem hotel iz tragičnih smrti kovati politični dobiček. Grozna je že misel, da na to sploh pomisli. Še posebej ker več kot 10 let pozna moj diskurz in ker bi kot novinar moral poznati ključne projekte MDDSZ.
— Matej Tonin (@MatejTonin) March 29, 2021
Če ostanemo pri opravičilih, pa bi si lahko za konec izposodili besedilo pesmi Gibonnija: “Oprosti”, ki bi jo lahko prevedli nekako takole. “Lahko bi bilo, da je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti”. Čeprav je morda manjkal stavek “prevzemam vso odgovornost, to je bila moja napaka” pa se je premier Janša vseeno opravičil za velikonočni locdown.