Zakaj in s čim so “zlomili” poslanca Branka Simonoviča in zakaj je bilo tako pomembno, da ne podpiše Karlu Erjavcu
Današnje dogajanje pred vložitvijo konstruktivne nezaupnice je bilo podobno političnemu trilerju, ki je imel po včerajšnjem nastopu Branka Simonoviča v Tarči predvidljiv razplet. Seveda drži, da če Karl Erjavec in koalicija KUL ni imela zagotovljenih 46 glasov podpore, pravzaprav ni pomembno, ali jih ima 43 ali 42.
Simonovič bi lahko mirno podpisal Erjavcu in glasoval na tajnem glasovanju proti njemu. Vendar pomemben je demonstracijski učinek, ki bi v tem primeru, da bi Simonovič javno podprl Erjavca, na tajnem glasovanju pa glasoval proti njemu, odpadel.
Še vedno namreč manjkajo trije ali štirje glasovi za uspeh konstruktivne nezaupnice. Odločitev Simonoviča seveda zato ni bila toliko pomembna za samo vložitev nezaupnice, ampak je bila pomembna za SMC in alibi poslancem SMC-ja, da ne podprejo konstruktivne nezaupnice in Karla Erjavca.
Predsednik Parlamenta Igor Zorčič je že takoj morda celo prehitro razkril na Twitterju, zakaj je bilo tako pomembno, da Erjavec formalno ne dobi podpore vseh štirih poslancev DeSUS-a.
Več mesecev se pritiska na @StrankaSMC, češ samo “od vas je odvisno”.
Ampak današnja tiskovka zgovorno priča kje je problem. pic.twitter.com/sBiYce05AF— Igor Zorčič (@IgorZorcic) January 15, 2021
Sooštovani gospod predsednik DZ, takšno ali drugačno ravnanje drugih, vas ne odvezuje od resnega premisleka, kako boste glasovale poslanke in poslanci @StrankaSMC
— Pavel Gantar (@PGantar) January 15, 2021
Gre za alibi, ki ga je s tem pridobila Počivalškova SMC, kot je zapisal Zorčič, “več mesecev se pritiska na stranka SMC, češ samo “od vas je odvisno”.
Ampak današnja tiskovka zgovorno priča kje je problem.
Zanimivo je, da je prav Simonovič, ki je na vztrajanje Karla Erjavca dobil podpredsedniški položaj v parlamentu “zabil nož v hrbet” stranki in predsedniku.
Jurša o tem, da bodo trije poslanci Desusa podali svoj podpis pod konstruktivno, eden (Simonovič) pa ne. In še to zgolj kot PS Desus, ne pa kot KUL. pic.twitter.com/klsO9Wp16b
— Suzana Perman (@SuzanaP24ur) January 15, 2021
Izjava Branka Simonoviča, ki se, kot pravi, nikakor ne bo podpisal pod konstruktivno nezaupnico. O razlogih spodaj. pic.twitter.com/zYQWJ3v5qu
— Suzana Perman (@SuzanaP24ur) January 15, 2021
Kje je peti poslanec? #samovprašamhttps://t.co/h0y80iNaqE
— Jelka Godec (@jelka_godec) January 15, 2021
Simonovič je to pojasnil v pismu, ki pa s pravim ozadjem njegove odločitve pravzaprav nima nobene zveze. Ob čakanju na tiskovno konferenco je bilo v parlamentu mogoče slišati več teorij o tem, s čim so pravzaprav dejansko “stisnili” Simonoviča.
Najbolj zanimivo je, da se prav Gregor Perič iz SMC-ja in Branko Simonovič iz DeSUS-a, oba prihajata iz Primorske, najbolj upirata podpori koaliciji KUL in prisegata na zvestobo Janševi koaliciji.
Spoštovani.
Zaradi demokracije, pravne države, enakosti pred zakonom in prihodnosti države morajo biti tovrstne grožnje ostro sankcionirane.https://t.co/b5jJzjgCNx— ☃️Sergij☢️ (@2021m2021) January 15, 2021
Samo nekaj minut po objavi, da ne bo prispeval svojega podpisa za #nezaupnica, poslancu @stranka_DeSUS Simonoviču #anonimni slaboumneži že grozijo https://t.co/mjOr83NhaO pic.twitter.com/ofhvu4q4fR
— Joze Biscak (@JozeBiscak) January 15, 2021
Pritisk na poslance SMC in Desusa, ki smo mu priča v zadnjih tednih je nazaslišan in ima vse prvine fašizma! To ni več demokrarični diskurz. Molk @BorutPahor, vodstev Akademije znanosti in umetnosti ter slovenskih univerz ter intelektualcev, je grozljiv. pic.twitter.com/qpUTCtycbT
— Samo Vesel (@SVesel) January 15, 2021
Seveda imata za to vsak svoje osebne razloge, med katerimi so danes vsaj pri Simonoviču menda prevladali tisti, ki so povezani s črno gradnjo, ki mu je minister Vizjak ni hotel legalizirati. To naj bi mu obljubili preko ministra za javno upravo in zamenjav v občinski upravi, če ne podpiše Karlu Erjavcu.
Drug problem, ki pa je bil izpostavljen tudi javno na tiskovni konferenci in je precej osebne narave, je povezan z njegovo družino, zato o njej niti ni vredno na široko razpravljati. Glavno je, da naj bi problem rešili “prijatelji”, ki so ga po vsej verjetnosti tudi stisnili in zahtevali, da vrne uslugo.
Presenetljivo je le to, kako širok krog ljudi je seznanjen s problemi Simonoviča in tudi s tem, kdo jih je na Obali personalno reševal in kdo je bil posrednik.
Vsekakor je morala biti zadeva precej delikatna, če se je Simonovič odpovedal Erjavcu in stranki, v kateri je bil celo generalni sekretar, v parlamentu je na vztrajanje Erjavca dobil mesto podpredsednika državnega zbora. Vendar so bili nasprotniki Karla Erjavca uspešnejši ali pa spretnejši.
Nekateri sicer računajo na to, da si bo Simonovič do glasovanja še premislil, in če je sedaj javno šel proti Erjavcu naj bi ga vsaj na tajnem glasovanju podprl.
Če Simonovič se ni podpisal pod konstruktivno nezaupnico to še ne pomeni, da ne bo za njo glasoval na tajnem glasovanju.#sampovem
— MARKO BANDELLI (@BandelliMarko) January 15, 2021
➡️ Resna koalicija vlaga konstruktivno nezaupnico z najmanj 46 poslanskimi glasovi, ali več.
Sicer je ne vlaga, ker nima podpore za zamenjavo vlade. To so osnovni pojmi.
➡️ Pravkar končana tiskovna konferenca liderjev Kula in @ErjavecKarl pa je bila eno samo jamranje in fehtanje.— BojanPožar (@BojanPozar) January 15, 2021
42 je popolno število, ker je odgovor na vprašanje o vesolju, življenju in sploh vsem https://t.co/2zGczmxLGM
— Uroš Esih (@UrosEsih) January 15, 2021
Konstruktivna nezaupnica je v primeru #KUL napačen termin. Lahko je nezaupnica, na njeno naravo, besedilo in politične diletante, ki se okrog zbirajo, konstruktivna pač ne more biti. Po vsem cirkusu, ki nas še čaka, lahko rečemo le – diletantska nezaupnica. #VsiErjavciVsiKlovni
— miro petek (@miro5ek) January 15, 2021
Formalno sedanja koalicija NIMA 46 glasov. Tisti, ki ste podpisali koalicijsko pogodbo (SDS, NSi in SMC), imate zgolj in samo 41 glasov. Plus prebežnika Polnarja, kar je 42, enako, kot jih je vložil Kul. Rešuje vas samo nadkoalicijska SNS, s cenikom, kot ga je objavil Janša.
— Darijan Košir (@DKosir7) January 15, 2021
Seveda je malo možnosti ali pa so zgolj teoretične, da bi konstruktivna nezaupnica uspela. Nekateri govorijo celo o tem, da bi Erjavcu utegnil zmanjkati še kakšen glas, saj so nekateri ravnali bolj taktično kot Simonovič, ki je šel, kot temu pravijo na jugu, “grlom u jagode”.
Evo, Branko Simonovič je končno prispeval svoj podpis. pic.twitter.com/umqYPAQ2ck
— bojan krajnc (@bojan_krajnc) January 15, 2021
Kar je tudi edino, kar je sam prispeval k temu pdf-ju…
— Gregor Golobič (@ZaresGregor) January 15, 2021
Če bi bil no. 46 bi bil Judež … tako pa bo samo mala pizda …
— Jernej Savel™ (@jernejsavel) January 15, 2021
Je pa tudi zanimivo, da naj bi se razprava v parlamentu o konstruktivni nezaupnici začela na isti dan kot inavguracija Joa Bidna, to je 20, januarja. Kako simbolični datum, ko smo že pri številkah.