(VIDEO) Erjavec: “Ne bom dovolil, da nekdo, ki ni več vreden zaupanja, ruši vojaško organizacijo, ruši tako, da išče zatočišče v politiki in želi spolitizirati Slovensko vojsko” – Slovesnost ob dnevu slovenske vojske v senci zamenjav in interpelacije
Na letališču v Cerkljah ob Krki so včeraj slovesno zaznamovali dan Slovenske vojske, ki ga sicer praznujemo danes 15. maja. Slavnostni govornik je bil predsednik Republike Slovenije in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, zbrane pa sta nagovorila tudi minister za obrambo Karl Erjavec in načelnica Generalštaba Slovenske vojske generalmajorka Alenka Ermenc. Na slovesnosti je bil v čin brigadirja povišan Ivan Mikuž, podeljena so bila najvišja priznanja Ministrstva za obrambo ter razglašeni najboljši vojak, najboljši podčastnik in prejemnik zlate strelske vrvice za leto 2018. Slovesnost je popestril Orkester Slovenske vojske z gostjo Nušo Derenda.
Minister za obrambo Karl Erjavec je v daljšem nastopu izpostavil pomen zaupanja, spoštovanja in lojalnosti do vojaške organizacije, ki so ključne za uspešno delovanje in razvoj Slovenske vojske v prihodnje, kot temelji delovanja učinkovite vojaške organizacije, še posebej glede odnosa med poveljujočim in podrejenimi. Kot je zatrdil, kot minister ne bo dovolil, da bi se to zaupanje poruši. “Še manj pa bom dovolil, da nekdo, ki ni več vreden zaupanja, ruši vojaško organizacijo, ruši tako, da išče zatočišče v politiki in želi spolitizirati Slovensko vojsko,” je bil oster minister.
“Zato sem se tudi odločil, da postavim novo vodstvo v Slovenski vojski. Načelnica generalštaba general majorka gospa Alenka Ermenc je pionir Slovenske vojske. Sodelovala je že v Teritorialni obrambi, s svojo profesionalnostjo, s svojo strokovnostjo je šla skozi vse faze in ponosen sem, da imamo Slovenci prvo načelnico generalštaba na svetu. In to je dosegla s svojim delom. Vendar moja pričakovanja so velika. Zato sem ji tudi dal proste roke, da si izbere najožjo ekipo sposobnih visokih častnikov, ki bodo lahko odgovarjali na sodobne izzive. Na izzive, ki jih ima Slovenska vojska zaradi posledic gospodarske in finančne krize in pa na izzive, ki so rezultat mednarodne situacije, ki so rezultat novih varnostnih izzivov.
Načelnici generalštaba in vodstvu slovenske vojske popolnoma zaupam. Vendar je pa še nekaj, kar je zelo pomembno. Vsako organizacijo sestavljajo ljudje. In zlasti za vojaško organizacijo so ljudje ključni. Ključno je zaupanje, ključna je spoštljivost ključna je lojalnost. Lahko damo ne vem koliko denarja za Slovensko vojsko za plače, opremo vendar, če se ne bodo izpolnili kriteriji o zaupanju o spoštljivosti o lojalnosti, potem ne bomo prišli daleč.
In zato je moja zahteva, da vsak pripadnik slovenske vojske je zaupanja vreden, je spoštljiv in je tudi lojalen. Lojalen do svoje domovine, lojalen do svoje vojaške organizacije. Povedal sem, da je vojaški poklic častni poklic, je poslanstvo v službi domovine. In zato je moja dolžnost, da povem, ko je zaupanje porušeno, da ukrepam. In prepričan sem, da se erozija vsake vojaške organizacije začne, ko tega zaupanja, ko te spoštljivosti, ko te lojalnosti ni več.
In zato je potrebno doseči, da na vseh ravneh v strukturi slovenske vojske v obrambnem sistemu dosežemo zaupanje. Najprej med ministrom in pa načelnico generalštaba, potem med načelnico generalštaba in pri vseh visokih častnikih na formacijskih dolžnostih. In to velja do zadnjega vojaka. Tudi odnos do desetnika in obratno. Odnos desetnika do vojaka je ključen za uspešno organizacijo. In kot minister za obrambo bom vedno stremel k temu in ne bom dovolil, da se to zaupanje ruši. Še manj pa bom dovoljeval, da nekdo, ki ni več deležen zaupanja, ruši vojaško organizacijo. Ruši tako, da išče zatočišče v politiki in želi spolitizirati slovensko vojsko. Ruši tako, da išče pomoč pri sindikatu. A je to častno? Ni. In tega ne bom dopustil.”
Erjavec in Šarec sta prepričana, da v ravnanju Erjavca pri razrešitvi Mihe Škerbinca in vlogi vojaške obveščevalne službe, katere zlorabo v SDS očitajo Erjavcu, ni bilo nič nezakonitega.
Erjavec je ponovil, da interpelacijo razume predvsem v smeri želje SDS, da bi ohranila vpliv v vojski.
“Tako , da to interpelacijo predvsem razumem v smeri, da SDS, ki jo je vložila in ki se trudi za to, da bi ta interpelacija uspela, želi ohraniti vpliv v slovenski vojski. Slovenska vojska je pa vojska vseh državljanov. “To ni vojska SDS ali pa vojska Karla Erjavca, Janeza Janše, ampak je to vojska vseh državljank in državljanov Republike Slovenije in jaz se bom vedno zoperstavil, če bo prišlo do takšnih pojavov, ko se želi slovensko vojsko spolitizirati. Jaz sem prepričan, da interpelacija ne bo uspela,” je včeraj dejal ob robu Dnevov medgeneracijskega sožitja, ki te dni potekajo v Ljubljani.
Oba s Šarcem vložitev interpelacije vidita v luči predvolilne kampanje pred volitvami v Evropski parlament.
“Vidimo, da se zadeve zelo zaostrujejo, da se umetno napihujejo težave v zvezi z migracijami, ki jih policija, tudi s pomočjo slovenske vojske, obvladuje. Prepričan sem, da po 26. maju, ko bodo evropske volitve mimo, se bodo tudi tenzije s strani SDS, ki je največja opozicijska stranka, umirile,” je dejal Erjavec.
Ob tem je zatrdil, da je dnevno v kontaktih s policijo in notranjim ministrstvom. “Glede na njihova pričakovanja bomo povečevali število vojakov na južni meji. Mislim, da je že v simbolnem smislu zelo pomembno, da je slovenska vojska tam prisotna. Treba je vedeti, da se migranti zelo bojijo vojaške uniforme. Slovenska vojska lahko že s svojo prisotnostjo zelo preventivno vpliva na dogajanja na južni meji,” je dodal.
“Vidimo, da se zadeve zelo zaostrujejo, da se umetno napihujejo težave v zvezi z migracijami, ki jih policija, tudi s pomočjo slovenske vojske, obvladuje. Prepričan sem, da po 26. maju, ko bodo evropske volitve mimo, se bodo tudi tenzije s strani SDS, ki je največja opozicijska stranka, umirile,” je dejal Erjavec.
Ob tem je zatrdil, da je dnevno v kontaktih s policijo in notranjim ministrstvom. “Glede na njihova pričakovanja bomo povečevali število vojakov na južni meji. Mislim, da je že v simbolnem smislu zelo pomembno, da je slovenska vojska tam prisotna. Treba je vedeti, da se migranti zelo bojijo vojaške uniforme. Slovenska vojska lahko že s svojo prisotnostjo zelo preventivno vpliva na dogajanja na južni meji,” je dodal.
Premier Šarec pa je spomnil, da so nezakonite migracije prisotne že dolgo, “samo zdaj se to nekoliko potencira”. Kot je dejal, obstoja nezakonitih migracij nikoli ni zanikal, a je znova zatrdil, da policija in vojska opravljata svoje delo. Dodatno ograjo so naročili že pred časom, ko je policija ugotovila, da so še območja, kjer je meja prepustna.
Za preprečevanje migracij pa predlagajo, da gredo sile Frontexa na Hrvaško, “kajti Frontex varuje zunanje meje Evropske unije, to pomeni mejo, ki ni schengenska”. Prepričan je, da je ustvarjanje panike in nemira nepotrebno. “Tisto, ko nekateri pravijo, da se doslej niso zaklepali, zdaj pa se morajo … veste, tudi v Ljubljani vprašajte ljudi, koliko časa se zaklepajo v svoja stanovanja,” in dodal.
“Slovenija je zagotovo varna država, se pa to dogaja že dlje časa. To se dogaja od leta 2015 oziroma že prej. Nelegalne migracije so tukaj prisotne že zelo dolgo. Samo zdaj se to nekoliko potencira. Nikoli nisem zanikal, da migracije ni. Policija in vojska na meji opravljata svoje delo. Te štiri kilometre ograje je bilo naročeno že pred časom. Tam, kjer je policija ugotovila, da so že ta območja, kjer je meja prepustna, tako, da tukaj ni potrebno ustvarjati panike. Je pa res, da zadeve se dogajajo, vendar tisto, ko nekateri pravijo, da se do sedaj niso zaklepali, zdaj se pa morajo. Veste, tudi v Ljubljani vprašajte ljudi, koliko časa se že zaklepajo v svoja stanovanja. Tako, da ni tukaj potrebno ustvarjati nemira. Vojska in policija opravljata svoje delo. Migracije so pa prisotne. To je problem celotne Evropske unije in tukaj gre za nelegalne migracije, gre za tihotapske združbe in mi smo že pred časom predlagali, da je potrebno spraviti Frotex na Hrvaško Srbsko in Hrvaško-bosansko-hercegovsko mejo, kajti Frontex varuje zunanje meje EU, to pomeni mejo, ki ni schengenska. “
Dodal je, da so “vedno pripravljeni iti tudi v Belo krajino in na vsa območja Slovenije, se pogovoriti z ljudmi, jim zagotoviti, da je Slovenija varna”. Nedavni protest za varno mejo v Črnomlju pa je označil za strankarski shod. “Tukaj je vsakomur jasno. Kdor je videl politike, ki so bili tam, mu je to jasno,” je še povedal Šarec, ki je očitno vzel v bran obrambnega ministra in predsednika koalicijske DESUS.